Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebeluş alăptat de o persoană străină - ce părere aveţi?

alaptare bebelus mama nastere lactatie biberon instinct matern san

19 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 12:26

Ştiu din proprie experienţă că alăptarea este ceva foarte intim şi că există foarte multe controverse legate de actul în sine, nu doar în privinţa opţiunii pro sau contra, ci şi legat de când se alăptează, în ce poziţie, unde, cum etc. Aşa că întrebarea topicului se referă tocmai la acest aspect care ţine de intimitatea alăptării. Ştiu că există mămici care, din motive diferite, cel mai adesea de natură medicală, sunt de acord ca bebeluşii lor să fie alăptaţi de o altă mămică. Însăşi mama mea mi-a mărturisit mai demult că eu când m-am născut am supt şi de la o altă mămică din salon pentru că în primele zile ea nu avea deloc lapte... Mama nu a avut nicio problemă cu asta, dar mă întreb dacă toate mamele ar fi de acord să recurgă la aşa ceva, fie şi temporar... Ce părere aveţi?



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 12:53

Si daca persoana aia are hepatita c de exemplu? Mie de asta mi se pare riscant, nu poti sti daca persoana "alaptatoare" este perfect sanatoasa.



#3
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 13:33

cred ca as fi recurs la asta numai sa nu mai tipe atata copilul :)))

Ingrid si Cristi 10 ani

#4
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:13

Si eu am supt in primele zile de viata...de la o tziganca :-) .Eu nu am stiut,nici mama nu mi-a spus,pana la 23 de ani,cand a recunoscut-o tiganca pe mama .Si la cateva zile mi-a zis(stiam ca are o fata mai mica cu 2 zile decat mine ;-) :Fato,tu ai supt si de la mine,cand am nascut-o si eu pe Lili .Whaattt? Nu mi-a venit sa cred ....si cand am intrebat-o pe mama,a zis ca are dreptate femeia :-)

Stiu ca era ceva cu tziganii si norocul....dar la mine se pare ca nu a prins :-)



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:33

Daca are hapatita nu risca sa o transmita si la copilul ei? Ma gandesc ca femeile isi cam fac analize de genul asta in sarcina ca sa nu isi imbolnaveasca propriul copil (ca presupun ca au unul al lor de vreme ce au lapte  [:)] ).

 

Da as fi de acord sa primeasca lapte de la alta mama pe care o cunosc, macar o masa/zi. Ma gandesc ca mai repede ar fi lapte muls si 'ambalat' cumva, de vreme ce nu ar sta cu noi in casa sa alapteze la cerere.



#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:45

Daca as fi sigura ca mama respectiva e sanatoasa, n-as avea nicio problema.

 

E drept ca eu, desi ma chinui de cativa ani, nu reusesc sa vad alaptatul ca pe ceva intim, special intre mama si copil, in liniste, cu lumanarele, feeric magic etc. Alaptatul e dare de mancare. Ca un sandwich. Nimic mai special de atat...

 

My 2 cents, cum ar zice sormea.


Editat de J G, 16 mai 2013 - 14:47 .


#7
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:57

Eu am alaptat in spital o alta fetita nascuta in aceeasi zi cu Mihaiul meu. Eu am fost norocoasa, ca desi am nascut cu cezariana ... la o zi dupa aceea, eram Milka de serviciu, daca ma straduiam un pic saturam juma din salonul de nou nascuti din Giulesti. Dar au fost mamici la care a durat mai mult adaptarea corpului si venitul laptelul si am avut o mamica, cu care mai socializam in masura in care socializezi la spital dupa cezariana ... care m-a rugat sa-i alaptez si ei fata. Era total disperata sa nu ramana fara lapte si macar un pic sa suga si piticutza ei nu direct in lapte praf. No .. mie una mi s-a parut periculos tocmai pe ideea ca m-am verifcat eu de diverse, dar n-ai de unde sa stii. Dar in disperarea ei atata m-a implorat si si-a asumat riscul, ca alaptai fata. Sper ca n-a luat de la mine decat laptele si a lasat rautatea la purtator.



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 18:29

Si eu am supt in primele zile de viata...de la o tziganca :-) .Eu nu am stiut,nici mama nu mi-a spus,pana la 23 de ani,cand a recunoscut-o tiganca pe mama .Si la cateva zile mi-a zis(stiam ca are o fata mai mica cu 2 zile decat mine ;-) :Fato,tu ai supt si de la mine,cand am nascut-o si eu pe Lili .Whaattt? Nu mi-a venit sa cred ....si cand am intrebat-o pe mama,a zis ca are dreptate femeia :-)

Stiu ca era ceva cu tziganii si norocul....dar la mine se pare ca nu a prins :-)

Ha, ha, si eu exact la fel!...doar ca mi-a povestit mama si nu m-am mai intalnit cu doamna mai inchisa la ten!

Asta cu norocul n-o stiam...poate ma pocneste mai tarziu, eu mai sper!



#9
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 14:54

Se pare ca şi femeia de la care am supt eu era tot ţigancă, din sat de la ai mei...  [:)] Cand a nascut mama mea era o casă de naşteri acolo, în comună, aşa se chema...



#10
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 17 mai 2013 - 14:56

Cu toate astea, eu una recunosc că aş avea reţineri, nu ştiu de ce... indiferent de situaţie. Cred că e o chestie personală, din capul meu... dar dacă ar fi fost cazul, probabil că aş fi preferat să recurg la formulă de lapte praf...





Etichetat si cu alaptare, bebelus, mama, nastere, lactatie, biberon, instinct matern, san

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -