Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fiv Cu Dr. Dragos Albu 81

fiv medlife albu

222 raspunsuri la acest subiect

#191
lauricea2002

lauricea2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 12:57

Mia, tie ti-a zis doctorasul cati foliculi a vazut? Mie mi-a spus doar "aveti foliculi si endometrioamele", apoi m-a intrebat daca am la mine schema de tratament. N-a mai fost nevoie, caci o stiam pe de rost( 150 ui Menopur+100 ui Puregon/zi, timp de 10 zile). "A, pai e bine". a concluzionat dansul.

La commentul de pe fisa ce am primit-o, scrie AFC=8. Asta ce inseamna? 

 

Rezultatul analizelor este asa: 

Estradiol 19 pg/mL

Faza foliculara: 21-251 pg/ml
Faza ovulatorie: 38-649 pg/ml
Faza luteala: 21-312 pg/ml
Menopauza (fara THS): <28 pg/ml
Menopauza (cu THS): <144 pg/ml

Progesteron 0.2 ng/mL

F. foliculara: <0.3 ng/ml
F.ovulatorie: 0.8-3 ng/ml
F.luteala: 1.2-15.9 ng/ml
Menopauza: <0.2 ng/ml
Sarcina: trim.I: 2.8-147.3 ng/ml
trim.II: 22.5-95.3 ng/ml
trim.III: 27.9-242.5 ng/ml

 

V-as ruga sa ma ajutati cu interpretarea. Microgynonul l-am luat in intervalul 14 - 28 mai. Sangerarile au continuat pe tot parcursul foliei, insa mai reduse cantitativ dupa 5 zile si de o culoare rosu inchis-maronie.

Off, sper ca nu v-am zapacit!



#192
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:24

lauricea sa inteleg ca asta e prima eco. acum nu s-a uitat decat sa vada daca nu ai chisturi si a numarat antralii (AFC = antral follicle count). tu abia acum incepi stimularea, deci deocamdata relax.

#193
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:36

Lauricea, analizele mele nu sunt inca disponibile.

La mine a vazut doar 2 foliculi si mi-a modificat doza de Gonal F: de la 100 ui la 150 ui.

Ramane de vazut cum o sa raspund la stimulare.

Si eu am luat anticonceptionalele tot in perioada 14-28 mai. La mine pastilutele au prelungit CM cu vreo 3-4 zile dar in final s-a oprit. M-a durut burtica mai mult decat de obicei. Inca nu mi-a venit CM si cum maine incep injectiile, poate scap luna asta. [pk]

Lauricea, ne-am vazut pe hol de dimineata? Am fost imbracata in blugi si cu o camasa mov.



#194
fluturas82

fluturas82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:37

Lauricea, AFC=8 insemna 8 foliculi. Cred ca estradiolul este binisor asta daca asta e prima monitorizare. Mie la primul set de analize mi-a iesit 11. Din cate am inteles si eu de la fete Progesteronul trebuie sa se mentina scazut iar estradiolul sa creasca.

 

Mai multe detalii sigur stiu fetele sa iti dea!



#195
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:47

Bafta fete dragi :)
Încet încet nu va panicati. După ce începeti injectiile si începând cu a doua monitorizare o sa crească si esteadiolul. De fiecare data , după ce Dr vede analizele o sa primiti confirmarea dozele pana la următoarea eco si analize . Atâta timp cat valorile sunt in pragul celor înscrise e de bine. Zambiti, relaxati , ca doar va pregătiți pt bebeluti si lăsați grijile :)
Pupici mulți :)

#196
lauricea2002

lauricea2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:56

Asa e, Qiao - prima monitorizare.

Inca n-a cedat durerea de cap, de la stresul de dimineata. Stiu, e prea devreme, insa nu puteam sa nu ma gandesc la vestile ce le puteam primi la prima monitorizare( sunt chisturi endometriozice prea mari, foliculi prea putini, ori chiar deloc). Deh, asa sunt eu: imi zbuda piticeii care-ncotro.

A, si ca tot aminteam de ei: menstuatia mea a inceput pe 14 mai, data la care am luat Microgynon (14-28mai), 31 mai prima monitorizare, de maine(1 iun) - 0,1 mg Diphereline(1/2f), iar de pe 5 iun Menopur 150ui+ Puregon 100ui. Din ceea ce am inteles eu, acesta-i protocolul lung. N-ar fi trebuit sa incep Diphereline pe 3-4 iun, in a  21 zi a CM?

[pup] si multumesc de incurajari!



#197
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:59

nicnic....am uitat sa te intreb,tie ti-a zis cumva domnul doctor sa renunti la clexane atata timp cat ai sangerarile din cauza hematomului?



#198
lauricea2002

lauricea2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 14:04

Mia, eram imbracata intr-un pulover lila si pantaloni mov, cu un rucsac rosu. Sotul si cu mine eram langa dozatorul de apa. Nu i-ai spus tu dr Albu ca nu gasesti Puregon la farmacie? [:)]



#199
lauricea2002

lauricea2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 14:13

Am stat eu pana acum cu manutele la spate, cumintica in banca mea, insa de azi nu mai scapati de mine.

Iertare, dragelor! Pe Lucia si msi ales pe dr Albu n-as indrazni sa-i intreb tot ce-mi debiteaza mie mintea.

NicNic si Fluturas, va multumesc si voua pentru informatii si incurajari! [pup]



#200
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 14:26

hai sa va zic. mie la turci nu mi-au facut NICI o analiza, doar ecografii si pe baza lor s-au stabilit dozele si uite ca din 3 foli au crescut 2 suficient cat sa am 2 embrioni buni. asa ca nu va mai stresati atata cu analizele, ca si daca va stresati tot acolo ajungeti (sau mai rau). Stiu ca e dificil, si eu la primul FIV eram cu ochii pe analzie, googaleam si intrebam fetele cum a fost la ele ca sa compar. Bine, nici acum nu m-am lecuit de tot de comparatii, dar acum scopul e altul ... mai mult "stiintific", ca sa imi inteleg corpul. Dr A va decide ce si cum va urma ca doar asta e specialitatea lui, interpretarile si comparatiile pe care le facem noi sunt doar asa ... sa treaca altfel timpul. Hai fiti ZEN si clociti acolo oute de calitate !!!! Pupici



Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -