Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 11 voturi

Clubul cititoarelor (5)


297 raspunsuri la acest subiect

#11
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 02:14

Gangurici, Capote a fost tradus in romaneste, ca eu in tara l-am citit prima oara, prin anii '80. Dar nu cred ca edituriile noi au mai scos editii noi. Ar trebuii ca e o placere sa-l citesti. Eu am scos Balzac - Mos Goriot si in format electronic, asa ca-l citesc "double time" . . .

#12
adimercedes

adimercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.874 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 05:46

Mda, am scris un post si s-a pierdut cand i-am dat sa il trimita [alcool]. Deci, ziceam ca ieri seara mi-a recomandat un prieten 2 carti care zicea el ca sunt interesante si mi le-a laudat. "Almost French" de Sarah Turnbull (http://www.femail.co...lmostfrench.htm) si "In Praise of Slow" de Carl Honore (http://www.cygnus-bo...praise-slow.htm). Le-a citit careva? "The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

#13
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 12:22

Apropo de Capote ,a dat cineva un link spre editura care i-a publicat o parte din carti-http://www.edituravremea.ro/noutati.php ; selectati "mari autori" din bara de sus, dreapta.cred ca se poate face comanda pe net.
Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus. Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

#14
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 22:58

am inceput sa citesc cartea de care va spuneam,Labirintul si...n-o mai pot lasa din mana,e super,daca va plac aventurile arheologice si mistere de demult:)Nu vreau s-o compar cu Codul lui Brown,dar daca aia v-a placut,asta e cel putin la fel de buna. Ma duc sa vad ce se mai intampla[il] Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away.

#15
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 02:56

a citit cineva vreo carte de Ian McEwan? eu acum am primit THE CEMENT GARDEN in engleza, in vreo saptamana trebe sa o duc inapoi si abia am citit vreo 4 pagini din lipsa de timp. Oricum m-a prins f tare cititul in engleza :)
Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru cã nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tãu!


#16
misty

misty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 10:34

Tot despre Capote: ieri mi-am luat de la Polirom "O vara de rascruce" (summer crossing, tradusa de Ralian, care e o adevarata:)). E primul lui roman, descoperit in 2004 si publicat de-abia anul asta. Cred va fi o serie de autor, urmeaza "Alte glasuri". Si pentru cine era fan Roth (asa, ca mine), ca nu mai tin minte: au aparut "Animal pe moarte" si "Complot impotriva Americii". SUA antisemite sub Lindbergh, care a castigat alegerile din '40, Ribbentrop in vizita la Casa Alba, americani care emigreaza in Canada, samanta de scandal curat, de-abia astept s-o incep!

#17
CORNELIAP33

CORNELIAP33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 18:42

Ingerash -Ian McEwan este un scriiror bun, scrie bine, se citeste repede, dar tot ce am citit de el are un final neasteptat(usor lugubru). Eu am citit( in romana) Gradina de ciment si Amsterdam.

Eu dupa Mic dejun la Tiffany, am continuat cu Capote -Harfa de iarba, urmand la rand [:D]Cu sange rece.

Lectura placuta si week-end placut,

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com
________________________
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."



#18
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 18:54

Eu m-am lasat prinsa de ultima carte a Sophiei Kinsella - "Stii sa tii un secret?". Adevarul este ca din cind in cind, o carte usoara prinde bine la deconectare - sper sa o termin in weekendul asta si sa vad de ce ma mai apuc...

Gabriela si Stefan David
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Poze nou-noutze
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.


#19
Sanca

Sanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.448 mesaje

Postat 13 mai 2006 - 00:31

Misty, cartea asta nu am citit-o inca. Gata termin Mos Goriot si pana atunci imi cumpar Capote - Summer Crossing. Cica e prima lui carte. Cum de nu o fi fost publicata pana in 2005? OK, s-a rezolvat in pauza am fost si am cumparat-o. Acuma o am, si ma gadila la degete.

#20
Alinax

Alinax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 14 mai 2006 - 01:13

multumesc pentru recomandari.... [flo] tocmai am terminat "fata cu cercel de perla" de Cavalier si e foarte faina mi-am facut o lista atat de lunga...numai timp sa am sa le termin [:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -