Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti despre vaccinul antigripal?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 14:38

Baietelul meu are 1 an si raceste foarte usor. In fiecare luna cel putin un virus tropaie la el prin nas si ii curge nasucul cca 7 zile. Ma intreb daca este nimerit sa-i fac vaccin antigripal si daca da, de care : injectabil sau din acela "imuno royal" ? poate cineva sa-mi dea vreun sfat? Am consultat 2 medici : unul mi-a zis sa-i fac neaparat, iar celalalt mi-a zis ca e prea mic si ca s-ar putea sa ma trezesc cu o reactie egala cu boala in sine. p.s. A facut cineva vaccinul optional antihaemophillus ( sau cum i-o zice)? Unde se poate face si daca s-a cunoscut efectul? Va rog mult sa-mi raspundeti. [?]

#2
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:38

eu le-am facut feteleor vaccin antigripal de la 1 an, poate am avut noroc noi si nu a avut nici un efect secundar, dar nici gripa n-au avut; la fel si despre vaccin antihemophilus b ; asta din urma e un microb acuzat din ce in ce mai des de boli la sugari si copii mici: bronsite, rinofaringita, conjunctivita, otita dar cel mai grav de meningita, tipul b e cel mai des acuzat; medicii se impart ca de obicei in doua cu argumente pro si contra; dar pina la urma mai bine vaccin si sanse mari sa nu faca bolile astea ! iris

#3
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:38

Eu te sfatuiesc sa incerci sa-i intaresti sistemul imunitar cu vitamine si multe alimente bogate in vitamina C. Si Maria racea in primul an, dar apoi in fiecare zi nu-i lipsea biberonul o zi cu grapefruit si 1/2 banana iar a doua zi portocala cu 1/2 banana, alternam. Asa am scapat iarna trecuta de raceala. Iar vitamine toamna si primavara nu au lipsit: Sana sol, Cal D B12 si Ferronat. Sanatate si numai bine. vinv

#4
Guest517_41

Guest517_41
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 03:31

Citeva precizari: Raceala si Gripa sint de natura virotica si nu se trateaza cu Antibiotice, ci numai cu ceaiuri, supa calda de pui, antitermice eventual, picaturi saline pt. nas, si odihna multa. Raceala debuteaza cu tuse, stranut, senzatie de oboseala si mucozitati usoare. Febra poate sa apara, sau nu, si este in general mica. Raceala poate tine intre 3-10 zile. Copiii au in general intre 5-8 raceli anuale, adultii 2-3. Gripa debuteaza cu febra mare, brusc, si este produsa de Influenza Virus. Deasemenea este insotita de oboseala avansata, tuse uscata, nas care curge non-stop, frisoane, dureri musculare, dureri de cap, urechi sau rosu in git. Febra poate tine 3-5 zile, iar dupa vindecare, tusea si senzatia de slabiciune pot continua inca 3 saptamini. Gripa apare deobicei iarna si primavara devreme. Pentru ea se poate administra vaccin in lunile Octombrie si Noiembrie. Eu prefer sa nu-l facem nici unul acest vaccin. Despre el si am mai vorbit si la alt subiect deschis aici pe Forum. Sa fim iubite!

#5
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2002 - 08:38

Si eu sunt de parere sa incerci sa-i intaresti sistemul imunitar prin fructe, legume ce contin vitamina C si eventual vitamine in plus daca intradevar are nevoie. Eu la Sara ii dau mar in fiecare zi (fruct crud, suc, compot, placinta, mar cu biscuit etc), sucul de mere natural e nelipsit din alimentatia zilnica, iar in sezonul rece ii dau si portocale, bucati, cit vor "muschii ei"...ne vede pe noi ca mincam si atunci ii trebuie si ei. Despre vaccinul haemophilus influenzae type b (Hib - adica meningita), nu stiu ce sa-ti zic...aici in Canada (BC) se face obligatoriu la 2, 4, 6 si 18 luni. Reactii la vaccin iarasi nu prea stiu, Sara a facut doar una (la 18 luni) si aia foarte urita ca am ajuns cu ea si la spital din cauza febrei, dar sincer nu stiu de la care vaccin, ca in ziua respectiva i-au facut doua.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -