Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Implant, coroana sau...altceva ?


52 raspunsuri la acest subiect

#1
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 10:37

Buna,

 

In urma (cel mai probabil) a sarcinii si alaptarii, o venerabila coroana de 12 ani si-a dat duhul, laolalta cu radacina aferenta. Am facut extractie de radacina si aditie de os (ca incepuse si ala sa dispara) in decembrie, luna viitoare urmand sa ma decid (in functie si de starea maxilarului) cu ce sa umplu "golul" : implant sau alta lucrare.

 

Doar ca nu am nici cea mai mica idee ce sa fac...lasand la o parte aspectul financiar, care e cea mai recomandabila solutie, in cazul ideal in care totul a mers OK si osul s-a refacut complet ? Am fost avertizata ca implantul ar putea fi respins, eu sper sa nu...mai exista si alte argumente pro sau contra ? M-am mai uitat si eu pe net, dar nu ma lamuresc.

 

Multumiri anticipate !



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 10:43

Am trecut si eu prin aceasta decizie si am ales implant. Cu tot cu refacere de os. Nu am vrut sa mai am o coroana adiacenta care ar f sricat alti dinti de pe margine. Trebuie sa consideri insa aspectul financiar desigur.

succes!

#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 16:25

Cu ani in urma dentistul din Romania mi-a spus ca implantul este o prostie ca este cea mai invaziva metoda din stomatologie si mi-a pilit alti dinti ca sa puna coroane.

Doctorul de aici mi-a spus ca este mai invaziv sa distrugi 2 dinti sanatosi ca sa pui un pod peste un dinte lipsa decat sa pui implant. Intra resturile de mancare pe langa coroana mai usor si daca nu se foloseste ata dentara in mod regulat, si pe langa si pe sub pod, se face tatru mult mai usor si riscul de inflamare a gingiei creste si apare gingivita, paradontoza; se poate modifica muscatura in timp si pot aparea alte probleme ca TMJ (temporomandibular joint disorders, nu stiu sa traduc asta).

N-am stiut asta mai de mult, e mai scump dar mi se pare mai important sa nu fie stricati alti dinti sanatosi. Parerea mea, desigur.

 

 

 



#4
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:01

Implant! nici nu te gindi la altceva!

cauta un dentist bun, cu recomandare si nu te uita la bani ca nu merita sa strici dinti buni.

 

am facut eu prostia cu multi ani in urma si tot la implant am ajuns si am mai zapacit si o masea buna de pomana cu care acum a probleme majore (operatie de canal de 2 ori nereusita, bani, griji, etc)



#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 17:30

Subscriu si eu la implant, categoric.

Eu am avut dantura f proasta, distrusa in timp. Acum am 13 (!!) implanturi in gura si lucrari pe ele. Sunt foarte multumita, nici un implant nu a fost respins, daca sunt de buna calitate nu au de ce sa fie respinse de organism.

In cazul tau, pt un singur implant, nu as ezita o secunda.



#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 19:27

Implantul e cea mai buna solutie. Nu iti sacrifici dintii adiacenti si poate fii ingrijit mult mai usor. Te va costa ceva mai mult, in special daca osul maxilarului nu este indeajuns de solid pentru ca se face grefa osoasa, dar daca il ingrijesti ca lumea e foarte bun. Eu il am de 5 ani si e beton, pana acum n-am auzit de cazuri de respingere a organismului la implant dentar. 



#7
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 19:34

Eu imi facusem toata dantura acasa in Romania si traiam cu impresia ca totul e bine si frumos. M-am dus aici la un dentist la control si detartraj si ala mi-a calculat ca am nevoie de tratamente in valoare de 35000$. Si mi-a intins frumos hartiutza, la care eu i-am zis ca de banii aia as putea sa-mi iau masina. 

Noroc cu FSA-ul, ca altfel nu mai faceam nimic. Un implant aici costa 5600$ fara grefa de bone, un detartraj face 600-800$ si asigurarea acopera 2000$ anual. Dar omul avea dreptate, gingiile mele se retrageau din cauza ca coronitele erau prea mari si iritau gingia, cum le-a schimbat s-a vazut si schimbare la gingiile mele.



#8
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 19:59

jesus, un detartraj 600 - 800 $ ???? sigur nu e 60-80? 



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 20:08

Da, aveți dreptate
Puntile ... Lucrările alea stomatologice sunt depasite...
Fiecare punte strica definitiv dintii pe care sta!

#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 20:10

Ai grija ce fel de implant e
Sunt unele ieftine ... De acum trebuie sa te documentezi despre calitatea implanturilor
Succes


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -