Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

O vacanta acasa la mine si la tine...

vacanta vacanta dc vacanta inedita vacanta low cost cum sa petrec vacanta

82 raspunsuri la acest subiect

#51
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 18:57

Se poate pregati terenul din timp. Copiii sa se cunoasca virtual, sa schimbe mesaje,fotografii, cu familia, catelul, casa, etc, sa povesteasca unii altora ce ar vrea sa faca, unde sa mearga, etc, fie ca gazde, fie ca invitati. Sa li se dea asa, ca mic proiect de vacanta, sa se informeze despre locul unde ar urma sa mearga (localitatea si locurile interesante de vizitat in imprejurimi.)

Majoritatea copiilor sunt adaptabili si curiosi sa mearga in locuri noi si sa cunoasca alti copii. Nu cred ca le-ar veni mai greu decat, de exemplu, sa mearga intr-o tabara fara sa cunosca pe nimeni dinainte.

 

Dar, sigur, fiecare isi cunoste copilul/copiii si stie daca idee asta li s-ar potrivi. Daca un copil e prea timid, totusi, sa mearga singurel (poate nici varsta nu-I permite,aici, de exemplu, nu ai voie sa lasi singur un copil mai mic de 10 ani, parca, in schimb il poti trimite singur cu avionul platind un serviciu de insotitor), il poate insoti un parinte in prima zi, sa "sparga gheatza" si sa se si asigure ca totul e ok.

 

Eu am de gand sa-mi educ copilul in spiritul asta, de curiozitate si deschidere fata de oameni si locuri noi. Sper ca-mi va si reusi.

 

...Cred ca imi place idea asta tare mult, de pledez asa inflacarat...



#52
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 21:24

A mea a declarat acum seara ca daca eu nu pot, ea ar putea [:D]  desi nu e spirit aventurier absolut deloc, insa are incredere in mamici si ii plac copiii [:)]  si decatsa stea lipita de casa, cred ca s-ar descurca, chiar daca nu anul asta, anul viitor, zic eu, sa aiba spre 10 ani.



#53
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 21:39

Letitia, eu tocmai ce am scris experienta fetei mele din toamna (ave atunci 12 ani). A fost gazduita de o fetita din jurul Fagarasului pe care atunci a vazut-o prima data si cu care a legat o prietenie f frumoasa. La sf. lui augut vine fetita la noi. Deci, depinde de copil. Eu am intrebat-o pe a mea si s-ar duce. Vacanta asta e cam programata, dar in urmatoarele, de ce nu?



#54
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 06 iunie 2013 - 00:58

Eu am fost in schimb din asta, prin clasa a-11-a, deci la vreo 17 ani la un liceu din Franta.

Mi s-a parut o experienta super, as vrea sa o repete si copiii mei, dar evident sa mai creasca.

 

Noi organizam si seri pijama, cu diversele prietene ale mandrei mici (7,8 ani). Si trebuie sa le tin de mana pana adorm pe toate :)

 

Asa ca astept sa mai creasca. 



#55
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 06 iunie 2013 - 06:53

Daca copilul nu socializeaza de mic (altceva in afara de scoala si vacante alaturi de parinti), cand va fi mare ii va fi din ce in ce mai greu sa o faca.

 

Ganditi-va la asta si nu ratati ocazia sa lasati copiii sa vada si altceva decat ceea ce este acasa.



#56
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 iunie 2013 - 15:38

Copilul meu socializeaza de la 2 ani si 9 luni si nu a avut probleme in a-si face prieteni, de fapt are destui la acest moment. A devenit mai selectiv si mai timid acum de cind e mai mare. Stati sa vedem ce iese cu lista lui Marius, vorbim in toamna [flo2] .



#57
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 iunie 2013 - 15:57

Am renuntat la lista pentru ca sunt intelegeri directe fara a fi necesara lista 



#58
HurezanRaluca

HurezanRaluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 06 iunie 2013 - 18:59

Mi se pare o idee super, sigur si eu voi participa peste cativa ani la o astfel de experienta.Momentan baietii mei sunt cam mici inca nu au nici 5, nici 7 ani si ei sunt de nedespartit. iti trebuie multa imaginatie sa-i tii o vacanta ocupati. Daca azi i-as intreba daca vor sa mearga, sunt sigura ca ar zice DA, dar mi-ar fi mila de mamica care s-ar trezi cu 3 sau 4 baieti in casa!



#59
juyoorin

juyoorin
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iunie 2013 - 18:05

Buna ziua. Asi dori sa ma alatur si eu in acest program daca m-ai functioneaza. Preferabil copii apropiati de varsta de 15 ani. Multumesc si o zi buna. :)

 



#60
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 12:48

Acu vazui si eu subiectul si Marius, stiu ca tardiv, dar oricum le meriti ... felicitari pentru idee.

A inceput sau incepe scoala, dar .. ma inscriu si eu pe lista. Pot primi chiar si 2 copii daca dorm in acelasi pat dublu (al meu cred ca ar invineti pe oricine incearca sa doarma cu el ... dar poate sunt copii mai linisiti noaptea). Cine vrea la mama ploii ape.gife binevenit, la noi iarba e mereu verde, praful e putin si porti geaca si vara (ok, vara asta a fost exceptia, dar nu va fi mereu asa).   Mihaiul meu are 8 ani in curand, nu stiu daca pe el l-ar tenta sa plece singur, dar ... pe Giuli cred ca ar vizita-o cu drag, mai ca o are si pe Sela [flo]





Etichetat si cu vacanta, vacanta dc, vacanta inedita, vacanta low cost, cum sa petrec vacanta

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -