Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Schimbari" in organizatie

concedieri depresie

144 raspunsuri la acest subiect

#11
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 10:11

Eu am trecut prin concediere de 30%..intr-o zi. Ne-au strans in 2 sali de sedinta separate..si in timp ce pe noi ne anuntau ca suntem fericitii angajati care raman, pe ceilalti ii anuntau ca sunt geniali..dar ...trebuie " sa-i lase sa plece". A fost socul socului...au angajat pana si un psiholog sa vorbeasca cu cei mai afectati dintre cei ramasi...nu s-a dus nimeni, din spirit de revolta.

 

A doua concediere in masa a fost la 6 luni dupa ce am fost achizitionati de super companie multinationala..corporatie de corporatie..sa zic asa. Au dat afara sefi, angajati de muta vreme, programatorul care a scris primul program ever in firma aia...aveau salarii mari toti.

 

In America de N..asa se concediaza in IT..cu seful /HR in spinare isi aduna omul lucrurile, sub privirile stupefiate ale colegilor....nu stii niciodata pe cine loveste concedierea...asta in timp ce toate serverele sunt blocate, nici email nu mai poti trimite.

Asta e un semn...la noi se blocau servere cam cu 30 de minute inainte de concedieri.



#12
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 12:49

parpalak, nfp = not for profit

 

revin dupa workout



#13
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 13:00

Hehe, welcome 2 global world...am patit-o de 2 ori in RO si am asistat la o a treia, in HU [clo]

 

1) anul 2001, filiala romaneasca a dot-com-ului american la care lucram si-a dat duhul cam la o luna dupa firma mama. Felicitari, regrete etc, din lipsa de salarii compensatorii ne-au dat workstation-urile pe care lucram, niste HP-uri meseriase cu monitoare de 19"

 

2) anul 2004, firma olandeza la care lucram a fost preluata de americani, care au facut un Excel cu salariile si de la linie in sus, au dat afara toti sefii. Mai nasol era ca lucram in Budapesta, am inceput sa-mi caut repejor job back home.

 

3) Anul 2006, "Si asa....ne convoaca la prinz in sala de conferinte (TOTI) ne multumeste si ne felicita pentru ca asa o echipa nu au avut niciodatasi ne concediaza pe toti deodata, tot departamentul de software" Identic si la fel, cu deosebirea ca ne-a zis ca nu-si mai permit departament de software si ca a urmat un chef monstru in Club A. [pk]

 

Asa ca eu personal sunt zen, m-am blazat cu fazele astea. [soricel]



#14
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 13:11

dar in ro se primesc totusi niste salarii compensatorii... eu am fost dintre cei ramasi la un proces din asta si stiu ca toata afacerea a costat greu pe termen scurt

 

apoi consiliere profesionala, recrutatori consultati sa ajute oamenii disponibilizati sa-si gaseasca un alt loc de munca, oferte de relocare... pentru ca se inchisesera cu totul anumite locatii in tara

 

de asemena mai stiu ca si in canada e parca totusi in zona gri sa dai afara asa oamenii dupa perioada de proba. in perioada de proba, da fara jena ti se spune bye bye, dar dupa parca e mai dificil

 

parpa, eu in locul tau m-as interesa exact care e legea ca sa fiu pregatita. 

 

asa. si mai e ceva. intotdeauna lucrurile astea se afla. imprieteneste-te si matale cu barfitoarea de serviciu si afla ce si cum, ca sa stii daca va asteptati la restructurari mai importante


Editat de Aqai, 28 mai 2013 - 13:15 .


#15
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 15:28

Mi se pare cinic si inuman sa dai oamenii afara si intr-o ora sa-i trimiti acasa. Sa te descotorosesti de oameni care au lucrat ani de zile intr-o companie, ca de niste pixuri care nu-ti mai trebuie :(

 

Eu am fost data afara (Suedia) cu preaviz de 2 luni si cu salariul platit inca 6 luni dupa aceea, si tot nu mi-a picat bine. Mai ales daca ai pus suflet in munca pe care o faci si in colegi, nu este deloc placut. Mi se pare normal sa dai omul macar cateva saptamani sa-si incheie treaba si sa se obisnuiasca cu gandul, sa-si ia ramas bun de la colegi etc. Traim intr-o lume foarte dura, din pacate.



#16
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 15:48

am si eu o intrebare, in America si Canada nu exista preaviz? nu se dau salarii compensatorii? ce scrie exact in contractul de munca la rubrica "terminarea contractului"? 



#17
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 16:17

io de ex nu am contract. am avut o oferta in care scria cat e perioada de proba.

 

apoi un email in care spuneau ca nu se despart de mine la finele perioadei

 

in mod surporinzator, fie nu sunt reglementari f clare (de ex in ro era absolut totul in lege cand am plecat eu) fie angajatorilor li se rupe fiindca nu stiu sa existe vreun corp de control?

 

poate ma insel. 

 

cred ca cea mai mare protectie insa apare acolo unde sunt sindicate - in mod normal in "collective agreement" lucrurile astea sunt destul de bine stipulate, altfel ar insemna ca sindicatul nu-si face treaba...

 

pot sa mai existe mentiuni despre termination la capitolul discipline / performance in policticile interne

 

guvernamental exista Employment standard act, 

 

http://www.labour.go.../es/pubs/guide/

 

 

asta ziceam sa-l citeasca parpalak. cu siguranta il citesc si eu ca azi noapte dupa discutiile de aici am avut numai cosmaruri



#18
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 17:52

Raspund eu la intrebarea Portocaliei ....

 

Nu exista preaviz ... si exista o explicatie pe care eu o gasesc logica ... nici o concediere nu este fireasca pentru victima ...indiferent de cat de fireasca este pentru companie ...indiferent. Impactul emotional este foarte mare si de regula negativ ...prima reactie a unui concediat, caruia i s-a facut un rau major, este sa se razbune ... fie incepand sa justifice, sa explice, sa planga, sa se lamenteze ca e lasat pe drumuri, apoi sa faca rau - sa stearga baze de date la care a avut acces, sa stearga baze de clienti, sa stearga tot ce prinde pe retea, adica si munca altora ...

 

De aceea, ca sa minimizeze efectul acestei lovituri se face scurt si fara drept de apel ... barbata-meu lucreaza in IT ...dupa ce HR-ul dadea telefon si isi chema victima in birou, IT-ul primea telefon sa intrerupa toate accesele. Pana victima ajungea sa afle ca e concediat, nu mai avea practic acces IT la nici o resursa.

 

In unele companii, daca HR-ul are timp, vine cu tine la birou sa-ti strangi tampoanele ...dar sta langa tine, ca sa nu poti rupe, distruge nici un alt fel de document ...daca nu au timp, atunci te conduce direct afara si iti impacheteaza ei prezervativele sin sertare.

 

Pare inuman, dar privind de sus, este logic ..barbata-meu a avut situatii cand au concediat un manager si el nu era la serviciu, si in 2 ore cat a avut timp sa-si stranga lucrurile a sters ala toata reteaua ... nororc ca era salvata pe backup dar a muncit IT-ul 1 zi ca sa restaureze tot.

 

Eu m-am intalnit cu fosti colegi la 2 ani dupa concediere, erau bine merci, aveau job mult mai bun ...si aveau o ura pe compania care i-a concediat de m-au speriat. urmareau in presa ce se intampla cu ea si pe orice forum despre companie, scriau ce idioti sunt, cum produsele sunt proaste si managementul incompetent ...



#19
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 18:03

Cat despre compensatii ...de regula exista ... insa nu sunt impuse de lege si sunt la discretia companiei.

 

O lege nescrisa spune ca se dau intre doua saptamani si un salariu pentru fiecare an lucrat ...deci cu cat mai multi ani lucrati cu atat mai multi bani.

 

Asa cum ati spus si voi, cele mai periculoase sunt evenimentele mari - merge, vanzare, achizitii ... eu dupa ce am plecat de la compania in faliment, am ajuns la celebra Bertelsmann, care deschidea un segment de music rights in America, deci aveau un capital enorm de investit si tot ce au facut in primul an, a fost sa cumpere in disperare, companii americane ca sa castige piata ... Cred ca cumparau 2 companii pe luna ...

 

Doamne ce nebunie de toate partile ...

 

Cei din Germania nu vroiau decat sa nu scape vreo ocazie sa cumpere, deci nu ii mai interesa ce urmeaza dupa ce cumparau ...

 

Noi ne trezeam cu companii noi, fiecare cu sistemele lor de administrare de business - toate trebuiau integrate in SAP, softul cu care lucram noi.

 

Fiecare dintre companii aveau politicile lor interne de adiministrare ...

 

Toti angajatii "cumparati" se simteau amenintati si nu stiau ce sa faca ca sa isi pastreze posturile ...

 

Intr-un an de zile mai mult din trei sferturi au zburat ...

 

Ce invataminte am tras de aici :

 

- in cazul unei achizitii - sigur zboara managerii - pentru ca au salariile cele mai mari si exista deja manageri in compania mama care sa preia volumul.

 

- desi ei zboara sigur, ei zboara ultimii ...pentru ca raman sa faca tranzitia care cateodata dureaza si 3 ani ...deci tot au un fel de preaviz. Unele companii le maresc salariile sau fac deals cu ei ca sa nu plece in timpul tranzitiei.

 

- lucratorii de rand raman sau nu la latitudinea managerului - de regula sunt preferati cei docili si muncitori versus cei destepti, super buni dar dificili.

 

- mai exista si procentul norocosilor care supravietuiesc achizitiei, unii chiar avanseaza ... dar aia sunt putini.



#20
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 18:08

In Canada exista o prevedere de salarii compensatorii (care nu se dau in orice situatie, normal) .... mi se pare ca este 1 saptamana pentru fiecare an lucrat. Nu stiu daca este in toata Canada sau doar Ontario. Cred ca pentru cei care lucreaza pentru guvern sunt alte reguli.





Etichetat si cu concedieri, depresie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -