Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colectia de toamna-iarna 2005 (45)


346 raspunsuri la acest subiect

#321
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:27

Aoleu, Lavi :(  E nasol cu tepele astea. 

Ar trebui sa incerci sa schimbi cada. Iar aia cu termopanele le schimba, in principiu, daca nu ai dat peste cine stie ce tepari...

iti urez mult succes si nervii tari...



#322
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 16:33

Multam de incurajari, gagici! De-asta m-am si plans voua ca stiam ca ati trecut recent prin amenajari (cele care mai scrieti pe aici, Mees & Maria included) [flo]

 

I-a sunat V, nenea de la termopane a zis ca trece azi ca sa constate care e treaba cu manerul, ca sitele vin peste o saptamana de la fabrica si nu trebuiau sa le faca pe genunchi. Sa vedem cum se rezolva.

 

A sunat V si la Romstal, au zis ca in 30 de zile putem returna cada si sa luam alta, care ne place,direct din depozit. Sau luam altceva de banii respectivi.

 

Mi-a mai trecut panica si supararea, sa le vad acum rezolvate.

 

Ile, nasoala treaba cu manerele termopanelor zgariate de femeia la curatenie, cred ca ma suparam rau. E enervant ca dai o gramada de bani sa faci totul nou si frumos....

 

La receptia cazii a fost V dar nu a vazut-o pe interior ca i-au livrat-o cu susul in jos. [afro]


Editat de lavi02, 18 octombrie 2013 - 16:35 .


#323
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 17:27

Lavi, iti inteleg perfect frustrarea, cand faci o treaba vrei sa iasa asa cum ai cerut-o, mai ales ca e vorba si de bani seriosi!  Vad ca exista totusi o luminita la capatul tunelului, si sper sa se remedieze situatia.  Cada trebuie neaparat sa o schimbi, o sa te deranjeze de fiecare data cand intri in baie, daca nu.  Pe de alta parte e adevarat ca, cu unele lucruri te mai obisnuiesti in timp, vorba Ilenutei.  Insa produsul final tot ar trebui sa arate cat mai aproape de ceea ce ti-ai imaginat si dorit si comandat.  

Eu nu pot sa zic ca am luat tepe majore, noi am cam lucrat cu cunoscuti (familia cumnatului nostru are business de constructii aici si cam ei ne-au lucrat reamenajarile); pe mine ce m-a frustrat cel mai tare a fost faptul ca am locuit in casa pe timp de santier, si mi se parea ca nu se mai termina odata!...  

Bafta!!! [flo2]  



#324
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 18:43

Meemsy asa e, eu tot asta ii repetam lui V, ca o sa ma frustrez in fiecare seara cand intru la baie. Ca daca era cada veche, mostenita in apartament pe care nu am schimbat-o ziceam, dar cada noua pe care am dat destui bani....

 

Sa vedem maine ce rezolvam la Romstal. As prefera sa luam tot de la ei pt ca daca imi amintesc bine la Laguna se aducea la comanda si cine stie cat dureaza ori mesterul nostru vrea sa termine baia mare ca apoi sa se apuce de cea mica. Cada o imbracam in faianta, deci ca sa termine baia ii trebuie cada.

 

De mester sunt foarte incantata (cel putin pana acum), cel care pune gresie, faianta, si zugraveste, e serios si eficient.

 

Se pare ca cei care au montat termopanele sunt niste sub-contractori ai celor la care le-am comandat si le-au fabricat. Zice mesterul ca a venit azi nenea si a facut poze geamului cu manerul pus aiurea.

 

Noi n-am fi putut sta cu ei cateva ore cat a durat montajul, l-am lasat pe mester Trebuie sa mergem si noi la servici altfel din ce bani sa platim toata treaba ca nu ne-a picat niciodata vreun ban din cer.

 

Biiiine macar ca nu locuim acolo.



#325
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 21:19

Noi am pus panou la cada, mi se pare mai aerisit asa.
Ce culoare e faianta si gresia? :)

#326
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 21:42

Ilenutza, mie panoul mi se pare prea fragil, la multa lume se desprinde in timp. Cu faianta e o treaba soooolida.  [greutati]

 

Faianta e albicioasa cu niste patratele foarte fine in mai multe culori pastelate. Gresia e mov destul de deschis; printre culorile de pe faianta este si acel movuliu.

 

Faianta este karma capuccino light, este pe pagina asta:

 

http://www.porcelana...15&prodid=39578

 

dar e putin gresit, la capuccino light de fapt arata astia alb. 

 

si aici se vede ceva:

http://www.krig.ru/catalog/1715.html


Editat de lavi02, 18 octombrie 2013 - 21:48 .


#327
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 23:24

Dragelor, daca ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarea mea de panica: [q] [flo]

http://comunitate.de...estion/view/207

 

In afara de asta incepand de vineri seara ma mai distrez cu raceala cu tuse suieratoare la Nati (dar vad ca a cam cedat la aerosoli cu ser fiziologic) + febra la Ami (care si ea incepe sa o lase mai moale dar in schimb Amisorul iar e pe greva foamei). Probabil N&A au aceeasi viroza care se manifeste diferit. La Ami suspectez ca e pe drum o noua maseluta [audinti]

 

Sunt foarte suparata pe patania Silviei cu cerceii (vezi intrebarea de panica de mai sus) mai ales ca eu nu am fost niciodata o entuziasta a cerceilor.

 

Cu cada m-am impacat, asa valurita cum e. Am mers in Show room la Romstal in Vitan si e valurita si cea din Show room. Cea din drumul Taberei nu-mi amintesc sa fie dar ne-a fost lene sa mai mergem pana acolo, oricum nu era pe aceeasi dimensiune. Sa mai comand acum una la Laguna ar dura prea mult. Asa ca ieri cu Ami dopata cu Panadol dupa noi ne-am ales si sanitarele, sa mearga treaba inainte, sa nu-l tinem pe mester din treaba.

 

Apropo de mester, a fost foarte simpatic: discutam de balcoane si ii spuneam ca am multe rufe de spalat cu 3 copii. Zice: stiu ca si noi avem tot trei: una eu si doi sora-mea.  [colegi]


Editat de lavi02, 20 octombrie 2013 - 23:24 .


#328
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:06

Lavinia, imi pare rau de patania cu cerceii, mergeti la medic si vezi ce spune, cred ca merge si pediatru si dermato, important e sa mergeti.

Nu stiu ce sfaturi sa dau, cu toate ca am patit si eu o chestie de genul asta, sau ma rog aemenatoare, tot asa, cand mi-am schimbat cerceii, doar ca aia de mi i-am pus erau sigur de "aoleu", nici de aur, nici argint, 100% sigur. Si la fel, gaura a fost "deranjata", doar ca la mine incepuse sa ma doara si sa sangereze, nu mi s-a umflat sau altceva. Dar ma rog, ideea e aceeasi, nu mi-au priit cerceii aia. Acum nu imi aduc aminte ce am facut, ca nu am fost la medic, mi-am dat jos cerceii, si cred ca ori am lasat urechea asa, ori am pus inapoi ceilalti cercei, cert este ca in scurt timp mi-a trecut. Dar de atunci nu am mai purtat altceva in urechi decat aur sau argint.

Acum ar exista 2 variante, dupa parerea mea:

- ori cerceii aia nu erau de argint, ci doar de tabla, si clar au deranjat-o

- sau poate fi vreo alergie la argint (dar atunci ar fi trebuit sa se mai fi manifestat, daca a mai purtat si alte obiecte din argint in contact cu pielea: lantisoare, bratari etc). Asta ar trebuie sa va zica medicul, daca e semn de alergie cum arata locul acolo

 

Sa stii ca nici mie nu mi-au facut gauri la nastere, nici mama nu are, a zis ca e mai bine asa, ca sa ma hotarasc eu cand o sa fiu mare, plus ca circulau pe vreme aia povestile cu tiganii care fura copiii, si le smulg si cerceii din urechi.. Si cum eu la vremea scolii urma sa fiu cu cheia de gat.... Asa ca la cererea mea, ca imi doream de mult, mi-am facut la 14 ani. Mama nu are nici acum, ca nu si-a mai facut, fetelor le-am facut inca din maternitate, ca am zis ca suporta la usor, si sigur vor vrea sa aibe cercei.

 

Multa sanatate!! [pup] Tine-ne a curent, si sper sa primiti sfaturi bune si sa treceti repede peste!



#329
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 16:40

Monica [flo] multuesc pt raspuns. La ea e infectie, a scos doctorita puroi de acolo. A zis sa lase cercelul scos pana se vindeca si daca se astupa gaura asta sa faca alta, mai dreapta. Eu asa nu i-as mai face nicio gaura....

 

[s]La multi ani Alexia!!!!

Roxi, te mai asteptam cu vesti!



#330
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 15:22

helou, lume

ieri am fost si eu la regina maria sa-i puna mana in ghips anaisei, care a cazut de pe trotineta... citeam de lavi cu cerceii si ma gandeam ca ne intersectam mereu pe la doftori (in primavara eram eu cu mana si silvia cu degetul, acu anais cu mana si silvia cu cerceii ...)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -