Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 80

fiv

281 raspunsuri la acest subiect

#261
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 23:35

amaliaro: 

 

PHARMAGENETIX Ltd

DIMITRIOU SOUTSOU 41, AMPELOKIPI, 115 21 ATHENS, GREECE, 1st FLOOR

 

Chiar m-ar interesa fiindca din materialul pe care mi l-a trimis vad doar un test clinic oficial cu neupogen facut in italia si publicat in oxford journal. Ce-i drept rezultatele sunt impresionante.

Celelalte teste sunt doar chemari oficiale la test fara sa dea rezultatele. Din 2008 pana acu' ar fi trebuit sa dea concluziile, dar n-am apucat sa aprofundez inca si nici nu mai am timp prea mult.

 

 

clara78: Offf. Mi-ar lua zeci de pagini doar sa incep sa spun ce gandesc. E complicat si n-am s-o fac. Chiar si medicii geniali o mai dau in bara si chiar si o persoana care nu e manelista poate actiona in stil manelist cateodata.

 

E o diferenta intre a actiona in stil manelist si a fi manelist. Eu m-am referit strict la felul in care pare sa fi actionat in acel caz.

 

Chiar si eu mananc seminte dar asta nu inseamna ca sunt "spargator de seminte". Ca sa fiu definit ca "spargator de seminte" atunci ar trebui sa fie activitatea mea principala si definitorie.

 

Majoritatea oamenilor nu fac diferenta intre actiunile unui om si felul lui de a fi. Adica daca cineva face ceva rau i se pune eticheta de om rau. Daca acelasi om, in alta situatie, face un lucru bun atunci i se spune "uite ce om bun". Pana la urma omul e bun sau rau ? Ceea ce de fapt putem eticheta din actiunile lui sunt doar actiunile lui si nu felul lui de a fi.

 

Cu un ciocan poti face bine sau  poti face rau. Poti bate cuie sau poti sparge capete. Asta nu inseamna ca ciocanul e bun sau rau. El e un instrument si atat.

 

Sper sa nu deschid vreo polemica cu ideile astea dar sa stii ca nu le-am inventat eu. Sunt prin carti de psihologie mai usurele pentru publicul larg, ca de acolo le-am inteles si eu. [:)]

 

 

 

Daca tragi linie si vezi cate cazuri a rezolvat, probabil ca este peste altii care merg pe cai batatorite sau reprezinta solutia pentru cele care n-au reusit prin metodele deja clasice. In acelasi timp, cand experimenteaza, inevitabil va avea si rateuri datorate strict experimentarii. Per total insa face mai mult bine decat rau actionand, in timp ce conservatorii fac rau prin lipsa actiunii. Nu-si asuma riscuri si in consecinta nici nu rezolva unele cazuri dar nici nu distrug sanatatea pacientilor mai ghinionisti expunandu-i la experimente.

 

Un pacient care accepta si cai experimentale ar trebui sa-si asume faptul ca risca si poate iesi bine sau nasol. Multi insa se supara pe medic daca iese prost si-l ridica-n slavi daca iese bine. Sunt si ei oameni si e un pic si riscul lor.

 

Cred ca intr-o societate complexa ca a omenirii sunt utile ambele abordari, fiecare cu punctele forte si slabe aferente.

 

Cand eram student ma uitam la profesori ca la niste super-oameni. Cand ii intrebam ceva si nu intelegeam raspunsul lor, ma consideram automat prea nepriceput sa inteleg ce-mi explica. Cand am ajuns colegul lor mi-am dat seama cat de slab pregatiti sunt multi dintre ei si cum jongleaza cu abureli ca sa pastreze aparentele. Cand nu cunosc un raspuns il aburesc pe student pana cand saracul ajunge sa creada ca e el prost ca nu intelege. De fapt profesorul nu stie si vrea sa ascunda asta. Si sa nu crezi ca n-am lucrat in institutii renumite, am predat si in ASE cativa ani. Am predat si la particulare si sunt mai groaznice.

 

Evident majoritatea profesorilor sunt ok, avand un singur defect...nu stiu sa puna mana pe putere. Ceilalti au acest talent si desi sunt mai putini imprima directia proasta in care merge un colectiv sau chiar pana la urma societatea.

 

Felul in care actioneaza oamenii buni si felul cum influenteaza ei evolutia omenirii e mult mai subtil si mai complex si nu intru in detalii ca m-as mai intinde cateva pagini. Per total insa la nivelul evolutiei societatii omenesti oamenii buni reusesc cumva sa impinga societatea in sus in ciuda celor rai care din interes propriu incearca s-o traga in jos.

 

O societate care n-a reusit asta este cea a maimutelor. D'asta au ramas asa, ca partea buna a lor e prea slaba sa le ridice societatea de-a lungul evolutiei speciei lor.

 

Crede-ma ca am trecut de mult de nivelul la care ma mai prostesc niste efecte personale de tip: halat alb, stetoscop, diplome pe pereti, lucrari publicate, etc, etc, etc. Am invatat sa privesc peste imaginea de suprafata, mai profund si nu sunt singurul nici pe departe.

 

Mi-au trecut prin mana mii de studenti si crede-ma ca majoritatea sunt varza...dar unii au pile si reusesc sa ia examenele in fata altora bine pregatiti. D'asta pleaca atatia capabili in afara tarii si d'asta avem noi randament scazut...fiindca ramanem cu prea multi pilosi in functii cruciale unde fac tampenii si prea putini profesionisti adevarati mai gasesc cate un locsor. E valabil in orice domeniu.

 

Cand eram mai tanar si incercau altii sa-mi explice ce-am zis eu mai sus ii luam de nebuni. Pana n-am ajuns sa vad pe pielea mea, stand printre ei ani de zile, n-am fost capabil sa pricep.  

 

PS:

Spune-mi tu cate cazuri ai auzit personal din discutiile cu cunostintele tale care au reusit in Ro cu FIV ? Din surse personale, nu din internet ? Eu cunosc doar 5-6:

 

- 3-4 cu PK (Kaali Budapesta) am aflat de la o doctorita homeopata geniala;

 

- 1 la Viena (Wunschbaby) am aflat de la verisoara mea, al carei sot are un coleg la serviciu care a rezolvat acolo si are 2 fetite gemene. Acolo i-au descoperit si tratat problema imediat, chirurgical, spunandu-i ca daca mai statea un pic nu mai puteau face nimic. Inainte a fost pacienta Dr. Marinescu care gasise problema dar nu stiu de ce n-a rezolvat-o;

 

- 1 la cehi (reprofit) am aflat de la doctorita de familie a sotiei, fiind vorba de o farmacista pe care doctorita o cunoaste.

 

Toti dar absolut toti cei enumerati mai sus ne-au spus un singur lucru: treceti granita...

 

- restul in Ro (adica nici unul).

 

Nu spun ca nu exista si la noi dar sunt mult mai putine reusite fiindca prea multi sunt angajati pe alte criterii decat profesionalismul. Eu n-am auzit pe nimeni in jurul meu sa stie pe cineva care a reusit p'aici.


Editat de AndrewD, 31 mai 2013 - 00:10 .


#262
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:08

da mi te rog si numele lui complect daca il ai nu gasesc nimic despre el si o sa il intreb si pe medicul meu daca a auzit ceva de el 



#263
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:17

Dr Emanuel Economou

 

 

Εμμανουήλ ΒΟικονόμου, Ph.D, F.E.S.C, L.F.I.B.A, I.O.M
Επίκουρος Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

 

 

 

ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ

Τηλ
Fax 
Email: 
eveconom@pharmagenetix.net
http: www.pharmagenetix.net

Pharmagenetix Ε.Π.Ε.
Προηγμένη Εξατομικευμένη Υγεία 
Δημητρ. Σούτσου 41,
Αμπελόκηποι 115 21, Αθήνα

 

 

Daca tot il intrebi pe doctorul tau, poate-ti spune si cateva lucruri despre biopsia de endometru:

 

- cum se face ? Trebuie neaparat histero ?

- in ce perioada a ciclului se face ?

- ce cauta in proba luata ?


Editat de AndrewD, 31 mai 2013 - 00:26 .


#264
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:27

http://www.erthe.gr/...ΩΜΑΤΟΣ 2008.pdf

 

 

dute mai jos si gasesti si in engleza


Editat de amaliaro, 31 mai 2013 - 00:28 .


#265
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:37

Mersi. Se pare ca totusi doctorul acesta, macar aparent, se invarte prin comunitatea stiintifica...desi titulatura pe care si-o atribuie in mesaje este cea de assistant professor.

 

Totusi chiar nimeni in Grecia n-are probleme imunologice de infertilitate ? Vin doar cupluri din UK ?

Adica e mai cunoscut in UK decat in Grecia ?

Banuiesc ca exista si acolo un forum ca aici sau ca in UK. Chiar nimic ?


Editat de AndrewD, 31 mai 2013 - 00:40 .


#266
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:43

Mersi. Se pare ca totusi doctorul acesta, macar aparent, se invarte prin comunitatea stiintifica...desi titulatura pe care si-o atribuie in mesaje este cea de assistant professor.

 

Totusi chiar nimeni in Grecia n-are probleme imunologice de infertilitate ? Vin doar cupluri din UK ?

Adica e mai cunoscut in UK decat in Grecia ?

Banuiesc ca exista si acolo un forum ca aici sau ca in UK. Chiar nimic ?

http://www.pharmagen...talogExams2.pdf

 

 

lista de preturi

 

exista cum sa nu doar ca sunt in limba greaca


Editat de amaliaro, 31 mai 2013 - 00:54 .


#267
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 00:47

sa sti ca are preturi fbune eu pe NK as fi dat 200 euro dar noi avem asigurari si e diferit 

cand te gandesti sa ajungi in Atena?ai metroucare te duce chiar la 100 m de institutul lor



#268
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 01:05

Mersi pentru lista cu preturi. Are culori misto'...ca in rest nu pricep nimic ca e in greaca. [:(]

 

Probabi c-o sa venim duminica. Parca sa zic ca m-ar fi interesat si o biopsie de endometru daca tot vin pana acolo, pentru ca aici n-are cine sa se uite sub microscop si sa priceapa si altceva in afara de celule canceroase, dar e cam din scurt si banuiesc ca endometrul trebuie sa fie intr-o anumita perioada.

 

Oricum sotia nici nu vrea sa auda...reactia ei este  [trombon]


Editat de AndrewD, 31 mai 2013 - 01:05 .


#269
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 01:11

trebuie sa fie z8-10 CM 

 

si costa foarte mult se face numai in spital  si costa mult pe mine cu asigurare ma costat 450 euro spitalul +medicul care ti o face al meu fiind cel de mi a facut FIV mi a luat doar 200 normal ia 600 te duce cam 1000 de euro dar ti am zis exista in Mures o clinica care face stiu sigiur

 

si lista preturi o poti traduce cu google nu ma tine neuronul sa ti o traduc

 

 

apropo sotia isi doreste la fel de mult ca tine copil?te vad foarte implicat 

 

aici duminica nu lucreaza nimeni  ma refer laboratoare 


Editat de amaliaro, 31 mai 2013 - 01:16 .


#270
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 01:17

N.Buna!





Etichetat si cu fiv

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -