Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Ianuarie 2014 (Fulguleti Ianuarie 2014)

mamici ianuarie 2014 sarcina

279 raspunsuri la acest subiect

#11
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 07:35

ramonik.....astazi am facut urocultura si vedem exact ce si cum....stiu ca exista niste antibiotice care se pot lua in sarcina.eu am o infectie urinara  mai veche,o tratez...dispare si reapare cand si cand .nu cred ca am reusit sa scap vreodata de ea deci clar o sa o am si in sarcina dar sper sa o tin sub control cu ajutorul doctorilor.

Astazi merg si eu la eco si stau un pic ca pe ace...m-am trezit de dimineata si parca nu ma mai dureau sanii asa de tare,ma sperie un pic lucrul asta pentru ca nu stiu daca e normal sau nu. [flor]  [flor]  [flor]  la burtici



#12
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 10:30

bafta la eco.

si eu m-am luptat un an cu infectiile cu e-coli. am luat si Uro-vaxom timp de 3 luni, a costat f. mult, apoi o luna intreaga pe antibiotic si se pare ca i-am dat de capat.



#13
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 13:35

vin si eu cu vesti de eco....puiutul nostru are 4,6 mm...a zis ca e ok pentru aceasta saptamana insa nu s-a vazut si  activitate cardiaca.Doamna doctor a zis ca pe saptamana viitoare o sa se vada si actvitatea cardiaca acum fiind in faza incipienta.

ramonik tie ti s-a intamplat sa nu mai sanii asa sensibili in anumite zile?pe mine nu ma mai dor f tare decat la palpare si asta ma sperie un pic..?



#14
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:46

felicitari pt. eco

eu nu m-as lua doar dupa simptomele de sarcina ca sa zic ca bebe e ok sau nu. la prima sarcina (cu fiica-mea) n-am avut deloc simptome, nici greturi, nici alte stari de gravideala. a fost bine.

acum mi-e greata mai mereu... [ups] parca as manca numai acrituri.


Editat de Ramonika, 16 mai 2013 - 14:46 .


#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 19:30

wow se aduna deja burtici de ianuarie 2014.

 

Sa va completati datele de la pagina jurnal de grup - ca sa il faceti frumos.

 

sarcina usoara! [hia]



#16
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 18 mai 2013 - 17:51

ramonik..tu ai avut cumva fluctuatii in ceea ce inseamna durerile la sani?



#17
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 mai 2013 - 07:24

pety - nu stiu ce sa raspund. nu-mi dau seama.



#18
Danyeee

Danyeee
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 09:39

Buna fetelor! Ma bucur sa va cunosc! UM - 2 aprilie, DPN: 5 ianuarie 2014

 

Suntem in 7 saptamani fix :), bebele are varsta biometrica de 5 sapt si 6 zile si inca nu i s-a vazut activitate cardiaca. Ieri am fost la prima ecografie, sacul gestational e tonic, totul arata foarte bine. M-am ingrijorat putin insa, credeam ca inimoara bate deja si m-am panicat putin. Dr. m-a linistit si mi-a spus ca nu am motive sa  imi fac griji. M-a trimis si la beta, am facut analiza si-a iesit o valoare foarte mare 50100 - e super ok dar tot sunt stresata. Vineri ma duc din nou si sper sa vin cu vesti bune.

Apropos de bataile inimii - aveti idee daca referirile ce se fac cu privire la nr de saptamani, se refera la sapt de sarcina sau sapt ( varsta ) fatului? Pt ca am inteles ca sunt doua "masurari" : varsta sarcinii si varsta biometrica ( din masuratorile de la ecograf )

 

Noi ne-am chinuit mult, au trecut deja 7 ani, n-am avut nicio sarcina. Am facut 4IA Romania - nereusite, 1 FIV Budapesta -nereusit, 2 FET-uri -nereusite, Fiv 2 Budapesta- transfer 2 blasto -sarcina in sfarsit!

 

In rest sunt bine, greturi am avut in doua dimineti si atat, ma mai sacaie burta din cand in cand dar nu atat de tare sa iau no-spa, sanii sunt putin umflati dar nedurerosi. Nu am pofte nesimtite :d dar mananc putin mai mult. Deja am 1 kg in plus :))



#19
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 11:16

Bine ai venit danyee!sarcina usoara sa ai si bebel sanatos.

Din ceea ce stiu eu e ca bataile inimii se aud de la 6 saptamani incolo,cele 6 saptamani reprezentand perioada de la ultimul ciclu si nu de la data conceptiei(in cazul nostru ziua punctiei).Eu zic sa nu iti faci griji in ceea ce priveste bataile inimioarei inca neauzite...poate e devreme pentru puiul tau si inca nu se fac auzite la ecograf.Am citit despre atatea fete ca pe la 7 saptamani si ceva au auzit inimioarele...

eu zic ca pentru noi,fetele care ne chinuim  sa obtinem o sarcina si in cele din urma reusim  cu greu...perioada sarcinii e crancena,plina de temeri,de intrebari si indoieli deci nu esti singura care trece prin asta.

Curaj ,capul sus,totul o sa fie bine pentru ca nu are de ce sa nu fie bine....doar rabdare trebuie :) [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]


Editat de pety1981, 21 mai 2013 - 11:17 .


#20
Danyeee

Danyeee
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 11:33

Multumesc mult Pety pentru incurajari. Sper sa ma mai calmez maine seara cand o sa am rezultatul beta 2, sa vad eu ca e in crestere. Vineri merg din nou la eco si sper sa fie bine. Iti doresc si tie aceleasi lucruri pe care mi le doresc si mie! Sa fie totul bine si sa nastem puituti sanatosi! Tu cand merg s-o repeti?





Etichetat si cu mamici ianuarie 2014, sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -