Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sindromul Down


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Alehandra

Alehandra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:30

Colega mea de servici are in familie un astfel de caz, sotul ei la fel dar o ruda mai indepartata sufera din cauza acestui sindrom. Ea, colega, are 30 ani si ii e teama sa aduca pe lume un bebe. Voi ce spuneti? suntem intr-una

#2
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:38

se fac niste analize la cuplurile care au risc crescut pt aparitia sindromului la fat iris

#3
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:43

Sindromul Down se poate depista cand inca sarcina e f. mica.Stiu ca mie mi-a facut analiza inaite de a avea sarcina 3 luni.

#4
Guest994_89

Guest994_89
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:46

In saptamana 15 de sarcina se face testul serului matern pentru depistarea eventualelor anomalii ale fatului printre care si Sindromul Down. Adela & bb Julia

#5
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 15:47

Se face in timpul sarcinii un test special,sa-si intrebe doctorul... Eu,insa,vreau sa va spun din experienta proprie si din indelungatele mele discutii cu doctorul meu,ca nu conteaza daca ai pe cineva in familie,nu e ereditar,eu am o sora(cea mare) si am doi copiii sanatosi,la fel si sora mea cea mica,are un baietel de 10 ani si o fetita de aproape doua luni.Toti sint normali fara nici cea mai mica problema[8D][8D][8D] NU E EREDITAR Love you all

#6
Guest423_38n

Guest423_38n
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 17:48

Draga Alehandra, Sansele ca prietena ta sa aduca pe lume un copil cu sindr D. sunt mari, dar se poate afla daca fatul va avea sau nu acest sindrom. Daca e din Bucuresti atunci poate sa-si faca analizele pt. aceasta problema la Institutul hematologic.

#7
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 18:35

La noi la romanika ... la mamicili de la 30j de ani in sus le face obligatoriu test pt. sindromu asta. Asha ca daca face bebe...o sa fie verificata..si daca nu e nicio problema....bafta ei! [:)] Luizax

#8
Janin

Janin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 21:51

Intradevar ,acest sindrom apare la gravidele peste 35 ani si cu un istoric familial de boli genetice ,in cazul colegei tale Sindromul Down . Se face o analiza de sange , in saptamanile 16-18 de sarcina , pentru determinarea Alfa-feto-proteinei(AFP).Aceasta este o proteina produsa de fetus ; o cantitate prea mare in lichidul amniotic sau in sangele gravidei ,poate denota un defect al sistemului nervos central ,iar o cantitate prea mica de AFP , poate indica mongoloism(sindrom Down) .Mie mi-a facut , ptr. ca am cerut noi.[8)] Janin-mamica de gemene

#9
Janin

Janin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 21:58

Am uitat , mai este o analiza , care se numeste amniocenteza.Se efectueaza la 15-17 saptamani de sarcina .Procedura consta in introducerea prin peretele abdominal , a unui ac , care sa ajunga in sacul amniotic;de aici se extrage o cantitate mica de lichid amniotic , care se trimite la analiza . Janin-mamica de gemene

#10
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 27 septembrie 2002 - 15:08

Alehandra, Eu m-am interesat destul de mult despre probabilitatea ca un bebe sa aiba sindromul Down sau nu. Poate sa apara indiferent de varsta mamei, dar se pare ca incidenta este crescuta dupa 35 de ani, adica 1 in 370. De ex la 30 de ani riscul este 1 in 900. Insa exista posibilitatea sa determini daca fatul are sindromul Down destul de devreme in sarcina. Prima metoda dar care are risc mai mare de avort se numeste CVS, se face sub echograf, pana in sapt a 12a. Testul spune cu prob de 90% daca embrionul are sau nu Down. Cum asta e prea riscant, mai exista un alt set de analize: - la 12 sapt se masoara la echograf grosimea cefei (nuchal fold) si rezultatul are o acuitate de 80%. Se intampla sa fie si rezultate eronate. Nu orice doctor si la orice echograf poate efectua testul. - la 16 sapt se face un test de sange numit AFP care corelat cu varsta mamei iti da probabilitatea de a avea sau nu Down. Rezultatul este sigur 70%. - daca rezultatul este sub 1 in 250 se recomanda amniocenteza. Tot sub echograf se introduce un ac prin burta si se ia lichid amniotic, care este doagnosticat genetic. Rezultatul este 98% sigur, iar rata de avort 1%. Mult succes colegei tale, si sa fie optimista. Anja


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -