Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

FIV Turcia - 10

fiv turcia acibadem tayfun

199 raspunsuri la acest subiect

#1
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 11:20

Capitole
Cap. 1 ; Cap. 2;Cap. 3; Cap. 4; Cap. 5; Cap. 6; Cap. 7;Cap. 8; Cap. 9

Lista clinici
Acibadem
http://www.acibademi...om/in_vitro.asp

http://www.acibadem....vf/ro/index.asp.
Echipa este condusa de Prof. Dr. Tayfun Bagis.

Tarife:
FIV = 2400 EUR, IMSI = 250 EUR (IMSI si ICSI sunt incluse in pretul FIV si se face la alegerea Dr. si a embriologului),
Crioprezervare pentru embrionii suplimentari = 500 EUR, TESE = 940 EUR, Micro-TESE = 915 EUR, FNA = 600 EUR.
Teste de preimplantare genetica: 750 EUR (5 probe pentru cromosomii 13,18,21,X,Y or 13,16,18,21,22), 1000 EUR ( 9 probe pentru cromosomii13,15,16,17,18, 21,22,X,Y), 750 EUR (pentru translocatii);150 Euro - consultatie+ecografie preliminara FIV-ului (se poate opta si pentru FIV direct, fara consult prealabil); daca se face consulatatie preliminara, atunci se va deduce din costul final al procedurii
Protocol principal: scurt antagonist de tipul; 3 zile antagonist (Orgalutran, Cetrotide), 6-10 zile de stimulare, ultimele zile din stimulare se foloseste iar antagonist (Orgalutran, Cetrotide).
In ziua 2-3 va puteti prezenta la clinica pentru prima ecografie, apoi va puteti intoarce in tara, revenind la Istanbul in circa 5-7 zile, pentru restul protocolului.

Protocol pentru poor responder/low AMH: EPP (Estradiol Priming Protocol) - se incepe aplicarea din Z21/23 a CM anterior a plasturilor cu estradiol (Climara) - 3 zile x 1 plasture; 3 zile x 1 plasture + antagonist; 3 zile x 1 plasture. Se merge apoi la ecografie indiferent daca menstruatia a aparut sau nu. Se decide demararea/nedemararea stimularii -> Gonal F (in principal), ultimele zile folosindu-se si un antagonist mentionat mai sus.

Posibilitati de cazare in Istanbul, partea asiatica, oferite de clinica: Nova Hotel, Nippon, Hotel Timya, Byotell, The Bostanci Hotel, Asya Suits, Akin Suites.
Transportul aeroport-spital-hotel (din partea asiatic) va fi asigurat pe toata perioada de sedere (15 zile), este asigurat de clinica si este gratuit.
Pentru cine are nevoie de traducator in lb romana, clinica ofera gratuit o traducatoare (in sensul ca intra in costul FIVului). Corespondenta se poarta prin email: semra.selim@acibadem.com.tr.
Date despre transferul embrionilor criogenati - FET·
Este necesar sa va prezentati la consultatie in a doua zi a ciclului menstrual· Se va indica din partea domnului Dr. Tayfun Bagis un tratament pe baza de tablete (nu injectabil) pentru cresterea endometrului· Perioada aproximativa a tratamentului este de 15 zile, perioada in care va puteti intoarce in tara insa va fi necesar sa va prezentati o data/saptamana la control.· Costul aprox. al transferului este de 610 EUR (costul medicamentelor nu este inclus in aceasta suma).

Linkuri utile
Calculator sarcina FIV

Aventura otomona Samira; detalii cazare, masa, etc.


Aspirante la FIV Turcia [colegi]
vreau-bebel: 29,5 ani, sotul 31,5. Eu relativ ok, sotul OATS severa, aproape de azoo. Fiv 1 - august 2012 dr.Tutunaru-nereusit, Fiv 2 - februarie 2013 Dr. Tayfun, ou clar

Gravidute [barza1]
nanne16 - poveste otomana 1; poveste otomana 2

nelay_star

cristinaddr


Reusite depline [artif]

tamys - mami de gemeni Andrei si Maria - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV
Lorelei78: 34 ani,hidrosalpinx bilateral operat laparoscopic in iulie 2010 dr Ispasoiu,FIV1 cu scoaterea lichidului la punctie in martie 2011 cu dr Ispasoiu nereusit;laparoscopie pentru extirparea trompelor iulie 2011, FET1 dr Ispasoiu nereusit, FET2 dr Chicea nereusit, FIV2 reusit in Istanbul, Acibadem, dr Tayfun Bagis - Clara s-a nascut pe 30.11.2012

 

 

* daca sunt cititori/cititoare care ne pot impartasi detalii privind alte experiente din Turcia (de ex. Anadolou), va rugam sa o faceti pentru ca doritorii de bebe sa se poate bucura de cat mai multe detalii.


 


Editat de FIVTurcia, 18 mai 2013 - 11:22 .


#2
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 11:35

Sultanelor, va doresc un capitol 10 placut! [flor]



#3
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 12:05

buna tuturor!!! [flor]  [flor]  [flor]

Va trimit pupici si floricele, pentru ca nu stiu cand m-ai deschid laptopul sau mai prind forumul deschis [zz]

Bebel, nu am scris de histero pentru ca eu nu am facut, insa eu am avut parte de o eliminare naturala a sarcinii fara medicamente, nimic, nimic. Stiu ca atunci cand intra medicii la chiuretaj, nu adesea nu curata corect, de aceea daca vrei sa faci histero, o poti faci. daca esti din Sb, stiu ca se face la Polisano, iar Chicea sau Ispasoiu (cred ca am retinut bine) sunt f buni pe acest lucru. Nu iti face probleme, pentru ca totul va fi bine si iti iei orice grija pentru o eventuala non reusita. Eu nu am facut pentru ca nici medicul de aici, dar nici Tayfun nu au vazut scopul. Au zis doar daca asta ma linisteste pe mine, sa o fac, dar ei chiar nu vad nici un motiv...

Daca este interesata de laptisor de matca, am eu in frigi si ti-l pot trimite fara nicio problema (cheltuiala, etc). Vroiam sa iau putin la inceput de stimulare,  pentru ca citisem ca sunt o buna hrana pentru ovo + endo, dar cum mie nu imi venea menstruatia, am zis sa nu mai pulsez cu ceva inedit... mai stii in ce mai intru [soricel]

 

Qiao, imi pare rau rezultat si sper sa reusesti sa elimini natural, pentru ca eu zic ca e mai putin neplacut decat o interventie. La mine s-a intamplat la vreo 5 zile dupa intreruperea tratamentului de sustinere. Ce-i drept daca nu s-ar fi intamplat, mi s-a spus ca ma asteapta sambata la o interventie....

Totusi stiu in interiorul meu ca intr-o zi ai sa strangi un bebe la piept, fiindca nu se poate ca un suflet mare ca al tau, sa nu primeasca acest frumos dar, indiferent de metode si cai! [flor]

 

Ploaie, succes la intalnirea de vinerea viitoare! Sa nu ai emotii si sa pui orice intrebare, chiar daca zici ca stii raspunsul, pentru ca nu ai ce pierde. Mai afli o parere, etc.

Hatice, bafta cu citirea rezultatelor! Iti va spune Tayfunel ce si cum...

 

Salutari tuturor (lorelei, amaradia, ciupi, etc.), ma duc la un gratar, trebuia sa plec la unu, dar eu inca scriu aici si nu-s nici imbracata, nici nimic! Tipic! [soricel]

Ciao!



#4
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 12:07

Multumim pt capitol ! Sa fie plin de reusite ! [flor]

#5
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 12:24

Si eu pup toate turcoaicele dragi. [flor]

 

Nanne multumim pentru tot. [flo2] 
Nelay, ce mai faci? (ps : mai imi povestesti si mie de film, ce se mai intampla? [pup]



#6
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 13:18

Multumesc, nanne, [:)]  asa o sa fac! O sa incerc sa-mi pastrez calmul...de-abia astept sa vad ce zice...

Bebel, merg la consultatie. Hatice, sa nu ma asteptati cu imresii destul de curand...am sa incerc sa va scriu ceva-ceva de pe tel. in momentul in care am wi-fi. Ma intorc in tara doar pe 30 si-atunci va scriu mai in detaliu.

Hai sa avem un capitol norocos si plin de vesti bune [flo2]



#7
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:15

Va doresc un capitol plin de vesti de nota 10 [:)]   [:)]   [:)]

 

 Qiao  [sad] imi pare sincer rau si nu inteleg de ce a scazut beta cand era asa frumos [bang]  Intr-o zi Dumnezeu iti va asculta rugaciunile si-ti va darui un copil [ruga]



#8
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 16:19

ploaiedevara mult succes la consultatie, sa vii cu vesti bune

 

multumesc mult pt gandurile si vorbele voastre frumoase. 

am facut o eco azi sa am si reprezentarea imagistica. Sacul gestational (ca doar el se vede) a mai crescut f putin de luni, de la 6,2 la 8,5mm, o evolutie f slaba exact asa cum a reflectat si beta.

[flo2]



#9
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 19:37

Qiao [pup]

Ploaiedevara, cand poti.Vacanta placuta!

 

Fetelor, daca stabileam sa ne intalnim la marea sarbatoare turceasca sigur nu reuseam..era prea mare aglomeratie..am stat la coada la gozleme, bune dar am mancat si mai bune.

 

Ma asteptam la mai multe feluri de mancare traditionale..dar a fost o dupa amiaza placuta!

 

Va pup [flo]



#10
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 21:22

Va pup fete dragi,
 
Am ajuns la bunici, in casa in care am copilarit pana pe la 6 ani cand am mers la scoala. E asa liniste si frumos aici. Si mai e si bunica alaturi de mine, care tocmai a scos de la cuptor o placinta cu mere si scortisoara [deziuata] . E tare bine. Si ma gandesc ca uneori lucrurile simple sunt cele care ne linistesc.
Qiao [flor]asa cu neuronul linistit cum "esti", ma gandesc cu mult drag la tine si imi imaginez cum o sa ne plimbam impreuna prin parc bebelusii. Sunt sigura ca ai un incapatanat mic acolo undeva care isi doreste mult sa vina la tine dar inca n-a aflat drumul. Intr-o buna zi, intr-un mod sau altul, sigur va aparea si-l vei strange in brate. Te pup fata draga. [asia]
 
Sper ca voi ajungeti in parc la festivalul turcesc si va rasfatati cu bunatatile de-acolo. Inca mai aveti timp si pentru maine dupa-amiaza sa faceti un grup micut de turcoaice simpatice si galagioase. Oare aduc si aparatul de facut rodii, ca daca da chiar ma oftic ca nu am ajuns si eu. [jongleur]
 
Ploaie de vara succes la intalnirea cu turculetii [cri] . Cred ca aluzia la paharelul de pe avion era o gluma. Cel putin in ceea ce ma priveste daca as incerca vreo sticluta colorata si frumos parfumata efectul sigur ar fi sa ma ia ori somnul ori durerea de cap. Si n-as mai putea sa ma concentrez la ce vreau sa discut.
Te rog sa-i pregatesti pe turci si de venirea mea, a noastra. Sa arunci buzduganul si noi vom aparea cata frunza, cata iarba. Si te mai rog sa-i spui lui Tayfunel sa-mi dea un semn ca luna iunie va fi cea mai buna pentru a ma insarcina, ca fiind plecat la conferinta
nu a mai avut timp de noi toate si asa ne-a lasat sa-i asteptam recomandarile iar saptamana viitoare probabil ca va avea nevoie de 24 de ore doar ca sa raspunda la intrebarile romancelor puse in ultimele 2 saptamani. Eu inca nu am nici o confirmare nici ca luna viitoare se va intampla ceva si nici daca luna aceasta sa incept tratamentul cu Climara. Dar sunt fff calma si de data asta las totul fara control prea mult din partea mea in traducere fara prea mult stres. Cum vrea Doamne Doamne. Poate ca o sa descopar si eu ca viata poate sa aiba si alte frumuseti si planuri de urmat decat scopul pe care-l caut eu de vreo 5 ani incoace.
 
Vreau Bebel [flo]  daca acum te-a linistit si Tayfunel ref la histeroscopie, e clar stii care sunt pasii de urmat. Eu am facut-o luna trecuta la Dr White si a fost lejera. Mi-a indepartat usoare sinechii si un mic polip care era agatat acolo toate astea in timp ce ma uitam relaxata la ecran. Sub 2 minute de filmat procedura am primit si eu pe CD (atentie trebuie sa ceri expres filmarea inainte sa te urci pe masa). A fost anestezie locala doza mica urmata de o completare in momentul in care i-am spus eu ca mai am ceva feelinguri pe-acolo. Mai nasol a fost pana a bagat aparatura apoi chiar nu m-a mai deranjat procedura in sine. Probabil isi facuse bine efectul anestezicul. In primele 15 secunde stiu ca mi-am zis ca data viitoare as alege anestezia totala dar dupa inca vreo 40 de secunde tot singura imi vorbeam si-mi spuneam ca e absolut acceptabil si ca e ok cu locala. Ideea asta mi s-a intarit si cand m-am intors in salon si dupa mine a fost luata tot pentru histero o alta pacienta care alesese anestezia generala. Spre deosebire de mine care lipsisem din salon 10-15 minute, -- timp in care a curatat si sala unde se realizase procedura pentru ca atunci cand te spala la final cu iod, etc nu face economie si curge si pe jos,,,,deci procedura in ceea ce priveste actiunile directe asupra mea probabil ca nu au durat mai mult de 5-7 minute de cand m-am suit pe masa, --- cealalta fata venise dupa 35 minute foarte palida, slabita, adusa cu scaunul cu rotile, nu-si putea controla deloc picioarele cand s-a urcat in pat. Eu dupa mai putin de 30 minute de cand ma intorsesem in salon tot ceream actele de externare ca sunt ok si vreau sa plec acasa iar ea de-abia putea vorbi. Peste zi am putut avea program normal, am fost si la cumparaturi, deci fara nici un stres. In concluzie daca nu esti prea stresata iti recomand anestezia locala.
Si inca ceva - ovulele acelea de pregatire a colului Arthtrotec 75 mg - s-ar putea sa-ti dea niste contractii mai puternice. Asa am patit eu dupa 2 ore dupa ce mi-am introdus primul ovul au inceput dureri usoare de burtica ce s-au intensificat in urmatoarea 1/2 ora si apoi am si [vom]  - exact cum pateam la CM cand nu luam medicamente. Am luat un nospa si m-am linistit. Dimineata i-am dat sms Dr W care mi-a zis sa nu mai iau si a doua pastila. Alte probleme nu am avut.
 
Ploaie de vara eu am cerut expres sa fac histeroscopia dupa al 2-lea FIV fara implantare plus 5 ani fara nici o confirmare de sarcina. La eco toti medicii vedeau endo trilaminar care crestea frumos pana 9-10 mm in Z10 - deci limite ok. Totusi Dr W a avut ceva de curatat pe-acolo, iar dupa ce a facut lumina a observat ca mucoasa uterului era ffff inflamata - se vede si pe filmulet. Ptr asta mi-a dat 14 zile antibiotic. Nu vreau sa te sperii, dar poate ar fi recomandabil sa-l intrebi pe Dr Tayfun daca-si poate arunca o privire la tine cu ocazia unui EI, daca-ti face .... Eu nici acum nu stiu daca sunt in limite ok, daca tratamentul a avut efect si probabil ca o sa discut subiectul la prima intrevedere cu Dr Tayfun, vizualizand impreuna filmuletul - sper sa-mi acorde cele 2 minute.
 
Nelay [floare3]  succes marti la eco, de-abia astept sa ne povestesti cum a decurs intalnirea.
 
Am mai incercat sa va scriu de cateva ori saptamana aceasta dar de fiecare data cand reuseam eu sa-mi fac putin timp, nu mergea forumul. Uneori ma gandesc ca as prefera sa va am aproape mai des decat sa am cateva iconite in plus. [huta]:
 
Va pup pe toate [RO] . Nu va nominalizez ca sigur uit pe cineva.

Editat de EllaE, 20 mai 2013 - 12:58 .




Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -