Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

este bun ZIMAFLOR sau nu?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 10:46

Nu stiu daca am scris corect, pentru ca nu am vazut niciodata cum se scrie - voi ce stiti despre acest medicament - ati dat copiilor vostri. Parerile sunt impartite printre medici - unii recomanda, altii nu. As vrea sa stiu si alte pareri. Unii spun ca deformeaza mult dentitia chiar in perioada in care se formeaza si ca au aparut multe malformatii. Pediatrii la care mergeti ce parere au? Multumesc mult si bebei sanatosi

#2
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:07

Buna Daria, [:I] Baietelul meu are 1 an si nu i-am dat Zymafluor.Am intrebat si eu medicul de familie care mi-a spus ca nu este necesar,intrucit apa de la noi contine destul fluor!?[?]Am o prietena care a nascut in Franta ambele fetite si i s-a spus sa le dea Zymafluor de la 3 saptamini si pina la 12-13 ani pentru ca este foarte bine!?[?]Si pe plan international parerile sint impartite in ceea ce priveste suplimentul de fluor,asa incit eu am zis ca mai bine sa nu-i dau.Poti discuta cu medicul de familie si cu un stomatolog pediatru care iti vor spune daca este necesar sau nu.PA!PA!Multa,multa sanatate!Cristina

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:12

Nasa mea i-a dat baietelului zymafluor dasta, si cand a fost sa i se skimbe dentitia de lapte...surpriza...dintii de lapte nu cadeau ca sai lase pa ailaltzi sa iasa. Asha ca a fost la stomatolog sa-i skoata...si iar surpriza...aveau ditai radacinile. Eu lu Alex nu-i dau. Pe mine toti adjuvantii ajtia ma cam skot din sarite! Luizax

#4
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:13

Mai despre Zymaflor s-a mai dicutat. Parerile sunt impartite, cert e ca florul e cancerigen, luat in doze mari. asa ca nu stiu daca beneficiiile ce le aduce dentitiei sunt mai mari decat.... doamne fereste!!!Noi am ales sa nu-l dam bebelei. Raluca

#5
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 11:24

Eu ii dau Zymafluor Ancai de la 6 luni, dupa prescriptia Academiei Americane de Pediatrie (ma refer la doza), avnd in vedere ca apa de baut din Romania nu contine fluor pentru simplul motiv ca nu este fluorurata de nimeni, asa cum se intampla in alte tari. Treaba se schimba atunci cand o sa inceapa micuta sa se spele pe dinti cu pasta cu fluor, vom mai vedea cum o sa facem ca sa nu depasim limita maxima admisa. Fiecare face cum crede. Noi sa fim sanatosi, ca belelele curg....

#6
ralucab

ralucab
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 12:57

Nici eu nu-i dau Zymafluor fetitei mele.I-am dat de la 7 luni Fluor Vigantoletten, pana pe la 1 an, dupa care am vazut un reportaj foarte nasol pe Discovery despre problemele care apar prin administrarea fluorului, si...am renuntat!

#7
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 13:22

Multumesc tuturor, mi-ati confirmat multe din cele auzite. Ce mai stiam eu este ca este acceptat in strainatate, ca acolo s-au facut destule studii, dar nu la noi - la noi a aparut dupa 1990 - si aici avem alta alimentatie si consumam alta apa. Tot ce au constatat medicii nostrii sunt malformatiile care apar la dintii de lapte (radacini foarte groase si crescute strimb). Ce ma surprinde pe mine este ca daca tu ceri el iti scrie reteta, fara sa iti dea un sfat sau sa iti explice de ce nu ar trebui sa ii dai copilului asa ceva.

#8
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 14:25

Mie nu mi-a recomandat medicul Zymafluor cu toate ca Julia consuma apa plata Evian si nu vad sa scrie nimic de ceva floruri.... Dar la cat de ciudati sunt elvetienii tot eu trebuie sa ma descurc cu toate. In general merg pe premisa: Nici ca doctorul nici ca popa! Ci pur si simplu asa cum simt ca este mai bine.... La urma urmei sunt si ei oameni si sunt supusi greselii....

#9
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 14:27

Am auzit ca in Germania se da. Nu-i asa fetelor? Adela & bb Julia

#10
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 21:48

Da, mie mi-a recomandat dr. si chiar am vreo 2 cutii, "ca sa fie acolo", dar de vreo 2 sapt nu i-am mai dat deloc. Am sa cumpar tot vigantol si gata. Nu prea stiam ce sa fac da' acuma stiu. pa.pa. tina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -