Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topola Skies _ Balchik

bulgaria vacanta litoral

22 raspunsuri la acest subiect

#1
alina023

alina023

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.775 mesaje

Postat 09 mai 2013 - 19:31

Ziua buna,

 

Stiu ca este subiect separat legat de vacantele pe litoralul bulgaresc, insa nu am gasit nimic acolo referitor la acest resort. Impresiile pe care le-am gasit pe net sunt putine, asa ca vin si va intreb daca ati fost acolo si care sunt impresiile voastre.

 

Multumesc mult!



#2
onutz83

onutz83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 09 mai 2013 - 21:36

Hello!

Mergem noi acolo la sfarsitul lunii iunie, cand ne intoarcem povestesc aici daca vrei  [flo2]



#3
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 12:21

Am fost anul trecut si nu recomand. E pretul mic dar atata face.

Am multe de povestit, dar o sa fiu relativ scurta si o sa incep cu concluzia: e locul si vacanta cre mi-a pus capac unltimilor trei ani si m-a facut sa fiu foarte hotarata sa dau bulgariei o pauza de alti cativa ani.

Mancarea proasta, dar proasta rau de tot. Prima care s-a stricat la burta a fost fi-mea care in familie sta de stul de bine cu stomacul. Sa zicem ca startul l-a dat un val pe care l-a inghitit chiar in prima zi dar a continuat apoi cu stari de greata si voma numai la intrarea in restaurant. Apoi diaree.

Urmatoarea pe lista am fost eu. Varsaturi in jet si diaree. Am mancat paine prajita cu ceai de menta, la doua zile dupa ce am inceput sejurul nu mai avea ceai de menta nicaieri in tot resortul: nici la restaurant, nici la piscina, nici la barul de la receptie.  A urmat sotul meu, noroc ca intre timp au refacut stocurile de ceai. Singurul care a scapat a fost baiatul, culmea, el fiind mai sensibilos de fel.

Vreo doua-trei nopti m-au chinuit puricii. In general pentru ca sunt singura pe care o ciupesc de obicei pana nu ma umplu de bube pe picioare sotul meu nu ma crede, ca in vorba aia "satulul nu crede flamandului". A treia zi descopar ca mocheta din jurul piscinei colcaia de purici pe care i-am luat cu noi in camera pe prosoape. Am remarcat insa prea tarziu ca eram deja plina de bube mari si mancacioase care m-au deranjat tot restul sejurului.

Plaja e departe si mica. Hotelul da acolo cateva sezlonguri dar trebuie sa le apuci de dimineata. Altfel platesti ca sunt si de inchiriat. Am prins o zi cu niste valuri cam mari si desi mai la 1-2 metri in larg e nisip intrarea se face pe prietre si bolovani si ne-am cam rupt ciolanele. Drumul pana la plaja, asa zisa alee este criminala, nu l-am parcurs niciodata pentru ca nu este un drum de facut in slapi de plaja ci in adidasi sau pantofi de drumetie. Asa ca am coborat mereu doar cu masina pe care o lasam la copt la soare pana plecam inapoi pe marginea drumului. Abia in ultima zi am descoperit o plaja mai la dreapta de resort, fara bolovani cu o intrare foarte foarte lina, ideala pentru copilasi mici.

Daca stau sa ma gandesc bine in afara de pretul foarte mic nu gasesc alt lucru pozitiv la acest rezort. Camerele au fost curate si frumoase, spatioase am avut o terasa foarte mare si misto cu vedere la mare, dar chiar si in camera am avut neplaceri cu scurgerea de la dus sau ceva, nu cred ca era totusi scurgerea ca podeaua din baie baltea de apa dupa fiecare dus, si era curata macar, deci era de la alimentare nu de la scurgere. Dar oricum nu e o placere sa fii mereu in pericol sa-ti rupi gatul in baie sau sa te chinui sa evacuezi apa cu picioarele.

Iata ce succinta am fost. Eu la topola skies nu mai calc si nici in bulgaria pentru urmatorii 3-4 ani chit ca anul asta de exeplu s-ar putea sa nu avem bani de mers in grecia.



#4
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 12:50

onutz83, dupa post-ul lui androix ar trebui sa dai biletul inapoi...horror.

Eu nu pot sa spun despre Balcik decat ca am fost o singura zi si am fost superdeceptionata de asa-zisa plaja. Era de marimea celei de la "Bai Reci" la Eforie Sud. Ne-am plimbat un pic pe faleza si am facut stanga-mprejur directia 2 Mai, unde eram cazati

Ingrid si Cristi 10 ani

#5
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 12:54

acu' vad ca-i cotat la 4 stele...trist...

Ingrid si Cristi 10 ani

#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 12:59

in Romania se vinde la agentii ca fiind in Balchik? ca e mai degraba Kavarna.

 

eu am fost odata acolo, dar off season si la golf.. dar nu era asa horror cum zice Androix (adica nu purici sau altceva). plaja asa e acolo (noi stiam ca batem kavarna de mult timp) si nici nu am vizitat-o (era oricum off season)



#7
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 13:28

A, desigur, pana la balchik mai mananci o paine cu masina, nu mai retin exact dar parca parca macar vreo 10-15 km sa tot fie. Noua ne-a placut castelul si plimbarea prin balchik, am mers chiar de doua ori. Ne-am umplut noi de nervi ca bulgarii fac bani din suveniruri cu regina Maria dar niciunde nu scrie ca ar fi regina Romaniei, in timp ce romanii la castelul bran unde regina a locuit vand numai chinezarii cu colti de vampir si poze cu dracula. Am mers de doua ori pentru ca prima data am vizitat doar castelul nu si gradina botanica de langa, care se poate vizita pe acelasi bilet de intrare. Insa noi nu am stiut asta, dar chiar si asa nu prea puteam sa mai prelungim plimbarea noastra pentru ca fi-mea se simtea rau, era vai de capul ei. Asa ca ne-am intors in alta zi pentru gradina botanica.

Oricum avand in vedere ca resortul e oarecum in plin camp ce era sa facem acolo, am mers si noi si ne-am plimbat cu masina.



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 13:29

alina, pe arhicunoscutul site romanesc de impresii turistice, acest resort are nu mai putin de 21 de impresii, 18 dintre acestea fiind din vara 2012.

 

ceva s-a intamplat intr-adevar in luna iulie, multi au trecut prin peripetii identice sau similare cu cele descrise de androix. se pare c-a fost vorba despre salmonella.

 

insa cei care au fost in august si septembrie au fost mai norocosi, notele acordate si impresiile scrise fiind bunicele.



#9
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 13:39

Si doua poze, in a doua e fi-mea in gradina castelului cand ii era rau.

 

Corina, noi am fost in august si din fericire nu am prins salmonella, ca altfel era mult mai rau.

Miniaturi atasate

  • 1.jpg
  • 2.jpg


#10
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 14:08

bietul copil, se vede ca-i e rau, ce vacanta a avut...

Ingrid si Cristi 10 ani



Etichetat si cu bulgaria, vacanta litoral

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -