Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Alimentatia copilului incepand de la 8 luni

sanatate

16 raspunsuri la acest subiect

#1
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:03

Kiwi face parte in gama fructelor nerecomandate bebelusilor mai mici de 1 an, alaturi de capsuni si alte fructe cu samburi foarte mici ce nu pot fi indepartati, deaorece pot provica alergii.

In plus, la copiii cu probleme digestive sau probleme cu stomacelul, la fel este contraindicat deoarece samburii fermenteaza si provoaca gaze si dureri abdominale.

 

Si cu toate astea kiwi este introdus in diversificarea mancarii copilului de la 8 luni...curand o sa incercam o reteta cu fructe.

 

Voi ati dat kiwi la bebelusi???



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:16

Eu I-am dat kiwi la borcanel, in combinatie cu alte fructe, pe la 7 sau 8 luni, nu mai tin minte exact. Nu a avut nici o problema. Kiwi simplu, proaspat, nu I-am dat inca. Semintele la kiwi se pot indeparta, totusi.

Capsuna I-am dat proaspata sa guste pe la 9 luni, nu ii place, cred ca e prea acrisoara pt gustul lui. I-am mai dat tot asa la borcanel in combinatii si asa mananca. La fel si zmeura, la borcanel, cu para, etc.

 

Eu stiam ca samburii se elimina ca atare, nu se digera (nu fermenteaza).

 

Cred ca trebuie sa luam teoriile astea despre alimentatia bebelusului "avec un grain de sel" cum se zice pe aici, adica sa nu le privim ca litera de lege.

Depinde mult de terenul alergic din fiecare familie. Sigur, daca eu sau sotul am fi fost alergici la capsuni in copilarie, nu I-as fi dat decat dupa 1 an.

 

Unele alimente cu potential alergen foarte mare: mierea, nuci/alune, albusul de ou, trebuie insa, intr-adevar, evitate pana la 1 an.



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:35

Eu i le-am dat pe toate...intre 9 si 11 luni....albus..l-am mixat din greseala cu totul.capsuna...mi-a furat-o din mana....kiwi l-a molfait si intins peste tot....dar alergiile sunt rare.In general sunt bine tolerate,iti faci probleme degeaba.Nu-i da in cantitate mare dar nu evita.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:38

Kiwi face parte in gama fructelor nerecomandate bebelusilor mai mici de 1 an, alaturi de capsuni si alte fructe cu samburi foarte mici ce nu pot fi indepartati, deaorece pot provica alergii.

In plus, la copiii cu probleme digestive sau probleme cu stomacelul, la fel este contraindicat deoarece samburii fermenteaza si provoaca gaze si dureri abdominale.

Si cu toate astea kiwi este introdus in diversificarea mancarii copilului de la 8 luni...curand o sa incercam o reteta cu fructe.

Voi ati dat kiwi la bebelusi???


Cine zice ca se introduce kiwi de la 8 luni??
De abia e loc de cateva lingurira de proteina di cateva legume. Laptele este baza

#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 18:02

Roxana, perfect de acord ca laptele e (inca) de baza la 8 luni, dar sa nu trecem nici in extrema cealalta. La 8 luni un bebelus se presupune ca e diversificat de 2 luni si ceva, deci are trebui sa cunoasca vreo 20 de alimente, cu aproximatie.

Dupa 6 luni rezervele de fier ale organismului bebelusului se epuizeaza si trebuie alimentati cat mai diversificat. Cantitati mici la inceput bineinteles, dar cat mai multe alimente, sa se obisnuiasca, cu gusturi si texturi noi si sa le accepte. Altfel, le vor accepta mai greu mai tarziu. Stiu copii care nu au pus gura pe rosie, castravete pana la 4-5 ani si nu mai puteau fi convinsi nici sa le guste.

Pe de alta parte, daca te uiti la topicurile de la "Bebelusul..", sunt multe cazuri de anemii dupa 6 luni.

 

Decat sa ajungem la carente si sa ne chinum sa le dam suplimente, tot felul de picaturi, vigantol, fier, vitamine, etc, mai bine ii diversificam noi cu toate alimentele sanatoase, toata gama de legume si fructe etc. Cu grija si atentie fata de eventualele alergii, bineinteles, adica un singur aliment introdus timp de de 3-4 zile, etc.

 

Subscriu si la ce a scris Eumada. Un copil alergic e alergic in general la mai multe alimente, daca de la inceput nu dezvolta nici o alergie, sansele de a avea o astfel de reactie mai tarziu sunt destul de mici (nici zero, insa). Si eu I-am dat albus, din greseala, I-am dat supa cu galuste din ou integral. Nu m-am panicat, l-am urmarit, nici o reactie.

 

Sper sa nu supar pe nimeni, m-am documentat mult pe tema asta si inca o fac, dar aplic destul de relaxat teoria in alimentatia bebelusului meu.



#6
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 11:30

Ieri i-am facut fetitei mele pireu de capsuni cu banana,dupa cum bine am obs i-a placut mult caci la final tragea de farfuriuta sa-i arat ca nu mai este.

Se pare ca tot ce-i dau nu are efecte negative ba din contra ii place si papa tot  :) de-aici pot sa trag si concluzia ca nu e pretentioasa. [pup] 



#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 15:29

Sigur ca ii place... singura problema e sa nu te alegi cu vreo colita. 

[:)]  Si eu am ales o diversificare ... mai grabita asa... la fata si mi-a facut doctora ei capul calendar de m-am intors la fierturi si diversificare pe luni. 

Capsuna poate da alergii stiam eu... baiatului i-am dat dupa 1 an iar fetei desi am in casa acum nu i-am dat deloc. Are doar 7 luni. 



#8
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 23:16

Sigur ca ii place... singura problema e sa nu te alegi cu vreo colita. 

[:)]  Si eu am ales o diversificare ... mai grabita asa... la fata si mi-a facut doctora ei capul calendar de m-am intors la fierturi si diversificare pe luni. 

Capsuna poate da alergii stiam eu... baiatului i-am dat dupa 1 an iar fetei desi am in casa acum nu i-am dat deloc. Are doar 7 luni. 

Ela acum cum depinde de fiecare copil cum ii reactioneaza organismul,nu toti sunt lafel [:)] in plus de asta nu mi se pare ca ma grabesc dandu-i din fiecare cate putin pt a afla gustul...

 Pe vremea parintilor nostri nu mai exista diversificari ale alimentelor si restul,si pt asta suntem oameni sanatosi si in toata firea,noi de ce n-am lua exemplu de la ale noastre mame?acum stii cum e..fiecare mamica stie ce-i mai bine pt al ei prunc [:)] 

Iar daca ma mai iau dupa medici o sa ajung sa imbatrandesc inainte de termen ( si asta mai ales dupa ultimul control si vaccin care nu a fost unul prea placut)



#9
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 23:21

IN DATA DE 15 A ACESTEI LUNI  AM AVUT PROGRAMARE LA VACCIN...AJUNSI CU 5 MINUTE MAI DEVREME NE-AN ASTEPTAT RANDUL RESPECTUOS IN SALA DE ASTEPTARE PRIVIND CU STUPOARE CUM TOATE ASISTENTELE ERAU LA BARFE CU CATE O CAFELUTA IN FATA(NUMAI UNA FIIND BAGATA IN MESERIE INTR-UNUL DIN CABINETE)..
TOATE BUNE PANA LA MOMENTUL CONSULTARII FETITEI MELE...NE-A LUAT GREUTATEA (8,500 KG) APOI REPEJOR SE PREGATEA SA FACA VACCINUL SPUNANDU-MI CA FETITA E PERFECT SANATOASA (CACI DE PE HOL SE PUTEA AUZI CLAR CHICOTELE COLEGELOR EI)...AM INTREBAT FRUMOS (ASA CUM AM FOST INVATATA) DE CE NU-I IA CIRCUMFERINTA CAPUSORULUI SI INALTIMEA???? CA SA OBSERV CA D-NA CARE PRESTA MEDICINA DEVENEA URSUZA PRIVIND SIMPLELE INTREBARI ALE UNUI PARINTE...RASPUBSUL EI MI-A LASAT GUST AMAR:NU E NECESAR!
PE BUNE???...INCEPUSEM SA MA PIERD CU FIREA IAR PT A NU INCEPE UN CIRC IN CABINET SAU POATE MAI RAU (CACI AVEA TARIE IN GLAS SA SE TIPE LA MINE) L-AM CHEMAT PE TATI SA STEA CU NOI.
DIN CAUZA FIREI MELE TAIOASE SI-A FCT DATORIA ASA CUM ERA PRECIZAT SA O FACA SI MAI EXACT CONTROLUL PERIODITC COMPLET AL COPILULUI.
VENISE VREMEA CAND AM FOST INTREBATA CE-I DAU COPILULUI SA MANANCE,RASP ERA UNUL NORMAL :LAPTE,IAURTEL,SUPITE,MAR CU BISCUITI,UN OU CAND SI CAND FARA A EXAGERA.AM FOST SOCATA SA AUD DE LA ASA ZISA ASISTENTA:COPILUL E EXPUS LA OBEZITATE,CE-I DREPT E SI INALTA PT ~8 LUNI CARE-I FACE ABEA SAPT VIITOARE,SI CA AR FII NORMAL SA-I FAC O DIETA???ORI SUNT EU PROASTA SI N-AM HABAR....ORI AIA CARE AVEA DOCTORATUL ERA BATUTA IN CAP SI NU STIA DESPRE CE VB????
DIETA LA UN COPIL IN CRESTERE???VORBIM DESPRE UN COPIL NU UN ADULT CARE SI-A ATINS CRESTEREA SI DEZVOLTAREA...
ASTA A FOST UN WELCOME IN CYPRUS!!!!CIREASA DE PE TORT CUM AM NUMI-O MULTI DINTRE NOI...SI TOTUSI PE CE IAU ASTIA DIPLOME IN DOCTORAT DACA HABAR N-AU SA FRECTIONEZE ZONA SENSIBILA A UNUI COPIL INAINTE DE VACCIN?AM AJUNS EU CA PARINTE SA-I ARAT ZONA SI SA I-O MASEZ PT A FII GATA DE INJECTIE...AM PLECAT DIN FAIMOSUL CABINET CU UN GUST AMAR SI UN GOL IN INIMA VAZAND CUM SISTEMUL LOR SANITAR E DE RAHAT...MAI ALES STAREA DE SPIRIT A CELUI CARE AR FII TREBUIT SA-I FIE PRIETEN COPILULUI IN TIMPUL DESFASURARII UNUI CONTROL MEDICAL!!!!!

Deci ela...prefer sa-mi vad copilul sanatos si sa ma las la mana mea caci in ziua de azi nici medicii nu mai stiu ce vb!



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 18:03

Ana, urata experienta ati avut la vaccin. Incompetenta e peste tot. Si la noi la primul vaccin (2 luni) I-a nimerit un vas de sange, l-a durut iti dai seama si a plans de I se injectasera ochisorii. La vaccinurile urmatoare a fost alta asistenta si nu a plans absolut deloc. Pediatra lui e ok, dragastoasa cu copii dar superficiala, consultatiile f scurte...ce sa zic, am auzit si de mai rau, deocamdata o pastrez.

 

Ca sa nu te mai enervezi si necajesti, eu zic sa schimbi pediatra, daca e posibil.

 

Fetita ta, din poze, nu mi se pare deloc predispusa la obezitate, e armonios dezvoltata si inaltuta. Si eu stiam ca nu exista "dieta" la bebe sub un an, cel mult scheme de diversificare aplicate mai mult sau mai putin " a la lettre". Din contra chiar, la introducerea lactatelor, iaurt, branza, etc se recomanda cele mai "grase" si mai integrale posibil.

Fa cum iti dicteaza instinctul si informeaza-te pe cont propriu, pana vei gasi un pediatru in care sa ia incredere.

(Apropo aici cu pediatra nu am discutat nimic detaliat despre diversificare, doar mi-a recomandat sa incep de la 4.5 luni cu cereale, pt a regla refluxul. In rest am facut cum am stiut eu. Ii merge bine copilului si nu a facut nici o alergie, are aproape 11kg si 80cm la 11luni).





Etichetat si cu sanatate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -