Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colectia de toamna-iarna 2005 (45)


346 raspunsuri la acest subiect

#41
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 12:46

Maria, eu fac galerie pentru evadare [majoreta]

 

Eu una ma bucur ca isi da ultima suflare clasa asta I, pentru mine a fost grea, ca si clasa I a Silviei. Dar parca a Nataliei si mai grea pentru ca am stat acasa si a trebuit eu sa trag de ea cu temele.

 

Monica, mama mea la fel imi zicea, sa arunc dintele pe casa :), la fel stia si ea de la tara de cand era mica. Dar casa noastra era cam inalta :) reuseam mai greu.

 

Dintii de lapte - care cum. Nataliei nu i-am scos niciunul la medic, Silviei insa da pentru ca iesisera cei definitivi in spate iar cei de lapte nu se miscau f tare. Cativa i-am scos noi cu un servetel sau o compresa sterila, cativa au ramas in diverse placinte, mere sau ce au mai muscat ele. Sa ai pregatite niste comprese sterile in casa, dupa ce cade dintisorul sa-i pui 2-3 comprese impaturate sa muste pe ele ca sa opreasca sangerarea. De obicei e mica sangerarea dar copiilor le place sa fie un pic pansati, ingrijiti, corcoliti [mamica]

 

Apartamentul actual il pastram si vrem sa il inchiriem dupa ce ne mutam in celalalt. Banii pt cel nou provin, o parte, din jumatatea ramasa mie din apartamentul parintilor (care au murit) iar restul sunt economiile noastre, sotul meu a avut tot felul de prime si bonusuri in ultimii ani, salarii bunicele amandoi si nu suntem prea cheltuitori. In afara de vacante pe altceva nu prea cheltuim banii, nu suntem amatori de chestii scumpe, am nascut la stat de exemplu. Dar acum se cam goleste sacul, s-ar putea ca pentru amenajare sa fie nevoie sa luam un credit, sa vedem.


Editat de lavi02, 23 mai 2013 - 12:51 .


#42
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 09:34

Tot eu vorbesc singura pe aici, ma gandeam sa va povestesc: draguta de finuta noastra, Sofia(are 1 an si 7 luni acum), de fiecare data cand ne vedem, (cam la 3-4 luni o data, banuiesc ca ne uita intre vederi), tot timpul ii simpatizeaza cel mai mult pe Nati si pe Virgil [il]. De data asta a poreclit-o pe Natalia - Bia, tot timpul o striga pe Bia si voia mereu sa fie Bia pe langa ea. Inclusiv pe drumul spre casa o mai striga pe Bia care din pacate era in alta masina, in directia opusa.

Ami cam subtire cu vorbitul, spune 2 cuvinte clare, cu semnificatie: " mama" si " ap" (apa). In rest silabe, dadada, tatata, etc. In continuare ocupatia favorita e cotrobaitul urmata de scris cu creion/ carioca/stilou pe ce se nimereste: cartile si caietele fetelor, ba chiar si pe burtica ei. A inmuiat ieri un creion portocaliu in gura apoi si-a tras niste linii pe burtica si pe piept. ( era doar in pampers ca tocmai o dezbracasem) . I-am cumparat un caiet al ei, pe care sa scrie cat vrea. Pe foi nu ii place sa scrie, trebuie sa fie carte sau caiet.

Ilenutza, cu ce se mai ocupa Iri? Imi plac povestile cu bebelusi. [il]

Mergem la Alba in we asta apoi luam o pauza, mai mergem abia dupa ce ne intoarcem de la mare.

Editat de lavi02, 24 mai 2013 - 09:34 .


#43
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 19:05

Ola fetele Of, abia acum am mai ajuns aici, mi-e dor de voi, programul e plin plin ochi Lavi hai sa ne vdm in parc sau cine mai iese?

#44
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 12:19

Ile draga, azi am sedinta cu parintii. Maine am vorbit cu Corap sa ne intalnim in parc pe la 17:30 cam asa. Ar fi frumos sa veniti si voi! [grup] Noi ne vedem in Tineretului de obicei dar pot sa ma intalnesc cu Corap la metrou si sa venim impreuna in Parcul Carol, in zona cu locurile de joaca de pe langa Muzeul Tehnic. Daca e si ea de acord ca n-am intrebat-o. [:p] Cora, zona aia e foarte aproape de metrou mergand pe strada Lanariei, pe scurtatura. Stiu eu traseul. Miri, ce program ai maine? [:D] Cine altcineva ar putea veni e binevenit!

#45
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 12:47

Doar ca se prognozeaza ploi si vijelii. Vedem maine cum arata vremea.

#46
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:35

As veni cu placere dar maine margem la o zi de nastere, poate vineri sau saptamana viitoare ne potrivim mai bine!

 

Edit : Irina mananca TOT ce inseamna hartie, carton , deci daca i-as da un caiet l-ar manca lejer

 

In rest, nu merge decat tinuta de ambele maini, pe varfuri si cu burta inainte.A inceput sa manance si ea ca omul!.Ami ce meniu mai are?

 

MAi fetelor era cat pe ce sa il op pe A ptr testicule flotante dar zic hai sa cer si a doua  opinie.Si am mers la un dr recomandat si imi spune ca e copilul normal si sanatos si sa il las in pace.Imi venea sa o strang de gat pe desteapta aia care imi zice de operatie de ani de zile! [smulgpar] [smulgpar]

 

In schimb A stie la ce folosesc outzele :la iubire!Normal ca m-am gandit la prostii dar el se gandea ca sunt oualele de Pasti rosii iar rosu e asociat cu iubirea [il]

 

Iar V ma intreaba f serios de ce rad sapunul ala peste pastele lui... ( era parmesan) [:-)))] [:-)))]

 

pup


Editat de ilenutza, 29 mai 2013 - 21:44 .


#47
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 17:33

Ile, haiosi tare copiii tai  [:)]

 

Lavi, cum a fost la Alba in weekend?  

 

Eu incep sa o pregatesc pe Rianna pentru calatoria in Romania, peste mai putin de 3 saptamani va fi acolo.  



#48
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 13:01

Ile, tare simpatici ai tai! Am revazut aseara poze de la intalnirea noastra mare din IOR, erai atunci cu burtica mare de Andrei! Tare frumos iti statea cu parul lung!

 

Si Ami se da in vant dupa carton, toate cartile de carton de bebelusi ii sunt roase. [grup]. Mananca binisor, acum a ras aproape 3 nectarine, ieri la fel. Nu ii prea plac nici capsunile, nici ciresele, nici caisele, dar baga piersica si nectarina la greu. De pranz ii place mazarea cu morcovi, pestele, carnea de pui fiarta, omleta la aburi, orezul cu spanac sau loboda sau stevie, brocoli la aburi. Dimineata ii dau si niste paine cu unt sau cu mozzarella si cu rosie, si asta ii place. Seara ii dau ce ramane de la pranz plus un iaurt sau cereale orez cu roscove de la Nestle, singurele pe care le agreeaza.

 

Tu i-ai introdus laptele praf? O mai alaptezi?

Eu nu stiu ce sa fac, nu ma pot hotari cat sa o mai alaptez si cand sa-i introduc laptele praf. Pana la 1 an stiam sigur ca vreau sa o alaptez, acum stiu sigur ca vreau sa fie intarcata cand ma intorc la toamna la servici. Dar pana atunci nu stiu.

 

Meems, multumesc de intrebare. Nu a fost prea bine la Alba pt ca soacra-mea a facut frisoane si febra de la o infectie urinara. Acum e mai bine, a facut antibiotic injectabil.



#49
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 20:58

Intru rpd Lavi vii si tu la bookfest la atelierul Cristinei? Cum e omleta la aburi?

#50
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 21:09

Felicitati ptr casuta noua! O alaptez inca Daca te intorci d c nu continui alaptatul dim si seara? O sa aiba 1 an jumatate, nu


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -