Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Schimbari" in organizatie

concedieri depresie

144 raspunsuri la acest subiect

#121
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 17:39

Eu cred ca sunt intre doua lumi, intre robotismul corporatist nord-american si atitudinea mai umana, europeana.

E drept ca nu am lucrat niciodata pana acum intr-o firma mare. Doar in scoli si in cateva firme mici, vreo 3 la nr. (Nu vorbesc aici de munca mea din Ro, unde am predat la acelasi liceu 12 ani si am plecat ca am emigrat).

 

La prima firma am lucrat 3 ani, dupa care am fost "remerciée", eufemism pt concediere. Motivul invocat: postul meu a fost restructurat, nu mai exista. Preaviz de 2 saptamani, in care veneam la serviciu dupa amiaza 2-3 ore. Mi-am luat la revedere de la toti, unii au intampinat vestea cu lacrimi...mi-am strans lucrurile in tihna si am plecat.

Odata cu mine, a mai plecat o mana de oameni, printre care o persoana care lucra de vreo 20 de ani acolo.

 

La a 3 firma lucrez si acum, revenita din concediu de maternitate de 9 luni. In concediu am fost anuntata ca postul meu -surpriza!- nu mai exista, si mi s-a oferit altceva. Sub competentele mele, platita la fel. Am acceptat. Stiu ca e o solutie temporara si imi caut alt job, in invatamant.

 

Aici am invatat sa nu mai fiu surprinsa/suparata/revoltata cand mi se intampla asa ceva.

Exista posturi, la stat dar nu numai, unde angajatii sunt mai protejati in caz de concedieri, datorita sindicatelor si ordinelor profesionale. Se negociaza dur conventii colective. La nivelul firmelor mici nu exista asa ceva, in general.

 

Relatiile la locul de munca sunt cordiale dar superficiale, toti sunt mereu cu zambetul pe buze, se spun insa si chestii mai dure si sincere in fatza, daca e cazul. Barfa si barfitorii de serviciu (nu neaparat femei) exista si aici.

E un amestec de mentalitati pentru ca lumea e amestecata, si fiecare vine cu bagajul lui. Patronul meu de acum, de ex., e grec de origine, cu o mentalitate paternalista si usor dictatoriala- atat timp cat faci totul cum vrea el si nu altfel, esti ok.

 

Sunt de acord cu parerea ca relatiile prea stranse intre angajati diminueaza eficienta, dilueaza responsabilitatea si duce la formarea bisericutelor si clanurilor. Bine, mie mi s-a spus adesea ca sunt distanta...



#122
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 17:50

De ce consideri ca aceste amanunte nu sunt relevante?

 

Eu am semnat un contract cu angajatorul meu sa prestez o munca, intr-un timp de .. pe un salariu de .... Faptul ca nu se respecta timpul de munca specificat in contract, constant (nu vorbim de perioade aglomerate, de varfuri de activitate care sunt firesti in orice domeniu) pentru mine inseamna ca i-au mai putini bani, iar ei nu-si respecta obligatiile asumate in acelasi contract. Si nimeni nu zice/face nimic pentru ca s-a inoculat idea ca esti unul din putinii muritori care are privilegiul de a lucra la o asemenea companie, iar daca nu-ti convine, mai asteapta 100 ca tine la usa care vor accepta aceste conditii.



#123
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 18:03

Da unele detalii depind de geografie, vrand nevrand corporatiile se dau dupa obiceiurile si legile locale(unele favorabile ptr ei, altele nu).  De ex in Asia merge sa platesti angajatul cu 3 centi pe ora si sa-l pui sa munceasca zi lumina, in alte parti nu. Asta se aplica la toate corporatiile, nu numai la cele americane. Dar probabil ca in curand o sa fie toate in India si in China unde platesc oamenii in centi si-i da afara dupa cum le place [zirea] . In Europa nu prea merge (inca) atata timp cat exista sindicate.



#124
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 18:29

lexi, dupa cum am spus, la voi sitiatia e data cred in primul rand de managementul defectuos si de colegi prea fricosi. eu n-am stat in viata mea la munca numai pt ca seful n-a plecat inca, cata vreme mi-am terminat treaba. si nu numai ca nu m-a dat nimeni afara, ci am urcat.

 

am avut perioade cand am muncit peste cat prevedea orice normalogica si am avut perioade cat am muncit si m-am incadrat in orele pe ceas. incarcarea muncii depinde de cat de competent e managerul si de aria lui de influenta. daca este influent, va avea capabilitatea de a aduce resurse suplimentare acolo unde e nevoie

 

daca nu e influent in organizatie, este prost organizator si abuzeza cu cerintele, sau esti platit sun piata, sincer ori suporti ori pleci. 

 

overtimeul nu e o politica specifica corporatiei, ci culturii locale.



#125
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:39

Aqai eu am ales sa plec, dupa ce am facut exact ce spui tu mai sus. Imi terminam treaba, plecam. Dupa cateva zile eram intrebata de sefii directi si nu numai daca nu mai am treaba? Le raspundeam senin ca nu, iar ei imi aratau colegele de birou (open space cu 30 de persoane) care erau inca acolo. Deci, trebuia sa imi dau seama ca nu este ok sa plec la ora 18 acasa, indiferent de performantele pe care la aveam. Asa ca am decis sa plec mai departe si am aflat ca se poate trai si fara sa lucrezi la o mare corporatie, chiar mai bine as spune.

Si ca o picanterie, printre sutele de politici, proceduri existente intr-o corporatie, cea mai hilara mi s-a parut cea de la baie, unde erau planse cu spalatul pe maini si cum se face corect (politica firmei care trebuia respectata, am si semnat pt ea). Se practica si in alte locuri sau doar in tarile bananiere?



#126
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:59

De ce consideri ca aceste amanunte nu sunt relevante?

 

Eu am semnat un contract cu angajatorul meu sa prestez o munca, intr-un timp de .. pe un salariu de .... Faptul ca nu se respecta timpul de munca specificat in contract, constant (nu vorbim de perioade aglomerate, de varfuri de activitate care sunt firesti in orice domeniu) pentru mine inseamna ca i-au mai putini bani, iar ei nu-si respecta obligatiile asumate in acelasi contract. Si nimeni nu zice/face nimic pentru ca s-a inoculat idea ca esti unul din putinii muritori care are privilegiul de a lucra la o asemenea companie, iar daca nu-ti convine, mai asteapta 100 ca tine la usa care vor accepta aceste conditii.

 

pai sunt amanunte pentru ca nu toate corporatiile fac asta, nu in toate pozitiile si nu in toat eprofesiile se lucreaza asa ...

 

Sunt unele organizatii care platesc orele suplimentare - uite stiu una sigur - Toyota ... altele ofera zile libere, altele ofera program flexibilm altele te lasa sa lucrezi de acasa si altele in care este cum spui tu.

 

De aia trebuie sa iti vezi de inetersul tau si in caz de nemultumire sa rupi contractul.



#127
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 21:39

e filmul ala "Up in the Air"...despre "arta" de a concedia oamenii.

 

eu am fost concediata o data aici...si a fost groaznic pe moment.

la o luna dupa evenimentul cu turnurile...in 2001 biroul unde lucram eu era o filiala care isi avusese sediul chiar intr-unul din turnuri si a avut pierderi imense....asa ca a trebuit sa inchida din birouri, disponibilizeze oamenii...

 

intr-o dimineatza m-am pomenit chemata la sefu...ca treb sa ma concedieze. am fost socata, nu-mi venea sa cred...nu aveam nici macar pe cine sa dau vina, sa ma supar. seful era un tip de milioane, colegii la fel...

sotul, cand am ajuns acasa...si m-a vazut plangind...a inceput sa rida...si m-a scos la restaurant sa inauguram vacantza mea.

 

dar culmea ca totul a fost spre bine, la vreo 2 sapt au venit ai mei parinti la mine asa ca am avut 3 luni la dispozitie sa stau cu ei...timp care a fost f. pretios pentru noi

 

 dupa ce au plecat la o luna mi-am si gasit servici.

 

poate sunt eu optimista si am multa incredere in Dumenzeu..dar tot ce se intimpla, cand e ceva neprevazut se intimpla cu un scop....



#128
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 22:09

[:)]

e filmul ala "Up in the Air"...despre "arta" de a concedia oamenii

 

Soro, tu ai citit subiectul asta de la inceput ? ... [:)]  [flo2]

 

Pai pe jumatate din pagini s-a vorbit de Up in the Air [:)]



#129
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 22:20

intrebare, in USA , daca ai contract cu firma x, nu e pe timp nelimitat? la inceput e perioada de proba, normala si legala. dar dupa aceea?  in contract nu se specifica in ce conditi poti fi concediat? sau aspectul asta e trecut sub tacere? 

 

mi se pare cumplit ca dupa ani si ani sa fi dat afara asa tac-pac, intr-o jumate de ora. 



#130
Lo_li_Ta

Lo_li_Ta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 22:21

Eu nu inteleg exact ce se dezbate la subiectul asta. Ar trebui party de adio pt fiecare angajat? Pt mine civilizat inseamna politicos si neutru, atat. Fara mangaieri pe crestet si consolari inutile. E incetarea unei relatii contractuale care trebuie comunicata. Daca ai relatii mai apropiate cu vreun coleg, le poti avea si in continuare, in rest nu e treaba nimanui sa se ocupe de psihicul tau, ca doar nu te-ai angajat pe viata.
Si replicile de genul "vai, cat am muncit pt ei"...s-a muncit pe bani, nu? Exista si exploatatori, nu zic nu, dar cei care o accepta o fac pt ca in momentul acela beneficiile sunt mai mari decat "costurile".
Mai degraba preavizul mi se pare o prostie, oricum nu mai are nimeni chef de munca atunci.



Etichetat si cu concedieri, depresie

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -