Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pozele bebeluşului postate pe Facebook?

facebookbebelus amintiri jurnal sarcina poze socializare copilarie album

22 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:04

A devenit o adevărată maladie să postezi poze pe Facebook... mai personale, mai puţin personale, mai reuşite sau mai puţin reuşite... cert este că lumea postează la greu poze pe conturile reţelelor de socializare. Am constatat că există diverse tendinţe în zona asta şi una dintre ele este postarea pozelor bebelusului, în ipostaze amuzante, tandre, emonţionante sau mai ştiu eu cum, mai ales în primul an de viaţă... Şi aici e o intreaga discuţie legata de cât de OK este sa ne expunem copiii astfel şi de cum ne vor judeca ei mai tarziu pentru asta... Şi, recunosc, ar trebui să mă declar eu însămi vinovată de contribuţia la dezvoltarea acestui microb, pentru că am făcut şi eu un astfel de album anul trecut. Acum mă întreb de ce.... când era mult mai simplu şi mai frumos să adun toate pozele într-un album virtual, în propriul computer... Am senzaţia că fenomenul acesta al reţelelor de socializare a pătruns efectiv în subconştient ... Oare chiar avem nevoie de like-urile şi de aprecierile celorlalţi pentru pozele propriilor copii?...sau...ce se întâmplă de fapt?



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:13

Si eu m am intrebat asta.

Ce ma mira e ca sunt persoane care pun 897634636 de poze din 5 minute de viata, zilnic asa, neselectate, puse asa la gramada . Si mi vine greu sa dau like la fiecare si cumva trebuie, ca ma simt aiurea sa nu dau like cand cineva pune poze cu copilul propriu.

Eu pun rar fotografii, am selectat cine sa le vada si le sterg dupa cateva zile.

 

(recunosc ca am sters din lista mea persoane care nu au dat like [clo]  exact pt ca pun cate o fotografie o data pe luna si mi s-a pus pata, era o fotografie frumoasa cu un copil frumos [il] [soricel] )



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:42

Pai ar trebui sa fim mai atenti ce postam, aici angajatorii inainte de a te angaja te cauta pe feisbuc si gugal, sa vada ce hram porti.
De curind a fost un caz cind o tinara de vreo 20 de ani a scris pe facebook ca a dat peste in biciclist in timp ce conducea, nu-ti spun ca politia o investigheaza acum.
Asa e Melise, trebuie sa ne gindim de 100 de ori inainte de a posta ceva pe o retea publica, fie ca-s poze, informatii personale despre ce facem, cind si cum facem, etc. eu incerc sa fie atenta si ce postez aici pe DC.

Edit: n-am pus nici o poza a copilului mai pe internet, tocmai pentru ca m-am gindit ca la un moment dat o sa-mi ceara socoteala. In schimb am trimis poze pe email la prieteni.

Editat de Letitia1, 27 mai 2013 - 10:46 .


#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 10:47

pai cateodata vrei sa iti imparti bucuria si cu altii. E f simplu sa iti restrictionezi profilul doar la prietenii apropiati, sau sa pui anumite labume vizibile doar pt membrii familiei de ex.



#5
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 12:23

si eu cred ca e ok sa pui poze cu familia ta,mai ales daca ai profilul privat adica numai pentru prieteni,cu ceea e nu sunt de acord e ca pozele cu copiii sa fie nud.



#6
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 12:28

atata timp cat albumele sunt private, impartasite doar cu prietenii, e ok.

plus ca mi se pare exagerat sa ne gandim ca mai tarziu ne va cere socoteala fostul bebelus de ce i-am pus pozele pe net....



#7
Kourtney

Kourtney

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.051 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 14:33

Cred ca este bine sa postezi pozele si informatiiile personale doar cu conditia sa le faci confidentiale, doar familia si prietenii apropiati sa le poata vedea, dar chiar si informatiile ce ajung la ei trebuie trecute printr-un filtru moral si estetic.  [flo2]



#8
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 15:26

Daca iti restrictionezi profilul, pozele le vad doar cine vrei tu sa le vada. Iti poti face chiar un grup privat, secret in care sa le arati doar anumitor persoane. Aiurea mi se pare sa lasi poze pe "public", cei mai multi o fac, probabil, din ignoranta. Mai exista o optiune si anume sa nu iti apara pe "perete" [:)] nimic din activitatea cuiva de pe lista de prieteni, nici ce scrie si nici ce isi mai pune in album ( asta daca are o activitate intensa care te deranjeaza [zirea] ). Cu un pic de organizare, totul se rezolva.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 15:41

Chiar citeam un studiu dimineata, cum ca FB a ajuns o corvoada sociala pentru tineri.

Din ce in ce mai multi tineri renunta la Fb pentru alte retele ce nu le solicita prezenta si atentia atat de mult.

De ma ibine de cateva luni, persoanele de varsta medie au devenit cei mai zelosi useri.

 

E ok sa pui pozele copilului, atata timp cat ai profilul restrictionat.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 27 mai 2013 - 16:23

Pretenii prietenilor nu-ti pot vedea pozele? Eu pot vedea pozele prietenilor prietenilor mei, oameni pe care nu-i cunosc, in special cind un prieten de-al meu da like sau comenteaza la o poza a cunostintelor lor. Am observat si eu ca FB e pentru middle age din ce in ce mai mult, mult tineret prefera twitter.



Etichetat si cu facebookbebelus, amintiri, jurnal, sarcina, poze, socializare, copilarie, album

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -