Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Ce să nu spui unei mame care stă acasă cu copilul


104 raspunsuri la acest subiect

#11
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 22:03

Cu primul copil am stat acasa un an ca asa era atunci si apoi l-am dus la cresa, pentru ca nu ne permiteam" luxul "unui singur salariu.Nu era zi in care sa nu las copilul acolo cu lacrimi in ochi(ai mei ).Si el si eu sufeream, am avut multe experiente neplacute.Nici bona nu imi permiteam , asa ca era singura varianta. As fi vrut sa stau mai mult acasa cu el, consider ca e mult mai bine pentru copil ca mama sa fie impreuna cu copilul in primii 2 ani.


Se gasea cate o binevoitoare care imi spunea ce fericita sunt ca nu stau acasa la cratita si la spalat c....i, de parca dupa ora 16 copilul inceteaza sa mai faca c...a si sa ceara de mancare, o face numai la cresa si apoi ii pui un dop si gata.


Cu cel de al doilea , am stat acasa doi ani, l-am dus apoi la cresa si dupa cateva zile cand m-am dus sa il iau l-am gasit umflat de plans si cu o spranceana aproape smulsa si lipita cu scoci. Am facut criza de nervi si nu l-am mai dus.Am mai stat un an acasa , ni se schimbase cat de cat si situatia financiara .


Din nou au aparut "binevoitoare "care ma invidiau ca pot sa huzuresc acasa, sa nu am grija unui serviciu , ca ma tine barbatul in puf.
Aveam doi copii, cu cel mare la scoala , cu cel mic mai mult prin spitale si sotul plecat 12 ore pe zi, nu imi deschidea nimeni usa sa ma intrebe ce fac, daca am nevoie de ceva.

Asa ca unei mame care sta acasa cu copilul nu trebuie sa ii spui nimic legat de asta.Alegerea asta nu are legatura cu "datatorii cu parerea" si nimeni nu are dreptul sa isi bage nasul.

Editat de elyda, 17 mai 2013 - 22:03 .


#12
mamitzica

mamitzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 12:22

Cind era odrasla mititel vinerea il tineam acasa fiindca eu nu lucrez vineri.Si era ziua cea mai grea pentru mine.



#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 13:09

Kari.... mine viitorul ex sot mi-a trantit asta in fata cand pruncul avea putin peste 1 an, asta in conditiile in care stabilisem de comun acord ca macar 2 ani sa stau cu el...asa ca, nu am pretentii de la absolut nimeni....la orice urma de invidie din partea cuiva il invit sa procedeze la fel, nu il opreste nimeni, la orice forma de compatimire il intreb daca ma vede asa demna de mila.



#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:28

Vai, Kari, ce soacra grijulie ai ! [:-)))] Ca si rudele mele prin alianta ! [barfa]

Asa gandesc si eu : sa luam fiecare lucru pe rand, sa nu sarim etape, grabindu-ne si dand chix in tot ce e mai important in viata noastra, orice ar considera fiecare dintre noi, ca e mai important.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:32

Elyda, ai dreptate, nimeni sa nu isi bage nasul in viata altuia, atata timp cat nu-i cere nici macar o paine cu imprumut.

Este f deranjant sa asculti comentarii si sfaturi nesolicitate si care se potrivesc ca nuca in perete, cu ceea ce iti doresti tu pt viata si familia ta.



#16
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:36

Cind era odrasla mititel vinerea il tineam acasa fiindca eu nu lucrez vineri.Si era ziua cea mai grea pentru mine.

Intr-adevar, e mai usor cand ai serviciu, fiindca ai si alte ocupatii, iesi din monotonie. Cu exceptia serviciurilor care presupun munca fizica.

.



#17
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 14:39

Kari.... mine viitorul ex sot mi-a trantit asta in fata cand pruncul avea putin peste 1 an, asta in conditiile in care stabilisem de comun acord ca macar 2 ani sa stau cu el...asa ca, nu am pretentii de la absolut nimeni....la orice urma de invidie din partea cuiva il invit sa procedeze la fel, nu il opreste nimeni, la orice forma de compatimire il intreb daca ma vede asa demna de mila.

Foarte "matur" fostul tau sot. [zirea]


Editat de Alizee, 18 mai 2013 - 14:42 .


#18
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 19:06

Cand  eram cu copiii acasa, in opinia soacra-mii eram o putoare. Nu mi-a spus-o textual, dar i se citea in ochi soi printre cuvinte. Desi stia ca salariul  meu oricum nu ne-ar fi permis bona, iar ea ne spunea de cate ori avea ocazia ca nu ne putem baza pe ajutorul ei. 



#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 20:10

Cand  eram cu copiii acasa, in opinia soacra-mii eram o putoare. Nu mi-a spus-o textual, dar i se citea in ochi soi printre cuvinte. Desi stia ca salariul  meu oricum nu ne-ar fi permis bona, iar ea ne spunea de cate ori avea ocazia ca nu ne putem baza pe ajutorul ei. 

 

Soacra ta e o draguta, la fel ca si rudele mele prin alianta. [xx(]

Unii sunt de o rautate gratuita si ar face orice sa raneasca pe cineva, pe care nu-l prea are la suflet. Asta e micime sufleteasca / meschinarie. Sa te critice, judece, jigneasca, dar sa iti spuna clar ca nu te poti baza pe ajutorul ei. [xx(] 

Mai pastrezi legatura cu ea ?



#20
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 21:40

Nu mai e printre noi. Stiu ca nu ar trebui s-o mai vorbesc acum de rau...dar mi-am adus aminte ce imi facea...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -