Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

raceala in timpul sarcinii


7 raspunsuri la acest subiect

#1
s_maria

s_maria
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 09:48

Fetelor , voi ati racit in timpul sarcinii? Este periculos pentru bebe? Medicul de familie mi-a spus ca nu are nimic, dar eu sunt ingrijorata. Sunt in saptamana a 10 de sarcina. Numai bine!

#2
Karina

Karina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 699 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 11:59

Draga Maria, Nu cred ca raceala afecteaza bebele, important e sa nu faci temperatura. Eu am avut o tentativa de raceala, dar am combatut-o cu ceai de tei cu miere, multa lamiie si citrice. Acum ceva timp m-a apucat durerea de git, fara alte simptome si am reusit s-o tratez bind ceai de tei+musetel (amestecat) si facind gargara cu ceai de tei concentrat (4 linguri la cana)+1/2 lingurita bicarbonat la cana. Ai grija, sa nu iei cine stie ce pastilute, nici aspirina si nici paracetamolul nu sint prea bune mai ales in exces. Ar fi bine totusi daca ai vorbi si cu dr. tau ginecolog. Daca mai ai intrebari, eu iti raspund cu placere. Noi astazi am facut 28 de saptamini de sarcina.[:o)] Pupici, Karina+telinuta

#3
Guest423_38n

Guest423_38n
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 13:13

Draga Maria, Poti sta linistita bebele nu va fi afectat, dar ai grija sa nu iei sub nici o forma aspirina ( e periculoasa pt bebe ) Szanatate Oana

#4
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 14:48

Si eu am avut o tentativa de raceala, dar cum am simtit ceva am luat o doza de "osciloccocilium", mai intreaba si tu. Sanatate si ai grija ca toamna acesata este inselatoare, imbracate bine. vinv

#5
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:07

Eu am racit cind eram in luna a 4-a si am facut si temperatura. In afara de prenatal si zeci de litri de ceai cu miere si lamiie nu am luat nimic. Dupa 7 zile mi-a trecut si n-am mai racit. Dragos are acum 1 an si pina la 11 luni a fost foarte sanatos, dar de atunci toti virusii care ii intilneste trec si prin nasul lui, dar nu cred sa aiba vreo legatura cu acea raceala. Sanatate multa si stai linistita !

#6
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:32

quote:
Initial creeata de s_maria
Fetelor , voi ati racit in timpul sarcinii? Este periculos pentru bebe? Medicul de familie mi-a spus ca nu are nimic, dar eu sunt ingrijorata. Sunt in saptamana a 10 de sarcina. Numai bine!


#7
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 15:38

Buna, Se pare ca fiind noua pe Forum, incerc sa ma obisnuiesc inca. Asta nu inseamna ca nu am citit multe dintre subiecte in ultimele 6 luni. Dar sa raspund si eu. Eu am facut pneumonie adulta (in traducere exacta din engleza) cind aveam 3 luni. A trebuit sa iau penicilina V si paracetamol pina la 8 /zi. Baietelul meu are acum 6 ani jumate si este bine, sanatos chiar daca este dificil la mincare (chiar si la cei 6 ani si jumate). Si inca mai pot sa adaug: cind am fost in 8 luni gravida, am facut si un inceput de gripa cu temperatura de 39 C, care de asemenea a fost tratat cu paracetamol. Deci nu-ti fa nici o grija. Bebelusul este foarte bine protejat acolo in burtica. Numai bine si sanatate, Liliana

#8
s_maria

s_maria
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 septembrie 2002 - 16:08

Multumesc mult de tot pentru raspunsurile voastre. M-ati mai linistit![:)]Sanatate multa voua si bebelusilor vostri!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -