Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru diaspora (no offense or pun intended)


23 raspunsuri la acest subiect

#11
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 02:41

Cum reactionez:sant super incantata si super curioasa -cu ce se ocupa de unde vine,cum o duce[:D]- De ajutat nu stiu daca am ajutat dar am fost ajutata la inceput de o famile de romani,cu informatii ,cu masina..... Vesnica recunostinta nu astept din partea nimanui,desi n-ar fi rau[;)] Romanii pe care i-am cunoscut eu in cea mai mare parte (cu mici exceptii)m-au dezamagit.Fiecare au calitatile lor dar care calitati nu mi i-au facut prieteni si nici macar nu i-au facut sa mi-i doresc ca prieteni.I-am acceptat asa cum sant pentru ca nu pot aplica criteriul selectiei aici de nici o culoare.Altfel as fi innebunit de singuratate!!!1 In general am ramas cu gandul la prietenii din Romania si cu spernta pe viitor a unor prieteni in germania(probabil tot romani ca altfel cred eu ca cel putin deocamdata nu prea mere[:(]) Ela chiar crezi ca vei putea spune -Noi nu mai venim!-daca nu ai unde altundeva sa mergi?Ca un sihastru nu poti trai eu cel putin,nu pot.In rest ai mare,mare dreptate...[:(]

#12
danac

danac
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 02:42

By the way pe forumul cel vechi eram daniela dar numele era deja ocupat[:(]

#13
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 05:45

Eu sunt de 3 ani in Austria si posibilitatea de a avea relatii cu romanii s-a derulat cam asa: in primul an imi doream cu disperare sa cunosc romani, sa leg prietenii insa pur si simplu nu am avut ocazia!! Pe urma sarcina......am nascut.....a trecut destul timp fara romanasi[}:)] Sotul meu a fost acela care m-a introdus in diaspora. S-a deschis si un restaurant romanesc, si discoteca si uite asa mi-am facut o groaza de cunostinte[:p]. La inceput totul e OK, insa cu timpul imi dau seama ca romanii pe care ii cunosc sunt in procent de 90% hoti, de toate categoriile, si fetite de fetite( adica la produs........ele se vor dansatoare[:D])iar restul de 10%, a batut in retragere mai ales de cand nu mai sunt vize. Si uite asa m-am lecuit de prieteni " de sange latin". Si in plus de asta, am avut de invatat ca: CE ESTE MULT STRICA, si in al 2-lea rand: FIECARE VREA SA ISI VADA SACII LUI IN CARUTA!![8D] Sau ma insel[?] Nu generalizez, insa cand te frigi cu ciorba sufli si-n iaurt[:D] Si in concluzie, cand aud romaneste..........ma fac ca nu aud si schimb efectiv directia. [:(][:(][:(]Trist: dar aproape mi-e sila( imi cer scuze ptr ultimul cuvant, insa este cel mai potrivit, exprima intocmai sentimentul meu)[:(][:(][:(][:(] Am ajutat cu placere la inceput, ...............acum imi dau seama ca nu se merita.......sau poate mai exista si oameni de bine cu sufletul deschis si sincer, care nu cunosc acel cuvant numit EGOISM, si nu i-am intalnit eu. Uneori plang si ma intreb : chiar pe lumea asta nu mai exista prieteni adevarati[?][?][?] Dragi mei, voi ce parere aveti MAI EXISTA? P.S. Sa auzim numai de bine, madi23

#14
diana12

diana12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 11:45

Eu cand am venit in Belgia m-am simtit tare deprimata si doream cu ardoare sa cunosc cat mai multi romani. Sa leg prietenii nu ma gandeam, avand-o si pe Ecaterina e mai greu sa iti faci prieteni, mai ales daca respectivii nu au copii. Nu oricine poate intelege programul unui copil, etc. Sotul cand a venit aici, cu un an inaintea mea, s-a imprietenit cu o familie de romani care nu au copil. L-a inceput cand i-am cunoscut nu pot sa spun ca mi-au placut, chiar ma enervau ca de multe ori nu intelegeau ca nu puteam merge oriunde si la orice ora. Cu timpul au invatat sa ne respecte programul, au invatat cum se creste un copil [:D] si pot sa spun cu mana pe inima ca ne sunt prieteni adevarati, iar prietenia asta va dura ani si ani. Cand suntem ocupati amandoi au grija de Ecaterina, iar fetita noastra tine foarte mult la ei. Sarbatorile, in general, le petrecem impreuna, ce mai, e fain sa poti gasi asemenea prieteni cand esti departe de tara. Am incercat sa gasim si o familie cu copil, pentru Ecaterina, si am gasit-o intr-un final, dar suntem atat de diferiti incat am lasat-o mai moale. Nu pot sa zic ca nu imi plac, dar nu te potrivim sub nici o forma si chiar daca ei trag de relatia asta, adica isi doresc mult mai mult de la noi, eu nu vreau sa ma leg la cap daca nu ma doare. Suntem cunostinte bune si atat. Ceilalti romani de aici? Nu prea ii stiu, dar sunt cativa cu care ne mai intalnim la un baschet. Oricum, stiu ca daca am avea nevoie de ceva am fi ajutati si noi am ajuta la randul nostru. Nu financiar, inca nu avem posibilitatea, dar cu o informatie ceva, da. Oricum pot spune ca dupa aproximativ un an de stat aici nu mai imi doresc ca inainte sa cunosc romani, ma multumesc cu cei pe care ii am. Si sincer nici nu cred ca as face fata la prea multe cunostinte si nu cred ca as reusi sa le multumesc pe toate. Dar imi face placere sa aud pe cineva ca vorbeste romaneste, chiar am prostul obicei sa intorc si capul dupa respectiva persoana, dar am avut surpriza ca de multe ori sa fiu privita de sus, asa ca am lasat-o mai moale. Mie mi-e dor de prietenii pe care i-am lasat acasa...[:(] Numai bine, Diana & Ecaterina Nu dispera!

#15
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 13:29

hm, hm, hm.... ideea generala este NU relatiilor cu romanii se pare. eu nu sunt de acord, evident ca am trait si eu asemenea momente cand am realizat ca este inutil sa construiesti o relatie cu cineva, am spus numai ok, dar nu am renuntat. eu cred ca totusi exista si pe alte meleaguri romanii de care noua ne este in permanenta dor....vedeti bine mesajele, sunt chiar printre noi. si sa nu uitam, prietenii adevarati in general sunt cei pe care ti-i faci din scoala, cred ca defapt cu totii legam mai greu o prietenie atunci cand suntem maturi, cu multe probleme si responsabilitati. ari&celine

#16
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 13:32

Pentru Iris: informatii ok (in special consulare) mai gasesti si pe www.rom2.de Pentru danac: pai sa stii, mai daniela, ca "in nemernicia mea, ca un caine turbat" dupa ce vine bebe o sa-l folosesc drept pretext si chiar asa o sa spun - Nu putem sa venim!!! Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt o ursuza, imi place sa ma intalnesc cu oameni, sa mai schimbam o vorba, sunt si norocoasa ca pe lista A noi avem si aici 2 familii, nu ma feresc de cunostinte noi dar NU MAI POT!!! Fii atenta aici si sa-mi zici pe urma daca nu ma intelegi [;)]! Temele discutiilor de vreo 2 luni incoace: nu vreau sa cumpar patutul de bebe de la ei, ca e aproape nou, nu are decat vreo 2 ani[:0], am realizat eu ce cheltuieli o sa avem acum ca vine bebe, am facut o estimare macar, sa nu mai stau asa de lemn tanase, ca o sa trebuiasca sa ne si mutam si copii cresc repede, ce stiu eu - o sa fie vai de mama mea - m-am enervat si eu si am replicat : Si ce-mi propui? Sa avortez? - la care mi s-a raspuns - lasa, draga, esti asa sensibila de la sarcina![:0][:0] A, si in top, cati bani or sa vina de la taxe si impozite (noi habar n-avem, ca nenea nu ne-a zis, de vreo 2 luni nu mai dam de el, dar nici nu ne batem capul, ca macar vin, nu dai - nu[;)]) - sa nu-ti imaginezi ca ne crede cineva[:p] Daca intreb de ce carte au mai citit, daca au fost la fimul cutare sau stiu ca a aparut pe DVD nu stiu ce - majoritatea se uita l amine cu compatimire si putin dispret - uite si la asta, tara arde si ea...[:)] Deci, o data pe luna maxim e ok sa trec prin asa ceva! Ma distrez si-mi place sa-i vad asa contrariati - imi scot parleala, adica![;)] Dar tu ai rezista mai mult?[:p] hai cu sunt capsata azi. ia uite cat am scris, da´avem si azi o intalnire de-asta si mi-am facut "pregatirea" p-aici![:D][:D] Numai bine si bebicii sa fie sanatosi - ca ei sunt salvarea noastra![:D]

#17
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 28 septembrie 2002 - 19:46

cand am venit in toronto acum 1 an, nu cunosteam pe nimeni, asa ca romanii pe care i-am intalnit aici, i-am cunoscut prin intermediul sotului. noroc ca el a fost destul de selectiv in alegeri, mi-a spus ca s-a parlit in trecut cu cativa romani si de aceea prefera sa aiba prieteni putini, dar de caracter, decat cunostinte de duzina. asa se face ca la ora actuala avem vreo 3 familii de prieteni, cu care ne vizitam regulat in WE si de care m-am atasat si eu; si pot spune ca sunt mai cumsecade decat multi romani cunoscuti in tara...

#18
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 03:26

Romanii care i-am intilnit eu aici ii pot clasifica pe trei categorii: a) aroganti si snobi- in general barbatii am observat ca sunt asa, dar nici cu femeile nu mi-e rusine - situatie materiala super buna; problema e ca au uitat de unde au plecat, injura Romania si pe romani pe la toate colturile, au "uitat" romaneste, adica vorbesc 3 cuvinte in engleza, trei in romana, daca apelezi la cei care au afaceri proprii te jecmanesc de-ti trece pofta de a mai cumpara sau benefecia de ceva de la un roman , se uita de sus la tine[}:)]...Doamne cite as mai avea sa spun, dar ma intind prea mult si sunt abia la categ a; concluzia, eu stau departe de ei pentru ca ma consider romanca si uneori sunt putin cam patrioata si cine stie ce "scinteioace" pot sa iasa dintr-o conversatie intre mine si cei de mai sus. [^] b) plingaciosii si nemultumitii - la aceasta categorie includ in special femeile; domnule, mereu se pling de tara asta, nimic nu le convine, merele dau cancer, copiii sunt needucati, laptele e artificial, esti inglodat in datorii la banca (de parca le obliga cineva sa faca credite), canadienii sunt toti prosti (dar oare din cine e formata Canada, nu din emigranti, inclusiv romani [}:)] [?] ), femeile de aici sunt shleoampate si nu stiu sa se imbrace; uita ca de fapt si in RO cine are bani se imbraca, cine nu sta pe tusha; asa si aici, daca-ti permiti iti cumperi haine frumoase si elegante, daca nu, umbli numai in blugi si shlapi; si in plus aici fiecare se imbraca cum se simte bine si cit il tine buzunarul, mie imi convine ca pot sa merg la supermarket in pantaloni scurti si sandale la 30 de grade afara si nu trebuie sa ma cocotez pe tocuri si sa-mi pun o rochie eleganta [:p]; aici muncesti prea mult, studiile se platesc, ce mai, nimic nu le convine aici si nu inteleg de ce naiba nu se intorc in Ro. si de aceasta categorie stau la distanta, motivul: eu sunt casatorita cu un canadian, am o fetita care va creste canadianca, deci va dati seama ca nu pot sa stau sa ascult cum niste gaitze imi injura familia la figurat; c) normalii - acestia sunt romanii nostri cumsecade, care au venit aici sa-si faca un rost, stiu ce e bun si ce e rau si aici si acasa, sunt ospitalieri, amuzanti, te ajuta cu ce pot, samd; din pacate cei pe care-i cunosc si suntem prieteni, si aici trebuie sa includ si fetele care le-am intilnit pe acest forum, locuiesc la sute chiar mii de km distanta, ne vedem poate odata pe an dar multumesc Domnului ca exista telefon si internet, deci tinem legatura aproape zilnic [:)] Daca am ajutat romanii? Da, sincer am incercat sa ajut pe citiva, dar mi s-a raspuns un "nu, nu-mi trebuie" pe un ton ce incerca sa-mi spuna "n-am nevoie baaa de vechiturile tale", asa ca m-am lecuit si de asta, si in afara de o prietena din Toronto pe care o ajut cu hainutele bune ramase de la Sara pentru fetita ei, tot ce-mi prisoseste merge la Armata Salvarii. Ce simt cind aud romaneste pe strada? Pai in primul an eram in culmea fericirii si intram in vorba cu oricine, Doamne si de cite ori nu mi-a parut rau [V]... asa am ajuns sa pot face clasificarea de mai sus...acum, cind aud romaneste, ma fac ca nu aud, dar daca totusi ma abordeaza cineva pe mine, atunci sunt politicoasa si raspund, dar ANALIZEZ bine persoana si abia dupa aceea ma mai gindesc daca pastram legatura sau nu. Deci, la final, solutia mea : nici nu fug dupa romani, dar nici nu fug de ei [:p]

#19
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 29 septembrie 2002 - 15:44

EXACT ASA SIMT SI EU...[}:)] CRED CA NOI AM FI PUTUT FI PRIETENE BUNE[:X]
quote:
Originally posted by Sofie
Romanii care i-am intilnit eu aici ii pot clasifica pe trei categorii: a) aroganti si snobi- in general barbatii am observat ca sunt asa, dar nici cu femeile nu mi-e rusine - situatie materiala super buna; problema e ca au uitat de unde au plecat, injura Romania si pe romani pe la toate colturile, au "uitat" romaneste, adica vorbesc 3 cuvinte in engleza, trei in romana, daca apelezi la cei care au afaceri proprii te jecmanesc de-ti trece pofta de a mai cumpara sau benefecia de ceva de la un roman , se uita de sus la tine[}:)]...Doamne cite as mai avea sa spun, dar ma intind prea mult si sunt abia la categ a; concluzia, eu stau departe de ei pentru ca ma consider romanca si uneori sunt putin cam patrioata si cine stie ce "scinteioace" pot sa iasa dintr-o conversatie intre mine si cei de mai sus. [^] b) plingaciosii si nemultumitii - la aceasta categorie includ in special femeile; domnule, mereu se pling de tara asta, nimic nu le convine, merele dau cancer, copiii sunt needucati, laptele e artificial, esti inglodat in datorii la banca (de parca le obliga cineva sa faca credite), canadienii sunt toti prosti (dar oare din cine e formata Canada, nu din emigranti, inclusiv romani [}:)] [?] ), femeile de aici sunt shleoampate si nu stiu sa se imbrace; uita ca de fapt si in RO cine are bani se imbraca, cine nu sta pe tusha; asa si aici, daca-ti permiti iti cumperi haine frumoase si elegante, daca nu, umbli numai in blugi si shlapi; si in plus aici fiecare se imbraca cum se simte bine si cit il tine buzunarul, mie imi convine ca pot sa merg la supermarket in pantaloni scurti si sandale la 30 de grade afara si nu trebuie sa ma cocotez pe tocuri si sa-mi pun o rochie eleganta [:p]; aici muncesti prea mult, studiile se platesc, ce mai, nimic nu le convine aici si nu inteleg de ce naiba nu se intorc in Ro. si de aceasta categorie stau la distanta, motivul: eu sunt casatorita cu un canadian, am o fetita care va creste canadianca, deci va dati seama ca nu pot sa stau sa ascult cum niste gaitze imi injura familia la figurat; c) normalii - acestia sunt romanii nostri cumsecade, care au venit aici sa-si faca un rost, stiu ce e bun si ce e rau si aici si acasa, sunt ospitalieri, amuzanti, te ajuta cu ce pot, samd; din pacate cei pe care-i cunosc si suntem prieteni, si aici trebuie sa includ si fetele care le-am intilnit pe acest forum, locuiesc la sute chiar mii de km distanta, ne vedem poate odata pe an dar multumesc Domnului ca exista telefon si internet, deci tinem legatura aproape zilnic [:)] Daca am ajutat romanii? Da, sincer am incercat sa ajut pe citiva, dar mi s-a raspuns un "nu, nu-mi trebuie" pe un ton ce incerca sa-mi spuna "n-am nevoie baaa de vechiturile tale", asa ca m-am lecuit si de asta, si in afara de o prietena din Toronto pe care o ajut cu hainutele bune ramase de la Sara pentru fetita ei, tot ce-mi prisoseste merge la Armata Salvarii. Ce simt cind aud romaneste pe strada? Pai in primul an eram in culmea fericirii si intram in vorba cu oricine, Doamne si de cite ori nu mi-a parut rau [V]... asa am ajuns sa pot face clasificarea de mai sus...acum, cind aud romaneste, ma fac ca nu aud, dar daca totusi ma abordeaza cineva pe mine, atunci sunt politicoasa si raspund, dar ANALIZEZ bine persoana si abia dupa aceea ma mai gindesc daca pastram legatura sau nu. Deci, la final, solutia mea : nici nu fug dupa romani, dar nici nu fug de ei [:p]
Love you all... THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

#20
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:29

eu trebe sa mai adaug doua intamplari traite chiar ieri: una calda si-una rece, ambele cu romani, dar nu o sa dau nume... cea calda: a trebuit sa trec ieri pe la dentist, intr-o chestiune de urgenta. asta e a doua oara cand am de-a face cu el, dar deja mi-am format impresia: tipul e un baiat super finut, foarte de treaba, care se poarta intotdeauna cu manusi fata de pacienti, si la propriu [:)] si la figurat, ce mai, mi-a mers la suflet din prima! precizez ca si el e roman, ca sa stiti deci ca nu as fi reusit poate sa ma programez la fel de prompt, doar cu 1 zi in avans, la vreun dentist chinez, negru sau alta natie. si pe deasupra, din cauza procedurii cu compania de asigurari, care nu-i plateste consultatia decat dupa ce primeste radiografia mea dentara (chestiune exclusa momentan, evident!) mi-a facut practic lucrarea pe considerente de incredere si de intelegere fata de o mamica gravida. sunt convinsa ca nicaieri in tot orasu' asa ceva nu ar fi fost posibil!! ... si acu' cea rece, care mi-a stricat efectiv ziua si m-a umplut de amar fiindca vine de la unii de-ai tai! dupa ce am terminat cu dentistu', fiindca tot eram in zona respectiva, imi zic: hai sa dau o tura pe la V... sa vad ce-a mai adus. precizez ca respectivul magazin e unul cu produse aduse din tara, adevarat ca la preturi mai piparate si dedicat clientelei romanesti, renumit aici. in fine, primul lucru care m-a marcat negativ a fost lipsa preturilor pe 75% din produse, "logica" era f.simpla: clientul odata ce-si baga in cos produsele, cand ajungea sa-ntrebe de pret, ar fi fost prea jenat sa le mai puna inapoi in raft. asa ca a trebuit sa deschid gura de vreo zece ori si sa-ntreb. dupa aia, ce-mi vad ochii: pufuleeeeeeeti!!! [:p][:p][:p] zic: aici e de mine, ca de prin iunie tot visam pufuleti; cand ma apropii, ma dezumflu: erau expirati de vreo 2 luni, asa ca am mai inghitit o data-n sec si am trecut mai departe... asta a fost clar o palma grosolana rau de tot pe obrazul romanilor, adica dupa ce ca traiesti de pe urma lor, iti mai si bati joc de ei? da' tot nu pot sa nu ma-ntreb, oare cat le ia pufuletilor sa ajunga din Ro cu vaporul, ca perioada de valabilitate era vreo 3 luni ?!?!?!?!?! urmatorul step: ajung la galantarul cu mezeluri, carnati, sunci si alte celea... nici n-apuc sa arunc o privire ca ma ia in colimator o fetiscana tafnoasa (cunoasteti genul, desigur), care pan-atunci tot isi defilase talentele de primadona prin fata clientilor, cu un apelativ agresiv: 'cu ce va servim?' 'pai, zic eu cu ochii la puzderia de sunculite si de preturi, mai ma gandesc...' si ...am ramas cu ganditul si cu ochii-n soare, ca respectiva ma abandona brusc, nemaireprezentand interes. concluzionase probabil ca gandeam prea incet... in fine, ajung la casa, unde a trebuit sa stau cu ochii pe fiecare cifra batuta, fiindca din bonul lor nu se-ntelege mare lucru de ajungi sa platesti si de 2 ori acelasi lucru. in fine, mi se face totalul si eu, vrand s-o ajut pe casiera (care era si patroana respectivului magazin), intreb:'va ajuta 7 centi?' in ideea de a primi restul 20 centi. respectiva mormaie cam cu coltul gurii un da, imi mai ia si cei 7 centi benevol dati de mine si... pauza. nu-mi mai da nici un rest. asta, cu de la sine decizie, ba dupa cutuma romaneasca din comert isi mai facu si de lucru pe langa casa, adica vezi doamne, subiect incheiat, ia-ti sacosele si pleaca! am ramas ca traznita de o grosolanie atat de mare, una e sa-i lasi tu restul si alta e sa si-l insuseasca ea cu de la sine putere. concluzia mea a fost: asta e valoarea ei, 20 de centi, fiindca cu atat si-a vandut cinstea fata de mine ! in fine, am iesit din magazin hotarata sa nu mai calc vreodata pe-acolo, in fond pot trai si fara eugenii, pufuleti, fanta sau poiana.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -