Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 11 voturi

FIV Turcia - 9

fiv acibadem turcia tayfun

203 raspunsuri la acest subiect

#11
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 16:59

Buna Sunshine!
Imi pare rau pentru experienta ta, insa stiu ca pana la urma ai sa iti strângi mult doritul bebe in brate; ca de altfel toate fetele de aici.
In cazul FIVului, progesteronul (utrogestan, Crinone) începe sa se ia dupa punctie - care corespunde cu ovulatia dintr-un ciclu natural. In ceea ce privește estradiolul, acesta se începe de la transferul embrionar, iar cei de la Acibadem il dau pentru 12 zile. Alte clinici dau acest estradiol pana in saptamana 12.
Ar trebui sa faci si o dozare de progesteron, asa numita Z21, dar mai cu exactitate la 7 zile de la ovulatie.



@ ploaie de vara - Nu stiu politica Acibadem apropo TSH, deoarece nu am avut aceasta problema. Insa te sfatuiesc sa ajungi sa il tii sub control, adica sa il aduci macar la 2, pentru ca 1) influenteaza calitatea oualor si 2) este foarte important pentru sarcina. 4 este foarte mare, desi se poate înscrie in limitele normale ale laboratoarelor... Poate ca acum sa mai scadă pentru ca vara (si de vreo saptamana cam e vara) tiroida e mai activa spre deosebire de lunile reci...

Editat de nanne16, 02 mai 2013 - 16:59 .


#12
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 17:19

Nanne la ultima sarcina ii drept ca nu mi-am dozat progesteronul, dar la celelalte am dozat-o si in z7 de la ovulatie si imi era o valoare ffff mare, la synevo era >190 , adica atata a putu detecta apratul valaorea maxima, deci eram mult peste limita, si tot la fel imi ieseau si la beta pozitv.

Multumesc frumos pentru raspuns.



#13
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 17:20

Multumesc frumos nanne [flo2]   Pentru PAI-ul homozigot din semnatura faci clexane?

Fetele, ati fugit de caldura? [soricel] [soricel]  [soricel]  Luati de aici niste soricei simpatici.

Cei de la Akin n-au dat niciun raspuns, banuiesc ca nu vor sa lase la pret pentru celalalt tip de apartament, asa ca renunt si eu la idee.



#14
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:18

Buna tuturor,

 

Nanne multumim pentru capitol.Imi place cum l-ai conceput! [flor]

Ploaiedevara, iti raspund cu intarziere : i-am enumerat in mail toate analizele mele cele mai importante dar si ale sotului, varsta noastra, de ce am ajuns la FIV , incercarile noastre datate cronologic, ce tratament am avut, cati embrioni ( am atasat inclusiv protocoalele), alergii ( eu sunt alergica la ampicilina).

Mailul il scrii atat in romana cat si in engleza si atasezi toate cele detaliate. Eu am tot scris la el vreo saptamana ( cu traducere cu tot).

La intalnire mi-a cerut poze cu embrionii, dar eu nu am avut.

Sper ca ti-am fost de ajutor, desi am vazut ca deja l-ai transmis. [flo2]

 

In iulie parca e mare sarbatoare la ei, cred ca de asta nu mai sunt locuri sau tin la pret.

 

Azi am primit lista cu analizele pe care trebuie sa le fac inainte de fiv, printre care si TSH-ul, spuneti-mi va rog, daca aceasta analiza se face in z3 sau oricand?

 

Cadanele si sultanele mame ce mai fac?Prajituresc, bucataresc?

[flor] intregul harem.

 



#15
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:42

Hatice, ce-am scris eu: varsta, perioada de cand incercam cu etapele pe care le-am parcurs, i-am povestit despre cele 2 laparoscopii si ce s-a intamplat pe la ele, despre primul fiv cu protocolul si tratamentul aferent, nr. ovule recoltate, nr. embrioni, stadiu, tratament de sustinere, despre tirioida si faptul ca ambele transferuri au fost destul de dificile din cauza pozitiei urerului si a unei presupuse stenoze de col.

Despre sot n-am avut ce-i spune...spermogramele au fost normale sau usor modificate. In afara de hiv si hepatite el n-a facut alte analize.

Poze am pentru ultimii 2 blasto trasferati...o sa fac un scan si le iau pe stick.

Mail-ul l-am conceput direct in engleza si n-am atasat nimic la el. Maine credk merg sa fac si analizele din lista aceea la Synevo.

 

TSH se face oricand [flo2]



#16
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:46

Da, cred ca iulie este oricum o perioada aglomerata, cu multi turisti asa ca nu mai insist [clo]  Oricum, am rezervat la The Moda Apart, situat tot in Kadikoy, care are o mini-chicineta si ofera si mic dejun la 1020E pt. 17 nopti.



#17
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:48

Hatice, acum am vazut ca ai si tu acelasi PAI homozigot. De asta ce a zis? Faci clexane? De cand de la stimulare sau odata cu embriotransferul si de ce concentratie? Ti-a facut si un posibil protocol?

Scuze ca te bombardez cu atatea intrebari [flo2]



#18
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:54

Banuiesc ca la mail-ul de astazi nu trebuie sa astept un raspuns...ii amintesc de el la vizita, nu?

Hatice, la eco ce ti-a spus? Toate bune pe-acolo? [:)]  Eu am o problema...din calculele mele pe 24 o sa fiu la ciclu. Ar fi prima data cand fac eco la ciclu [ups] [:I] 



#19
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 19:08

Clexanul il incepi dupa ET, parerea dansului este ca nu ajuta la implantare, ci in dezvolatrea corecta a sarcinii.

 

De medicamentatie nu a pomenit ci doar de EI si inca ceva, dar a zis prea repede si nu am retinut (parca intralipid, dar nu garantez).

 

Mie mi-a raspuns, chemandu-ma la analizele genetice si imunologice, dar cand am ajuns acolo, se pare ca le-ar fi considerat necesare daca aveam inca un fiv nereusit la laboratorul lor. Stai linistita, inainte sa intri in cabinetul lui, sigur il studiaza.

 

Eco  a fost bine, asa imi zice si Albu de ani de zile ca totul e perfect, mi-a zis clar ca nu am nici un hidrosalpinx.

Avand in vedere ca procedura se incepe in ziua 2, cred ca e obisnuit.



#20
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 19:13

Hatice [flor]





Etichetat si cu fiv, acibadem, turcia, tayfun

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -