Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

APA...


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 14:43

Micutii mei nu vor sa bea apa cu nici un chip.Sint 6 luni si maninca fructe si creme care sint dulci(cereale etc...),dar apa,deloc... Voi cind a-ti dat apa bb-ilor?[:X] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#2
diana12

diana12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 14:52

Theodora, fata mea are doi ani jumate si nici macar la aceasta varsta nu prea bea apa, doar sa ii fie foarte sete si sa nu aiba suc sau lapte la indemana.[:(] Cred ca depinde de fiecare copil, poti sa incerci incet, incet sa le dai cate o lingurita. Adevarul e ca, se zice ca nici un suc si nici un lapte din lume nu pot inlocui...apa[:p] Hai ca nu te-am lamurit deloc, poate or s-o faca alte fete, dupa cum vezi si noi avem aceiasi problema, dar spre deosebire de voi noi suntem...mari. Numai bine, Diana & Ecaterina Nu dispera!

#3
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 15:10

Nici veve nu bea apa[:(]Seamana cu masa care nu bea apa cu saptaminile [:D]Bea suc uneori,dar nu prea mult nici ala si formula ei iar apa nu pot s-o fac sa bea decit atunci cind e insetata pe-afara..Intr-adevar,apa n-o inlocuieste nici laptele si nici sucul si cu cit ii obisnuiesti mai devereme cu ea cu-atit mai bine!Inainte de-a da de gustul dulce al suculetzului!... Si eu te-am lamurit de te-am rupt![:)] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#4
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 15:44

draga theodora, incearca situatii de compromis, adica ceaiul, chiar neindulcit, daca nu vor ,putin zahar apa, mai tarziu, poate ca la vara o vor prefera-o. ari&celine

#5
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 18:01

Nici Anca n-a vrut sa bea apa (chioara) pana in vara asta, cand din cauza caniculei, nici nu-si mai dorea saraca altceva. Si avea 1 an si 2 luni.

#6
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 00:55

Theodora, nici fetita mea care e cu o zi mai mare decit dragalasii tai nu mai vrea apa[:(]. Pina acum vreo luna jumatate a baut fara probleme apa si ceai neindulcit dar acum nici sa nu vada vreun biberon cu asa ceva,in schimb ii dau suc de morcovi(l-am mai diluat cu apa)sau suc de mere(tot diluat cu apa)dar numai cu lingurita. Zilele astea o sa incerc sa-i dau cu canuta aceea speciala cu ventil pt ca cu lingurita se plictiseste mai repede si renunta[:(] Uffff,si gemenii tai sint incapatinati? ca fetita mea are zile cind nu vrea sa deschida gurita sa pape papa solida cu toata gradina zoologica,circ,muzica dans...daca ride si ii strecor vreo lingurita in gura scuipa ca un om mare)iar in alte zile sta numai cu gura deschisa sa o alimentez. Va pupam cu drag, Alina si Marie Alina

#7
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 14:09

alina, printesei ii trebuie gurita-aspirator pt.canita cu ventil[:)] este posibil sa fie prea devreme, incearca insa, noutatile le plac bebeilor.. ari&celine

#8
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 15:25

Sint foarte incintati cind vad castronelul si lingurita[:p] Nu am nici o problema inca cu mincarea.Si cit despre apa,nu ma ingrijorej prea tare,vad doar in parc copiii de aceeasi virsta care beau destul de multa apa si incerc si eu cu ei... Va multumesc tuturor pentru raspunsuri[:X][:X][:X] Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#9
piskot

piskot
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 17:27

Draga Teodora, Intr-adevar apa este foarte necesara si trebuie sa-i obisnuiesti incet-incet s-o bea. Incearca sa le-o dai in ceva nou cum ar fi un biberon cu o forma noua, pe care nu l-au mai vazut inca si pe care sa-l folosesti numai la apa sau o canita cu cioc.Ideal e sa folosesti canita. Daca nu le place incearca sa le dai un vas cu apa in care sa se joace si o lingura...vei vede ca vor incepe sa duca lingura la gura si curand vor invata sa bea apa cu lingurita. Arata-i tu mai intai cum sa procedeze.Nu rebuie sa insisti prea mult...din cate inteleg au doar 6 luni, dar periodic ofera-le apa chiar daca o vor refuza la inceput.O metoda mai dura ar fi sa nu le mai dai sucuri si sa le oferi apa pur si simplu...dar asta inseamna sa fii tare si sa suporti cateva zile de plansete[B)][B)][B)].Distragele atentia cu alceva si cand se linistesc si uita da-le apa. Se vor obisnui pana la urma, crede-ma.Tu vei iesi cam botita din toata afacerea, dar vei reusi[;)]Ar fi foarte bine sa ai suportul familiei...sa nu existe cineva care pe la spate sa le de-a sucuri sau bauturi dulci numai ca sa nu-i mai auda plangand[}:)] Succes !! Piskotel

#10
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 19:53

Nu stiu ce sa-ti spun eu nici macar nu am incercat sa-i dau apa doar ceai neindulcit1 Ione`


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -