Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Antrenarea creierului cu rebus sau jocuri "de antrenat" creierul?

rebus exercitii creier inteligenta creier

12 raspunsuri la acest subiect

#1
fpopescu

fpopescu

    Membru incepator

  • Administrators
  • 168 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 18:40

Am o matusa care face de multi ani Rebus, in fiecare zi. Are peste 80 de ani si mintea perfecta.

Tatal meu si de curand si fratele meu folosesc Rebusul atat ca divertisment cat si ca exercitiu pentru creier.

Am citit multe articole care subliniaza importanta "antrenamentului" pentru creer.

 

 

Pe de alta parte, BBC tocmai a publicat un studiu  care spune ca Jocurile pentru creier nu ne fac mai destepti. Care este parerea voastra? Folositi astfel de jocuri?

 



#2
fpopescu

fpopescu

    Membru incepator

  • Administrators
  • 168 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 19:00

Am gasit aici un articol interesant despre 25 de moduri ca sa-ti antrenezi creierul. Le-am rescris un pic:

  1. Repeta/memoreaza fraze, cuvinte, numere. De exemplu: sa retii lista de cumparaturi
  2. Invata mereu lucruri noi. O limba straina, bridge, sah, etc.
  3. Foloseste jocuri de stimulare Rebus, Sudoku, Scrabble, Rubix
  4. Citeste si variaza tipul de lectura (ziare, carti de diverse tipuri, etc.)
  5. Joaca jocuri pe computer (atentie specifice antrenamentului de creier) si nu orice: jocuri de atentie, de memorie, etc.
  6. Scrie ceva serios, pe blogul personal, pe forumuri (la desprecopii), un jurnal personal, o poveste pentru copii, etc.
  7. Mediteaza Joga, metode de relaxare spirituala, etc.
  8. Mananca sanatos
  9. Fa calcule matematice (incearca sa faci temele cu cei mici. Este distractiv sa-ti aduci aminte ce ai invatat cu multi ani in urma)
  10. Deseneaza, Picteaza (chiar daca nu ai talent poti sa te joci)
  11. Invata cuvinte noi. Deschide zilnic DEX-ul online, din biblioteca ta, sau - foarte util - ca aplicatie pe SmartPhone
  12. Foloseste mana stanga (daca esti dreptaci) si invers pentru diverse activitati simple
  13. Canta la un instrument. Chiar daca nu ai talent poti sa-ti cumperi o chitara ieftina sa o zdrangani (mai ales cand te enerveaza sotul/sotia)
  14. Schimba ruta zilnica de mers la servici, la piata, etc. Incearca sa autobuzul in loc de metrou, poate bicicleta daca se poate.
  15. Limiteaza numarul de ore petrecut la TV sau alege emisiuni interesante. Poate cea mai mare problema a generatiei noastre! Ne trantim pe canapea si ne uitam ca idiotii la ce spune Toader si Bahmu, Prigoana sau Cristea.
  16. Poate cel mai important: fa miscare / sport

 

Daca mai aveti idei putem completa aceasta lista.



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 10:49

Eu is o mare dezlegatoare. De pe la 20 de ani.

Sunt conservatoare. Am o revista rebus preferata si autori preferati.

Dezleg cu predilectie careuri de definitii. Astea pun mintea la contributie si chiar aduc un surplus de cuvinte noi si definitii de mult uitate.

Careurile tematice sunt si ele bune pentru testarea culturii generale sau pentru un surplus de cunostiinte.

 

Oh, da si cred ca ajungi mai deschis la minte si olecuta mai destept. Dar nu in 6 luni - 1 an. In timp.

 

[:)]  In familie avem  concursuri (cu mama si cu Celcesforaie): cine dezleaga cel mai repede un careu de definitii.

 

Integramele ma plictisesc.

 

---------------------

Sudoku este un preferat al meu. Am chiar si creioane speciale de diferite culori si in viitor planuiesc sa imi cumpar un joc Sudoku de masa.

 

----------------------

Inca imi place sa joc vaporasele - pe hartie.

Citesc cuvinte din DEX si DOOM

[:I]  Citesc manualele fetei (dar nu fizica,chimie si mate)



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:08

Da si eu sunt o fosta rebusista mediocra care a devenit integramista. Ma relaxeaza foarte mult  - de fapt, nimic nu e mai frumos decat o integrama pe plaja, la apus,  si un pahar de proseco.

 

[soricel]



#5
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 19:18

adooooooor integramele, rebusurile - le dezleg atat in lb romana cat si in maghiara  [:)] (cand ajung in Ro imi refac stocul de integrame/rebusuri/sudoku....)

 

Foloseste jocuri de stimulare Rebus, Sudoku, Scrabble, Rubix

- imi place si sudoku

Invata mereu lucruri noi. O limba straina, bridge, sah, etc. 

-studiez o limba straina la cei 32 de ani ai mei

Citeste si variaza tipul de lectura - 

citesc ffff mult - carti in romana, maghiara, engleza si mai nou franceza

Joaca jocuri pe computer (atentie specifice antrenamentului de creier) si nu orice: jocuri de atentie, de memorie, etc.

- jocuri de memorie si indemanare pe calculator - destul de des

....pare-se ca sunt pe drumul bun in antrenamentul mintii  [pk]


Editat de giulia81, 16 mai 2013 - 19:19 .


#6
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 19:48

Ce-mi placea Rebus Flacara, mai ales careurile alea mici cu schepsis. Dupa care treceam la cele tematice sau cum se chemau. Era pe vremea comunista si asteptam cu nerabdare 1 si 15 ale lunii cand apareau la chiosc:))

Sudoku nu pot sa-l pricep neam[:-)))].

Da' cred ca totusi nu ne face mai destepti e numai rezultatul exercitiului, ca un automatism, nu cred ca ne creste creierul[:D] si nu se inmultesc neuronii.

 

Btw, stiati ca creierul mare daca-i aplatizezi circumvolutiunile e mare cat o perna? [:D]

Are cam 2.5 sq ft (0.23 sq. m) [:D], sigur este o evolutionary adaptation, cred ca ar fi greu pentru gat de sustinut si cam greu sa intri pe o usa cu un cap care arata ca ala din Alien:)). De aia cred ca extraterestrul din Alien de fapt era mai involuat ca noi nu invers:)))



#7
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 20:28

Eu is o mare dezlegatoare. De pe la 20 de ani.

Sunt conservatoare. Am o revista rebus preferata si autori preferati.

 

Si care sunt acestea/aceia?



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 mai 2013 - 21:14

Ceva adevar este, sunt sigur. Antrenarea creierului e necesara, nu musai sa fim mai destepti...sa nu ne prostim.

Si eu am o matusa care face cele mai grele Sudoku. Ma uit la ea ca curca-n lemne...are spre 80 de ani, n-are studii superioare, e o femeie normala. Si mintea brici.

Mama mea imi spunea ca daca nu am alta metoda la indemana, sa iau cartea de telefoane si sa memorez. Nimic nu-i mai neplacut ca incetinirea mintii...



#9
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 25 mai 2013 - 07:51

Pasionaţii de matematică ar putea avea un ceas ca acesta..  [:)] 

Miniaturi atasate

  • ceas mate.jpg


#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 20:28

Rebus, cubul Rubik, scrabble,  sah, Sudoku, m-au pasionat pe rand. Problema mea este ca ma plictisesc relativ repede, am o perioada cand ma pasioneaza si exersez si ore in sir, apoi imi pierd interesul, cand simt ca devin automatisme rezolvarile. La rebus mi se parea ca definitiile se repeta, mai ales alea cu "schepsis", imi placeau mai mult cele tematice, la cub deslusisem cateva scheme de rezolvare si m-am plictisit, la sah ar trebui sa perseverez dar ma descurajez repede in fata "adversarului" (consortul meu)-ma descurc mai bine cand joc cu calculatorul.

Sudoku m-a pasionat vreo 2 ani, de cand a inceput sa fie publicat in ziarul pe care il citeam zilnic in metrou. De cand nu mai merg cu metroul, gata si cu asta. Oricum mi se pare mai putin repetitiv, practic combinatiile sunt infinite si nu se repeta vreun joc, si simti intr-adevar ca progresezi. F fain, pacat ca nu mai am timp pt asta.

Scrabble, de cand sunt aici nu am cu cine sa joc, si asta chiar nu are haz de una singura!

Eu nu as putea de ex. sa ma apuc sa memorez chestii fara sens. Totul trebuie sa aiba o semnificatie, sa fie o provocare ca sa ma antreneze in "joc".





Etichetat si cu rebus, exercitii creier, inteligenta, creier

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -