Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pampers la 4 ani


27 raspunsuri la acest subiect

#1
Mirumyr77

Mirumyr77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 20:37

Copilul meu inca poarta pampers. Ziua, daca suntem acasa si sta dezbracat, cere la toaleta. Daca simte chilotel, face pe el. In masina, in vizita si la somn nu se poate fara pampers. Am incercat de multe ori sa il dezvat, am folosit multe metode si nimic nu a functionat. Organic este sanatos. Mai e cineva ca noi?



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 20:56

In primul rand, fii calma si rabdatoare. Vine vara, poti sa il lasi fara scutec. Eu asa am dezvatat-o pe fie-mea.



#3
Mirumyr77

Mirumyr77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 21:48

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu prea mai am rabdare, vad ca sunt in acelasi stadiu in care eram acum 1 an. Ceva nu e in regula.
Il las fara pampers, sa zicem ca ziua sta in fundul gol si e aproape ok, nu se prea scapa, insa noaptea face mereu in pampers. Am incercat sa il las fara, sa-l trezesc noaptea sa-l duc la baie, insa timp de 3 saptamani a facut continuu de 2-3 ori pe noapte, asa ca am renuntat la metoda asta.



#4
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 22:02

Buna,

 

Si noi avem aceasta problema dar numai cu "treaba mare". Daca-l las in chilotei face doar pisu la olila / wc dar doar daca insist eu dar de caca sa tine si nu face deloc toata ziua daca n-are scutec. De teama sa nu se constipe ii pun inca scutec si in casa cam cand stiu ca este ora la care face. Nu stiu cum sa procedez, nu am reusit sa-l conving sa faca la olita nici daca-i promit luna de pe cer. Cred ca este din cauza ca s-a obisnuit sa faca din picioare si n ustiu cum l-as putea convinge ca se poate si din alta pozitie. Voi ce spuneti ? sa ma risc sa-l las fara scutec si sa se constipe ? mai mult de 1 zi nu am rezistat



#5
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 23:17

Noi am avut mereu probleme cu constipatia (pe linia sotului oricum sunt pb cu tranzitul, hemoroizii...) asa ca eu n-am putut sa-l las asa. E adevarat ca la noi se intampla asta la o varsta mult mai frageda.

Mai stiu si eu copii la 4-5 ani care au pampers noaptea sau la caca. Eu n-as face o tragedie din asta... cu cat parintii insista mai mult cu atat cred ca si copii vor fi mai stresati si rezultatele mai putine.



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 00:44

AlinaEmi, NU-l lasa sa se constipe! E groaznic, sotul nu a vrut sa ma creada, dar s-a ingrozit si el cand a vazut ce se intampla cand Daria se constipa.

 

Ea nu mai are de multa vreme scutec, insa iar face kk pe ea, unde o apuca, nu spun cum am luat-o de la locul de joaca de la Kaufland, mazgalita din fatza pana in spate. Nici macar n-o mai cert, sper numai sa nu-mi faca iar infectie urinara, ca o iau razna.



#7
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 01:40

Problema cu pampersul este spinoasa si nu exista formula pentru rezolvarea ei.  Pot sa spun cum am facut noi.  Fetita mea nu stiu cum facea, dar facea caca numai in somn, de obicei la somnul de pranz, si nu reuseam sa o prind sa o pun pe olita...dar, am observat cand avea cam 2 ani ca se tot tinea dupa masa de seara asa ca sotul a inceput sa o puna pe olita.  Nu vroia deloc sa stea, stiu sigur ca ii era frica (nu sunt sigura de ce), dar sotul a pus-o sa stea si i-a pus o paturica pe picioare sa se simta mai in siguranta ( o chestie care ei ii placea) si cu lego langa ea, se jucau vre-o 15-20 minute, pana facea ea caca.  La inceput, cand simtea ca ii vine sa faca, vroia sa o ia la goana, dar dupa cateva incercari nereusite, i-a trecut spaima, s-a prins ca, virgula, caca nu o musca de popou si a intrat intr-o rutina. 

 

Cam asa a mers treaba la noi, si faptul ca fimea a invatat sa faca si pipi si caca la olita il datorez sotului meu rabdator si intelept. [:)]



#8
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 07:22

Buna:)

Pe baietel l-am dezvatat de pampers in vara in care a implinit un an.Era familiarizat deja cu olita, ca l-am pus de pe 8-9 luni, sa se obisnuiasca cu ea.Nu i-am luat olita cu muzica, jocuri, etc..asa cum vad ca e trendul, copilul trebuie sa inteleaga ca olita e pt a-si face nevoile. L-am laudat ...cu surle si trambite cand facea in olita, si nu l-am certat niciodata cand se mai scapa pe langa olita.

Asa ca..la un an a renuntat la pampers, i-am pus noaptea inca vreo luna si atat.

Trebuie muuulta rabdare, tact si intelegere pentru a depasi aceasta etapa obligatorie in viata fiecarui bebeloi.Insa...ce pot sa va spun si sa nu va suparati pe mine, cu cat se amana statul la olita, cu atat va fi mai greu!



#9
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 08:01

Rosanita, nu e mai greu daca se amana, din contra, la noi a fost usor - asta inseamna natural - la 4 ani si jumatate [:D] . Mi se pare tare aiurea sa pui copilul la 8-9 luni pe olita, cand abia daca a invatat sa stea in fund - pt ce? Sa se poata lauda parintele (ca ex aici pe forum) ca uite ce precoce am fot noi? Si mai avem si maxime: "cu cat se amana statul la olita, cu atat va fi mai greu!".

 

Concret, in cazul nostru: pe la 2 ani si putin ( [zid] ) a inceput sa stea pe olita la cresa, apoi si acasa. in vreo 2 saptamani n-a mai aveut nevoie de pampers decat la somn. Pe la 3 ani si jumatate am mai pus pampersul doar la somnul de noapte (probabil dormea mai adanc decat la amiaza). Cam tot de atunci am facut incercari fara scutec noaptea (aveam sub cearceaf o... chestie din-aia impermeabila pe care se schimba bebelusii), cam toate ratate (fara stres, fara certuri, pt ca oricum copilul nu era constient ca facea pe el). Am luat o pauza. Iar cand am reincercat, pe la 4 ani si jumatate, totul a fost perfect, n-a mai avut absolut nici un accident. Si totul fara stres! O singura problema ar fi fost - daca nu ne-am fi permis sa cumparam pampers. In rest, natura isi spune cuvantul [flor]



#10
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 08:12

Natalia, fiecare cu parerea lui...aici nu ne laudam, impartasim pareri si experiente.Nu vad de ce te-a enervat opinia mea, sincer...

La 9 luni un copil sta in fund cam 15 min nesustinut, deci..sa stea pe olita un minut e mult?Nu cred.

Cunosc multi copii care nu au fost primiti la gradinita pentru ca aveau pampers...copiii rudelor, prietenilor, sau copii inscrisi la gradinita unde mama mea e educatoare.

Fiecare parinte isi creste copilul asa cum considera




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -