Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vanzare apartament cu Prima Casa

vindem prima casa riscuri

12 raspunsuri la acest subiect

#1
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 11:02

Ne pregatim sa vindem un apartament cu 3 camere. Cumparatorii vor accesa programul Prima Casa. Care ar fi riscurile, ce ar trebui sa stim inainte de a semna antecontractul? De exemplu, poate sa dureze mult mai mult decat ne-am gandi, sa spunem 3 luni in loc de o luna? Ce altceva sa mai trecem in antecontract? Cu ce alte probleme v-ati confruntat daca ati fost intr/o situatie asemanatoare?

 

Va multumesc,

Ioana

 

 



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 11:07

Din ce stiu eu.tu nu ai riscuri.Tu iti iei banii...



#3
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:22

Noi ne-am cumparat apartament prin programul prima casa. Din momentul semnarii antecontractului a durat mai putin de 4 saptamani pana proprietarul a avut banii in mana. In cazul nostru vanzatorul chiar a stipulat in antecontract ca vrea banii pana la o data anume, altfel intelegerea cadea. 



#4
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:43

Noi am vandut prin prima casa... am avut niste emotii... si noi la randul nostru cumparam... iar in ziua in care banca ne-a anuntat ca se va face tranzactia banii nu erau in cont  [:)]  A facut sotul meu un scandal atunci... a fost prima data in viata mea cand l-am vazut asa nervos :D

Adica noi am semnat si abia dupa 3 zile parca au intrat banii efectiv... numai in euro... numai intr-un cont de la aceea banca. Daca vroiai la alta banca trebuia sa platesti un comision...interbancar...ceva de genul asta. 

Stiu ca cei care au cumparat de la noi lucrau cu bcr iar eu numai aveam nici un cont de ani buni la banca asta. 

La noi nici dupa 3 zile nu erau in cont banii,  daca nu facea sotul scandal probabil ca mai dura "un pic".

Antecontractul se face la notarul ales de banca... iti cer tot istoricul apartamentului iar daca nu ai vreo hartie ok se prelungeste agonia. La noi cica a fost primul ap care l-au gasit cu actele ok  [:)]  noroc cu maica-mea ca m-a impins cand am cumparat sa le pun pe toate in ordine.

Acum nu stiu daca a intrat in vigoare legea aia cu viiciile ascunse... trebuie sa te interesezi.

A durat...cam 2 luni toata afacerea... in conditiile in care noi am pus 3 luni la socoteala iar banca ne-a promis ca intr-o luna sunt gata toate actele. 



#5
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 19:18

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

 

Asa cum am si primit un raspuns mai sus, va trebui sa ne deschidem un cont la banca la care au depus cumparatorii dosarul. Noi nu avem nici o tangenta cu banca respectiva, deja e vorba de un comision interbancar care ne va mai scoate din buzunar ceva banuti.

 

Nu imi este clar un lucru: vom incheaia un antecontract la notar, stabilim o data pana la care vom primi restul banilor. Dar daca dosarul lor nu va fi aprobat (la Bucuresti), se considera ca intelegerea cade, dar nu este vina lor si isi vor recupera banii dati avans? Deci singurii pagubiti am fi noi, care pierdem saptamani bune si potentiali clienti?

 

Ioana



#6
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 20:34

Dap. Daca dintr-o cauza sau alta dosarul nu este aprobat... expertul bancii care face evaluarea nu considera suma cceruta de voi reala pt pretul pietei... intelegerea cade.

Avansul cred ca va ramane...pt ca voi intelegerea de fapt o faceti cu banca. Ea va fi viitoarea proprietara a ap pana la achitarea lui.

Asa ca ei pierd banii iar voi timpul si alti bani... ca numai stiu ce dar stiu ca a trebuit sa platesc si eu ceva pe la notar...dar chiar numai stiu ce.



#7
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 19:09

Eu am vindut pina acum 2 case, iar vinzatorii au luat printr-un credit bancar. In ambele cazuri am socotit din start ca poate dura pina la 3 luni .... si a durat ceva. Cam 2.

Dar am luat asta in calcul din start.

 

La ambele am stipulat in contracte ca vreau ca acel comision interbancar sa fie suportat tot de cumparator, nu de catre mine.

Daca de ex pretul era de 60.000 euro eu am vrut sa primesc 60.000 in mina.



#8
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 mai 2013 - 08:42

da, poti stabili ca (,) comisionul pt. retragerea banilor din banca sa fie platit de cumparator.

mai este dezavantajul ca trebuie declarat la notar suma reala cu care se vinde (de obicei se declara mai putin, ca sa se plateasca mai putin) deci impozitele/ taxele vor fi mai mari.

cat dureaza - depinde de la banca la banca.

cat despre problema cu intrarea banilor in cont - nu ai de ce sa-ti faci griji. succesiunea de evenimente e astfel:

 - mergeti la notar si faceti actele pe apartament, in contract se mentioneaza ca vanzarea-cumpararea e valabila doar la momentul intrarii banilor in cont - poate fi in aceeasi zi sau a doua zi

- cumparatorii merg cu contractul de v-c la banca

- banca baga banii in contul vostru

- cand are extrasul de cont vanzatorul merge inapoi la notar sa semneze o hartie ca a primit banii si deci tranzactia e incheiata.



#9
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 mai 2013 - 16:44

Am incheiat astazi antecontractul la notar.

Foarte buna ideea cu extrasul bancar, abia cand banii vor ajunge in contul nostru vom considera tranzactia incheiata.

 

O sa va scriu la final cat a durat, pe ansamblu.

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Ioana


Editat de ioana, 20 mai 2013 - 16:45 .


#10
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 iunie 2013 - 06:47

Am semnat ieri actele, totul s-a finalizat cu bine.

A durat exact o luna si a fost neasteptat de usor, fara nici o sincopa.

 

Numai bine,

Ioana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -