Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Schimbari" in organizatie

concedieri depresie

144 raspunsuri la acest subiect

#1
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 01:20

Zilele mele de luni nu sint cele mai stralucite, sa ma laud cu ele si la altii, dar azi a fost o zi exceptional de timpita pentru 4 din angajatii nostri. Cum s-au trezit c-au ajuns la servici au si fost concediati. Scurt. Unde faceam eu matanii pina acuma ca am prins o firma non-profit, unde sint oameni care lucreaza de 20 de ani, uite ca oamenii aia au fost scosi pe tusa fara nici un fel de ceremonie... Bine, nu toti, au mai ramas citiva. Au mai fost zburati cite unu', au mai plecat de buna voie cite altii in anul asta jumate de cind sint la ei, dar niciodata 4 deodata... Nici n-am inteles prea bine ce s-a intimplat. Ori nu faceau treaba exemplara, ori erau platiti prea mult (!!!???) Nu stiu cum e pe la voi, dar p-aicea se strica dispozitia intregului colectiv cind se intimpla chestii din astea... O gramada de oameni acuma se intreaba daca ei or sa fie urmatorii... :(

Printre care si subsemnata - nu c-as fi platita prea mult, dar oare astia or considera ca fac treaba buna sau nu? Datul afara e pe post de "review"? In loc sa-ti zica, uite, ai putea face aia si ailalta mai bine sau mai repede, etc.. te dau afara direct?

Noi am primit doar un email cu X, Y, Z si W au parasit compania dupa multi ani de servici si le dorim toate cele bune pe viitor... (!!!!) Si da-i si comenteaza pe la colturi, speculatii, etc.. :((

DPDV-ul meu de vedere, mai bine nu-mi spuneau, mai bine ma lasau in pace, sa-mi vad de treaba mea, teribil ce-a reusit sa ma indispuna intimplarea asta...

 



#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 02:52

Daca lucrau de mult, nu i-a dat afara pe motive profesionale ...probabil ca trebuie sa taiati din fonduri si s-au redus pozitiile.

Non-profiturile pe la noi functioneaza pe bani primiti anual de la guvern ...daca anul asta v-a dat mai putin, nu exista solutie.

Eu am lucrat intr-o companie timp de 10 ani care datorita managementului prost a ajuns in faliment ...in 2 ani au ajuns de la 500 angajati, la 15 ...am trait sesiuni de concedieri de cate 25-30 in aceeasi zi ...incepeau de regula pe la ora 3:00 PM si toata lumea statea cu inima in palma si ochii pe tel ...daca te sunau de la HR erai decapitata ...ingrozitoare experiena, mare impact emotional ...desi nu murea nimeni si pentru multi a fost chiar un pas inainte, presiunea este foarte mare. Eu nu am putut rezista ...nu m-au dat afara, mi-am gasit alt job, dupa mine au angajat pe altcineva care a mai stat 2 ani si abia dupa aceea mi s-a desfiintat pozitia ...cu ale cuvinte am clacat cu 2 ani mai repede decat ar fi trebuit.

Editat de buflea, 28 mai 2013 - 02:52 .


#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 03:35

Mie mi se pare sistemul american de dat afara absolut cumplit. Esti chemat inocent la HR si cand te intorci inapoi iti gasesti lucrurile in cutie, laptopul sigilat si gardianul sa te conduca afara. Absolut inuman oricat de multe fonduri le-ar lipsi sauoricat de slab e angajatul.

#4
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 04:04

Lunea cam este zi de concedieri in Nord-America din pacate.

Experienta mea: din ceea ce parea un "merger" stralucit cu o alta companie lider IT (ca si a noastra de altfel) .... si dupa ce muncisem in disperare si lansasem pe piata mastercard-ul President's Choice al lui Loblaws..... cind totul parea lucios si infloritor, se produce o "ruptura" in companie cu noul aliat, si se decide sa se mearga numai pe network/securitate si gazduire/intretinere pe server. Asta dupa ce muncisem enorm, ne facusem un nume in e-commerce, si eram destul de cunoscuti si apreciati in Toronto.

Si asa....ne convoaca la prinz in sala de conferinte (TOTI,  programmer-analysts si project managers) ne multumeste si ne felicita pentru ca asa o echipa nu au avut niciodata (majoritatea rusi, eu romanca si citiva canadezi) si ne concediaza pe toti deodata, tot departamentul de software.

Au mai pastrat pentru putin timp designerii si testerii pentru evenuale retusuri la proiectele pe rol (une proiecte in derulare le-au anulat, cu penalitati la beneficiar).

Ne-au dat o ora sa parasim compania....

Da, asa de face din pacate.

La noi a venit ca un traznet, NIMENI nu se astepta la asta.

Cum au spus si ei, eram buni, au fost foarte multumiti, dar au schimbat macazul.

Ha.... cu o luna inainte primisem o marire neceruta si neasteptata de $ 15 000, si asta era in anul 2001! Macar am amintiri frumoase, sediul era in downtown Toronto, pe University si aproape de lac, si am avut niste colegi fantastici... tare destepti si cu personalitati extraordinare.


Editat de Zenit, 28 mai 2013 - 04:12 .


#5
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 04:22

Care cind te intorci, mai, de la presedinta au plecat direct acasa... Si poseta cu cheile de la masina etc si le-au primit de la persoana X de la firma Y, angajata special sa puna lucrurile concediatilor in cutii.. :(

Adica angajatul pleaca la presedinte, si dupa aia nu-l mai vezi.. nici la revedere, nici nimica.. :(

Acu stau sa ma gindesc daca am vreun tampon "de avarie" prin sertare... :((

 

Am trecut acu vreo 10 ani printr-un sir de achizitii... vreo 3 in 5 ani... a treia a fost ostila... iar angajatii au fost concediati prin metoda injumatatirii.. eu am prins al doilea val.. atmosfera era groaznica... in "valul" meu ne-au concediat in weekend prin curier...

Iar acu incep cu senzatii de deja vu... :(

 

Incep de p-acuma sa-mi scriu resume-ul, just in case... :(



#6
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 04:30

Zenit, cam asa si noi - pe vremuri - dar deja se stia ca la achizitii sint problemele mai spinoase... Si se stia si ca ultima a fost ostila... si se stia ca o sa zburam, doar ca nu si in ce ordine... dar oricit te astepti, tot nu esti pregatit...

Oricum, nu ca azi, asa, din senin si fara motiv... (pe fata)



#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 04:35

iaics, voi imi dati fiori cu povestile voastre...

 

dar singurul lucru rezonabil pe care il pot spune e ca a lucra in NFP nu reprezinta deloc o garantie suplimentara in a-ti pastra jobul

 

in functie de sef, poti sa fii dati afara pentru ca ai fost mai acid decat era cazul. se ignora orice aspect legat de competenta in astfel de cazuri.



#8
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 05:08

Aqai, ce-i aia NFP?

Eu ma orientasem la un moment dat spre invatamint (uniune), dar momentan e surplus de profesori, iar in invatamintul particular nu merita...

Da' what's wrong cu sa-ti zica pe fata ca tre sa-ti ajustezi atitudinea? Asa le foloseste la toate partile implicate... Ca sa nu mai vorbesc de banii de training... sau de pagubele pe care le fac angajatii noi aruncati in mijlocul #%^$-ului care habar n-au ce fac, pentru ca ... n-au training dar li se cer rezultate...

Deci eu vorbesc aici in mod particular de programare, dar e valabil si la administratie de conturi, clienti... daca nu stii business-ul, faci numai timpenii..

Cred ca ma duc sa ma dreg c-o bere si cu Total Recall - prin comparatie noi stam mai bine.. [:)]



#9
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 07:57

inteleg ca voi nu aveti un contract de munca in care sa fie mentionat un preaviz pt. concediere? mi se pare stupid sa pleci intr-o ora???

la noi in contracte scrie de perioada de preaviz (undeva intre 2 sapt. si o luna) timp in care se presupune ca-ti cauti/gasesti altceva.

daca iti dai demisia e la fel, adica pleci intr-o ora?



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 08:09

[:)]  Daca as fi in America si mi-as gasi lucrurile personale in cutie, puse de altcineva, as da compania in judecata. As castiga procesul cu brio.

Calculatorul (pus la dispozitie de firma) de asemenea se sigileaza in prezenta celui care l-a folosit si a unui reprezentant al companiei, numai si numai dupa  ce se intocmesc procese verbale.

 

Asa este la anumite companii - nu la toate. Deci sa nu exageram.

 

Nu exista un mod de dat afara uman.

 

Cand m-au dat afara (de fapt tot compartimentul de marketing) de la compania canadiana la care am lucrat (tot dupa o fuziune) s-a facut public in sala de sedinte.

Credeti-ma ca nu este nici asta o solutie.

Oh, da, si mi-am predat lucrarile si am intocmit un proces verbal de predare-primire a Pc-ului, cu absolut toate documentele aflate in el.

Nu cred ca mi-ar fi placut ca dupa luni sau ani sa ma acuze vreun coleg de vreo lipsa, nu?





Etichetat si cu concedieri, depresie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -