Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce să NU spui unei mame care stă acasă cu copilul


57 raspunsuri la acest subiect

#1
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 19:27

Un articol, care mie mi-a placut tare mult :

 

"Dacă cineva ar face un sondaj printre mamele care stau acasă cu cei mici și le-ar întreba ce le deranjează cel mai tare dintre toate remarcile și sfaturile pe care le primesc, acestea ar fi răspunsurile lor.

 

Ce bine că îți permiți să stai acasă…

Habar nu ai dacă își permite să stea acasă sau ce sacrificii face pentru acest lucru. În multe situații, salariul pe care l-ar câștiga mama muncind mai mult de 8 ore pe zi este egal sau chiar mai mic cu cel pe care ar trebui să îl ofere unei bone. Caz în care matematica este simplă – de ce să se întoarcă la birou, doar pentru a plăti un străin să aibă grijă de copilul ei, pierzând toate momentele care contează și privând copilul de prezența ei? Da, multe mame stau acasă, dar nu pentru că și-o permit, ci pentru că aleg o variantă în care copilul are de câștigat. Iar această variantă nu e cea mai ușoară alegere întotdeauna. Chiar dacă își adoră copilul, orice mamă care a rămas acasă se simte câteodată izolată sau se gândește la cum și dacă își va mai putea relua drumul în carieră. În plus, diferența în minus față de vechile venituri se poate traduce printr-o mulțime de restricții pe care nu e prea fericită să le facă. Cel mai probabil, mama care stă acasă renunță la mersul la coafor, la parfumul sau fardurile ei și le schimbă pe scutece și hăinuțe pentru bebe sau medicamente pentru vreo răceală, viroză sau infecție cu rotavirus sau alte situații care dau bugetul familiei peste cap.

 

Bucură-te de fiecare moment!

Pe bune?ți-ar răspune la această replică o mamă care ar schimba într-o secundă locul cu tine, preluând cele mai grele sarcini de serviciu ale tale, dacă te-ai ocupa tu de copilul ei care urlă continuu, declanșând episoade de lătrat ale câinilor de la etajul 4 sau care vomită după fiecare masă sau care tocmai a învățat să-și desfacă pampersul și a tapetat cu întreg conținutul toată canapeaua din sufragerie și vreo doi pereți din dormitor…

 

 

Arăți obosită, ți-ar prinde bine un pic de timp pentru tine.

Sigur că arată obosită. În ciuda părerii unora, să stai acasă cu un copil mic este foarte solicitant. Nu face remarci de genul acesta decât dacă ești pregătită să te oferi voluntar bonă, pentru ca mama în cauză să poată dormi sau să poată merge la un film sau să facă orice altceva pentru ea, care nu implică sterilizat de biberoane sau schimbarea scutecelor."



#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 19:53

Me nu-mi plac raspunsurile, dar ma rog. Probabil autorul articolului e cu nervii la pamant.

 

Sfaturile sau remarcile par a fi bine intentionate, si consider in continuare ca pot fi adresate multor mame ce stau acasa cu copiii lor, fara sa fie nevoie sa te astepti ca mama respectiva sa sara in sus de parca cine stie ce ai fi spus.



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:17

Pe mine m-a amuzat fff tare articolul. [biz]

Numai cate mi-au auzit mie urechile din partea altora, care nu aveau copii sau care avusesera ajutor la cresterea copiilor.

Una ma trimitea la munca in nu stiu ce tara [batcap] ; iar copilul avea mai putin de 2 ani.  [bib]  Asta, in conditiile in care, meseria mea de baza mi-ar fi asigurat un salariu bunicel aici, in tara.

Si ar mai fi alte si alte exemple, dar nu mi le mai amintesc acum. Mi-a ramas doar invatatura ca oamenii te judeca si te critica din pura placere, dar daca le ceri ajutorul concret, dau inapoi.


Editat de Alizee, 14 mai 2013 - 20:20 .


#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:29

Aaaaa, ok. [flo2] Poate din perspectiva asta, ca unii nimeresc si aiurea cu remarcile, da, e ok.

Totusi daca citesti asa individual fiecare remarca in parte din textul initial, nu poti banui de vreo rea intentie pe interlocutor...de ce sa reactionam asa dur cand omul e de fapt binevoitor, vrea si el sa spuna ceva pozitiv...  [:)]



#5
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:32

Ei, este doar un articol. Jurnalismul... Dar ideea imi place.



#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:43

un alt caz de  nu mai pot de gura lumii... adicatelea cei care isi dau cu parerea aiurea in tramvai sunt barfiti de cei care aud cum se da aiurea cu parerea asupra lor. fiecare barfeste in alt colt.

 

iote cum sta x acasa.... zice y

 

iote-l si pe y ca n-are alta treaba decat sa ma barfeasca, zice x, catre madam z de la parter.

 

parca ar fi un articol de pe smartwoman :D



#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 20:50

Aqai, te stiu ocupata, evident ca iti displace discutia despre mamele care stau cu copiii acasa.

La urma urmei, care-i problema daca discutam un subiect ce prezinta interes pt unii ?



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 21:10

nei, purtati discutia fara grija, asta nu ma impiedica si pe mine sa-mi spun parerea, nu?



#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 15:18

Aqai, n-ai decat sa-ti spui parerea. Acum, depinde si cum o faci... [ascuns]



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 15:41

intotdeauna direct si cu nonsalanta...  [:)]

 

oricum, e parerea mea asupra articolului.... ca e prost. rau.

 

subiectul e fierbinte, cu potential :d, cred ca a stranit ceva comentarii unde a fost postat original, or fi scris cu caractere rosii, stiu eu?  dar come on... faptul ca internetul e mare, larg si plin de spatiu nu inseamna ca toata lumea care da din taste e brusc unmare talent.

 

si de ce o iei tu atta de personal?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -