Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (23)


274 raspunsuri la acest subiect

#31
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 08:54

Gabi, uite, azi-noapte n-a fost nevoie sa-l leganam pe Matei, si chiar a fost super. Daca s-ar scula si ar adormi repede cu san, suzeta sau apa ar fi bine, nici n-as avea nevoie sa-l trezesc si pe sot. Dar in ultimele nopti la fiecare trezire a fost marait si a fost nevoie sa-l leganam si sa faci asta mai des de din 2 in 2 ore e super obositor. Noroc ca azi noapte am dormit si noi mai bine, ca eram praf.

Despre vitamine, mai stiu de la pediatru ca fier se da dupa masa sau in timpul mesei... eu ii dau in 2 doze, dupa masa de fructe de dimi si aia de la pranz, deci nimic seara.

Apropo, brotacul e mai batos, mai activ, isi ridica capul si isi incordeaza abdominalii sa se ridice in fund, in sfarsit!!!... in carut mai ridica si el capul, nu mai sta rezemat ca barosanu... :)) Si sta in picioare sustinut, doar ca il trage fundul in jos... dar mai exersam. Iar pe burta, daca ii indoi genunchii se trage in fata... Cam atatic, pt noi sunt achizitii importante  [:D] 

Da chiar Anca, voi cum stati cu achizitiile? V-a incurcat cumva greutatea? Eu m-am mai linistit ca prin parc am mai vb cu mamici cu bebei mai grasuni, care la 9 luni abia incepusera sa stea bine in fundulet.



#32
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 10:02

Gabi, uite, azi-noapte n-a fost nevoie sa-l leganam pe Matei, si chiar a fost super. Daca s-ar scula si ar adormi repede cu san, suzeta sau apa ar fi bine, nici n-as avea nevoie sa-l trezesc si pe sot. Dar in ultimele nopti la fiecare trezire a fost marait si a fost nevoie sa-l leganam si sa faci asta mai des de din 2 in 2 ore e super obositor. Noroc ca azi noapte am dormit si noi mai bine, ca eram praf.
 
Despre vitamine, mai stiu de la pediatru ca fier se da dupa masa sau in timpul mesei... eu ii dau in 2 doze, dupa masa de fructe de dimi si aia de la pranz, deci nimic seara.
 
Apropo, brotacul e mai batos, mai activ, isi ridica capul si isi incordeaza abdominalii sa se ridice in fund, in sfarsit!!!... in carut mai ridica si el capul, nu mai sta rezemat ca barosanu... :)) Si sta in picioare sustinut, doar ca il trage fundul in jos... dar mai exersam. Iar pe burta, daca ii indoi genunchii se trage in fata... Cam atatic, pt noi sunt achizitii importante  
 
Da chiar Anca, voi cum stati cu achizitiile? V-a incurcat cumva greutatea mai mare? Eu m-am mai linistit ca prin parc am mai vb cu mamici cu bebei mai grasuni, care abia la 8-9 luni incepusera sa stea bine in fundulet.


#33
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 10:04

mda, am postat de 2 ori.. prima oara a dat eroare.. am crezut ca n-a aparut.. :))



#34
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 10:53

si noi suntem maricei :) luni la control la 8 luni si 3 zile aveam 10 kg (si 50 g) si 76 cm. 



#35
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 11:07

eram restanta la intrebarea cu somnurile din capitol precedent: Matei se trezeste intre 5,30 si 6,30 pt prima masa si schimbare (de obicei cu cadou consistent la pampers :) ) e treaz cam 45 min si pe urma mai doarme pana la 8,00 - 8,30. pe urma sta treaz cam 2 ore, spre finalul carora are si masa 2 si pe urma doarme cam 1 ora (dar se fac si aproape 2 ore in unele zile). pe urma pana seara nu mai doarme de obicei decat un 30 minute in jur de ora 18. culcarea finala pe la 21,00 - 21,30. daca nu are dureri de dinti doarme neintors pana dimineata, sunt o norocoasa... vorba Oanei ma simt si prost sa va zic... chiar si cand il dor dintii il re-adorm imediat dupa ce ii dau apa si cu gel pe gingii

 

am uitat sa va zic ca el a dormit numai la el in camera si la el in patutz, cu putine exceptii cand era mic (ca acum e maaare :))) mic adica sub 6 luni) si mai faceam eu un somn cu el dupa-amiaza impreuna in patul nostru - dar noaptea numai in prima noapte cand l-am adus de la spital si 2 nopti cand a facut rinita alergica la 3 saptamani l-am luat cu noi. asa am facut si cu fata cea mare si a fost foarte bine - s-a obisnuit in camera si in patul ei si niciodata nu a vrut peste noi in pat mai tarziu. bineinteles - fiecare bordei cu al sau obicei :) sa nu credeti ca e o critica pentru mamicile care dorm cu bebelusii - si eu sunt foarte tentata aproape zilnic sa il iau... ca mi-e drag de nu mai pot cand doarme si e mic si caldut si miroase asa frumos... nu mai zic de usurinta pt alaptat pentru mamicile norocoase care inca au laptic. insa alegerea mea personala pentru binele nostru (tustrei) pe termen mai lung a fost sa nu doarma cu noi in pat si nici macar in camera.



#36
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 11:51

Neata,

Anca, Maya avea 9,770 saptamana trecuta. Este in graficul ei, la limita superioara, motiv pentru care nu ii dau cereale, sa nu o expandez :))
Pediatra ne-a zis ca dupa 6 luni media ar fi 500g/luna, iar dupa 8 luni 250g. Vad ca ea respecta media. Asta in ideea in care mananca doar fructe, legume, branza, iaurt, carne si ou, fara cereale. In fine, a mancat o punga de 12 biscuiti intr-o luna si ar mai fi orezul continut de borcanelele de fructe.

Gabi, sanatate lui Stefanut! Maya a primit in primele 4 luni (cand nu uitam) doar seara vitamina D. Nu am vazut nici o schimbare de cand i-o dau ziua.
Eu in sarcina numai seara inainte de culcare luam Elevitul.

#37
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 11:54

Stela, hai ca incet-incet devine si Mateiut mai activ! Bravo!

#38
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 12:25

Asaaaa....M-am intors! [flo2]

 

Ce vreme ploioasa si racoroasa [umbrel] L-a cam tras la somn pe piticu' meu [|)]

Stela, cu achizitiile stam asa si asa: acum sta f bine in fundulet (a fost, intr-adevar un picut mai greu decat la Matei); de deplasat se deplaseaza in spate [:-)))] Adica se impinge in picioare si arcuieste spatutul (face un fel de pod) si astfel "merge" ca racul [:)] Ii place sa il tin in picioare, sta cateva momente binisor; isi ridica in carut capul daca il pun la pozitia a 2-a si nu-i convine...Eu sunt multumita; e vioi, ii place f mult cand sta in pat in fund sa dea din maini sus-jos si sa se hatane, chiuie de nu mai poate [fiesta]

 

Oli, nici eu nu i-am dat cereale. De fapt acu vreo 2 luni cand am incercat, nu a vrut! Am incercat cu 2 tipuri diferite si nu i-au placut (mai bine! [;)] ) Cand l-am cantarit acasa acu vreo sapt si am vz cat are, zicea sotul sa ii mai scoatem ceva din alimentatie ca e prea pufos...eu zic: ce??? ca papa doar fructe, legume+carne/ou si iaurt..ce sa ii scot??? Nici branza calcica nu-i mai dau ca il cam constipa...



#39
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 12:35

Legat de problemele cu somnul, dr ne-a zis sa incerc sa-i mai dau o masa inainte de baita (ceva gen mamaliguta cu branzica fagaras sau orez/gris cu lapte). Poate face asa ca nu se satura inainte de culcare [alcool] O sa incerc sa vad daca asta e buba...

 

Si eu aud tot mai des de probleme cu somnul bebeilor la fete care alapteaza...La noi e haotic..nu pot zice ca avem o rutina, mereu e altfel [soricel]  Sunt bucuroasa ca am ales sa stau 2 ani cu el, ca daca trebuia sa ma intorc la munca ar fi fost jale...ma cunosc si cred ca clacam, fara exagerare [smulgpar]  Simt nevoia sa ies undeva si sper sa putem pleca cateva zile dupa ce ia Matei vacanta [invant]



#40
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 12:46

Atasez si poze cu el ca nu cred ca am mai actualizat de multa vreme :))

 

Ii place la nebunie lamaia!!

Miniaturi atasate

  • Imagine0179.jpg
  • Imagine0182.jpg



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -