Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 10

fiv turcia acibadem tayfun

199 raspunsuri la acest subiect

#11
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 09:06

Buna dimineata intregului harem,

 

Ella nu ai pierdut sucul de rodie, nu a fost, de fapt au fost doar sucuri imbuteliate.Mi-ai facut pofta cu placinta, eu sunt o mare placintareasa. [:)]

 

Deci tu ai facut histero, poate ar trebui sa iua si eu in calcul, dar in aug am vazut ca Albu e in Co in perioada in care ar trebuie sa o fac.Cred ca ii voi scrie lui Tayfun sa vad ce parere are.

 

Va pup pe toate.

O duminica frumoasa. [flor]



#12
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 09:28

Ella ce i cu plasturii cu climara? Nu ai CM regulat sau are legatura cu histero? Cat te a costat histero? E obligatoriu sa fie facuta in luna precedenta fiv?

O duminica frumoasa tuturor!



#13
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 10:56

Bebel, Climara nu are legatura cu histero.

 

La Medlife in oct 2012, preturile erau:

Preţul unei histerescopii cu anestezie generală este 850 lei. Fără anestezie este 700 lei. 


#14
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 14:35

Mie la tel mi s a spus ca histero e 1160 [fal]



#15
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 14:38

Buna, fetele! [flo2]  Sa aveti o duminica frumoasa, ce-a mai ramas din ea...

Eu am avut un weekend foarte agreabil...m-am incarcat cu energie pozitiva [ilp] este timpul bujorilor infloriti care miros superb, am admirat niste lanuri de grau pline de maci, salcamii cad de floare...
ce mai, trebuie sa profitam de natura, sa ne incarcam bateriile fiindca ne asteapta o vara si-o toamna pline de emotii pentru multe dintre noi [pk]

Ella, glumeam desigur. Si la mine alcoolul are acelasi efect [alcool]  Este bine ca ai facut "curat" in casuta si esti gata sa primesti [bib] cum se cuvine. Si daca mi-as dori nu am cum sa fac o histero inainte de procedura care ramane batuta in cuie in iulie (atunci imi pot lua concediu). In perioadele optime sunt plecata si acum si in iunie... Sper ca dr. sa spuna ca nu-i musai de facut [ascuns]

Citeam pe net ca s-a facut un studiu si EI ar creste sansele de "gravideala" daca este facut pe ciclul anterior celui cu FIV, si nu se recomanda procedura la extragerea ovocitelor pentru ca ar reduce "semnificativ" sansele de a ramane gravida.

AUTHORS' CONCLUSIONS:

"Endometrial injury performed prior to the embryo transfer cycle improves clinical pregnancy and live birth rates in women undergoing ART. It is advisable not to perform endometrial injury on the day of oocyte retrieval because it appears to significantly reduce clinical and ongoing pregnancy rates. There is insufficient evidence regarding the effect of endometrial injury on multiple pregnancy or miscarriage and none on adverse events such as pain and bleeding."

 

Bebel, cred ca este pretul pentru histeroscopia operatorie, adica daca gaseste ceva balarii si le curata. Corectati-ma daca gresesc... [flo2]



#16
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 16:48

Buna ziua, fete dragi [flo2]

Abia acum am si eu un pic de timp sa va mai vad.....am avut un week-end cu musafiri, cel mai important fiind nepotul de 9 ani, care ba vrea sa manance, ba nu, ba vrea jocuri pe calculator, ba desene animate la televizor...si tot asa....trebuie sa facem totul ca oaspetii nostri sa se simta bine, nu?

Qiao....te imbratisez.....imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin astfel de momente.....am sperat ca va fi bine, voiam mult sa reusesti.......nu stiu ce sa iti spun ..... [grup]  ...doar ca suntem langa tine ...si ce-i al tau e pus deoparte....

Ploaiedevara...drum bun si mult succes vineri. Sa te intorci lamurita. 

[pup] toate fetele.....gata, trebuie sa las nepotul la jocuri. 



#17
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 19:14

 
Vreau Bebel [flo]  daca acum te-a linistit si Tayfunel ref la histeroscopie, e clar stii care sunt pasii de urmat. Eu am facut-o luna trecuta la Dr White si a fost lejera. Mi-a indepartat usoare sinechii si un mic polip care era agatat acolo toate astea in timp ce ma uitam relaxata la ecran. Sub 2 minute de filmat procedura am primit si eu pe CD (atentie trebuie sa ceri expres filmarea inainte sa te urci pe masa). A fost anestezie locala doza mica urmata de o completare in momentul in care i-am spus eu ca mai am ceva feelinguri pe-acolo. Mai nasol a fost pana a bagat aparatura apoi chiar nu m-a mai deranjat procedura in sine. Probabil isi facuse bine efectul anestezicul. In primele 15 secunde stiu ca mi-am zis ca data viitoare as alege anestezia totala dar dupa inca vreo 40 de secunde tot singura imi vorbeam si-mi spuneam ca e absolut acceptabil si ca e ok cu locala. Ideea asta mi s-a intarit si cand m-am intors in salon si dupa mine a fost luata tot pentru histero o alta pacienta care alesese anestezia generala. Spre deosebire de mine care lipsisem din salon 10-15 minute, -- timp in care a curatat si sala unde se realizase procedura pentru ca atunci cand te spala la final cu iod, etc nu face economie si curge si pe jos,,,,deci procedura in ceea ce priveste actiunile directe asupra mea probabil ca nu au durat mai mult de 5-7 minute de cand m-am suit pe masa, --- cealalta fata venise dupa 35 minute foarte palida, slabita, adusa cu scaunul cu rotile, nu-si putea controla deloc picioarele cand s-a urcat in pat. Eu dupa mai putin de 30 minute de cand ma intorsesem in salon tot ceream actele de externare ca sunt ok si vreau sa plec acasa iar ea de-abia putea vorbi. Peste zi am putut avea program normal, am fost si la cumparaturi, deci fara nici un stres. In concluzie daca nu esti prea stresata iti recomand anestezia locala.
Si inca ceva - ovulele acelea de pregatire a colului Arthtrotec 75 mg - s-ar putea sa-ti dea niste contractii mai puternice. Asa am patit eu dupa 2 ore dupa ce mi-am introdus primul ovul au inceput dureri usoare de burtica ce s-au intensificat in urmatoarea 1/2 ora si apoi am si [vom]  - exact cum pateam la CM cand nu luam medicamente. Am luat un nospa si m-am linistit. Dimineata i-am dat sms Dr W care mi-a zis sa nu mai iau si a doua pastila. Alte probleme nu am avut.
 
 
EllaE-m-ai cam speriat cu histero!Eu astept urmatorul CM (cel dupa FIV) pt a face histero-si am ales varianta cu anestezie generala....dar acum nici nu mai stiu ce sa mai zic [alcool]
Spune-mi si mie ,te rog, ce analize ai facut inainte de histero?Te-a programat dr Albu sau ai sunat tu inainte la programari ? In ce zi a c.m ai facut-o?
Inteleg ca trebuie o medicatie anterioara-de unde ai luat ovulele cu Artrotec?Sunt scumpe?
Banuiesc ca a fost cu internare de zi, nu?Salonul este tot cel de la Fiv ?
 
[flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] -MULTUMESC!!


#18
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 19:34

Eu Arthotec am luat pt a elimina sarcina fara chiuretaj, stiu ca are actiune spastica asupra uterului, insa nu am luat ovule - vaginal, ci comprimate - pe gura. Nici nu stiam ca exista si ovule.

Ella asteptam completarile si referitoare la pret si la ziua CM in care s-a efectuat. Pupam!



#19
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 19:50

Licorice, iti raspund si eu, desi nu imi era direct adresata intrebarea:

Artrotec-ul nu e deloc scup, catva lei, il gasesti la orice farmacie, dar actiunea lor este intra-devar neplacuta, mai ales cand il iei oral. Vaginal da o senzatie de CM.

Procedura se efectueza in spital, nu in sala pentru punctie/ET.

 

Te cazeaza in salon, vine o asistenta , semnezi niste hartii, te pregateste, intri intr-o mica sala, un fel de cabinet dotat cu aparatura fel de fel, ( nu o sala de operatii - eu am fost si in sala de operatii adevarata, dar pentru altceva).Ultima mea histero a fost cu anestezie generala, a doua zi eram la serv, perfect functionala.

 

Programarea..e asta e adevarata provocare.Toeretic, Albu mi-a spus ca ma programeaza, dar luat cu alte treburi a uitat, am sunat ca nebuna la MMF,conform mail transmis de ei, si intr-o seara pe la 8 ma suna o asistenta si imi transmite datele.A fost cea mai stresanta programare a mea, nu aveu locuri libere.Conform mail primit : Programarea pentru histeroscopie se face în prima zi a ciclului menstrual, pentru ziua 8-10 a ciclului menstrual.

 

Eu depasisem intervalul cu o zi dar Albu a zis ca e bine si asa.Ce putea sa mai faca, daca nu avea timp.

 

Nu va panicati, e chiar simplu.Scump, dar simplu.

Mult succes! [flo2]



#20
licorice

licorice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 271 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 20:04

Hatice,iti multumesc frumos! [flo2]

Dr.W a zis sa il sun in prima zi de CM ca sa ma programeze; acum nici nu mai stiu cum sa procedez sa sun si la MDL ?Sau sa astept raspunsul lui?

Uf?

Sper sa fac histero in iunie si FET in iulie (pt ca in iulie am concediu si chiar nu vreau sa mai spun nimanui ce urmeaza sa  fac)

Credeti ca ar trebui sa vb de pe acum cu Dna Lucia pt programare FET?





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -