Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adaptarea Copiilor La Scoala In Strainatate

strainatate copil adaptare

28 raspunsuri la acest subiect

#1
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 10:37

Pentru ca se apropie momentul in care il voi aduce pe fiul meu in Belgia si nu mai este mult pana incepe scoala aici, as dori sa imi povestiti experienta voastra si a copiilor vostri in ceea ce priveste adaptarea la scoala.

Baietelul meu are 10 ani jumate, termina clasa a IV-a in Romania si in toamna va intra in clasa a V-a la scoala din Belgia.

Toti prietenii pe care ii avem aici au copii de varsta gradinitei, nu cunoastem pe nimeni cu copii mai mari care sa ne indrume in vreun fel. Alex face cursuri de lb franceza acasa cu un meditator privat, insa sunt convinsa ca nu e suficient. Suntem in cautare de o scoala de vara, unde ar putea sa fie ajutat de profesori specializati pe copii straini.

Copiii vostri cum au resimtit ruperea din mediul familiar lor, de scoala si colegii din Romania? Cum si in cat timp s-au adaptat in noua tara? Si-au format repede prieteni? Cum i-ati ajutat voi? Cum s-au descurcat in primele luni nevorbind limba? [fri]

Toate sfaturile, ideile, experientele voastre mi-ar fi de mare ajutor.... [flo2]



#2
Ramona2006

Ramona2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 11:00

Ce pot sa-ti spun eu din experienta personala este ca e greu. Darie a avut 13 ani cind ne-am mutat in Israel. Cred ca cel mai greu a fost ptr el faptul ca nu stia limba ebraica. Un an de zile a mers in paralel la scoala si la ulpan (cursuri de ebraica ptr nou veniti) si pot doar sa-mi imaginez ce a fost in sufletul lui cind statea in banca si toata lumea vorbea in jurul lui intr-o straineza pe care nu o  intelegea...

La noi diferenta de mediu si de mentalitate a fost mult mai mare decit intre, sa zic, doua tari europene. Norocul a fost totusi ca Israelul este o tara care absoarbe f multi emigranti si sint suportivi fata de noii veniti.

Prieteni si-a facut relativ repede si a legati prietenii care mai dureaza si acum, cind e insurat si are 27 de ani. 

Dar a fost f greu si pot sa spun ca acum, dupa 14 ani este inspre sfirsitul procesului de "aclimatizare", si nici acum nu 100%. Este efectiv un proces care ia timp insa fiind copil ii va fi mai usor decit unui adult.

Cum poti sa-l ajuti?

Sa-l intelegi si sa nu-l presezi cu nimic, chiar daca la scoala va avea la inceput rezultate slabe, chiar daca il vei simti uneori ca pe un strain. Gindeste-te prin ce trece...asculta-l cind iti povesteste (daca va povesti), incurajeaza-l ca sa stie ca tot ce simte e legitim si ca e un proces firesc. Ajuta daca aveti acolo prieten/cunostiintei cu copii sau chiar prieteni emigranti, care s-ai povesteasca despre experientele lor, despre procesul de integrare... 

Cam asta este ce imi vine acum in minte...

Mult succes!



#3
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 11:21

multumesc frumos pentru ca ai impartasit experienta voastra.

imi dau seama ca nu va fi usor pentru el... dar stiu ca e un copil extrem de sociabil, cel putin in ro isi face prieteni cu usurinat, e comunicativ... invata foarte bine, are rezultate excelente, sper sa nu il traga in spate faptul ca il voi aduce aici. firesc ca nu il voi certa daca va avea rezultate mai slabe, mai ales in primul an, ma pun in locul lui si imi dau seama cat de greu ii poate fi.

vad ca si fiul tau a facut in paralel cursuri pt invatarea limbii, asa vom face si noi, inclusiv pe timpul vacantei de vara.

ai dreptate diferenta intre ro si istrael e mult mai mare decat intre intre ro si belgia ca si obiceiuri, mentalitati etc. 

voi v-ati acomodat repede?

sotul meu are 3 ani lucrati in belgia, pentru el e "acasa"; eu amdoar 6 luni si pentru prima data simt ca nu sunt acasa nici in Ro nici aici...parca as fi dezradacinata...cred ca e un proces normal, nu?



#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 21:49

giulia, noi am venit in Suedia cand cea mare a mea avea exact varsta baiatului tau. Terminase a 4-a in ro si la inceput de septembrie am venit aici. A mers un semestru la scoala de limba, numai la scoala de limba, asa e sistemul aici. Dar depinde de copil. Unii aveau nevoie de mai mult de un semestru, dar erau copii din tarile arabe, ei aveau de recuperat si alfabetul si mai multe decat un copil european.

 

Adaptarea a fost foarte usoara. Si a mea e foarte sociabila, intra in vorba imediat cu oricine, se imprieteneste repede. N-am avut probleme deosebite de adaptare. Era ca pestele in apa. 

 

dar iti spun ca nu toti copiii sunt la fel si sa il intelegi daca pentru el adaptarea nu va fi la fel de usoara cum spunem noi pe aici ca s-a intamplat pentru copiii nostri...cea mica a mea avea 4 ani si a suferit mult mai mult decat cea mare. E o fire mai introvertita, a durat mai mult pana si-a dat drumul la vorbit dar pentru ca acumula...cand a vorbit insa, a vorbit perfect. Dar a dus dorul prietenilor din Ro mult mai mult decat cea mare. Vreo jumate de an, poate si un an. Cea mare mai vb cu ei prin e-mailuri, pe FB mai apoi...pana nu au mai prea avut ce sa isi spuna :). Cea mica insa nu avea nici o legatura cu fostii colegi, pe cei de aici nu i-a inteles cateva luni...ea a intrat direct la gradi, o educatoare se ocupa de ea special sa invete limba dar a fost asa direct, pe muteste...ii arata lingura si ii spunea in suedeza, etc. Pe cand cea mare a invatat-o la inceput exact ca pe o limba straina, cu manual cu desene, apoi a invatat sa scrie...dar a fost mai usor pentru ea. 

 

Eu m-am simtit de la inceput acasa aici, depinde de la om la om...

 

Mult succes! 



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 21:55

Nu stiu cum e scoala in Belgia, dar aici a mea n-a pierdut nimic, dar nimic in semestrul in care numai a mers la scoala de limba. Ritmul aici e mult mai lent, materia foarte aerisita si ea s-a adaptat foarte bine. In ro statea cu orele si se chinuia la matematica, aici a fost o relaxare, ea facuse multe chestii pe care apoi le-a repetat in a 5-a. Pe urma sigur ca au intervenit lucruri noi, dar predate atat de frumos si firesc, fara toceala si fara invatat automat si fara rost. Cat eram in Ro, plangea diminetile ca nu vrea la scoala, ca nu mai vrea teme grele. Ei bine aici iubeste scoala inca si acum, cand e la liceu...desi acum e chiar greu. 

 

E normal sa iti faci griji, stiu cate mi-am facut si eu  [:)] . Am venit chiar si cu ccc culegeri de mate in valiza  [batcap] ...aici nu au facut niciodata asa probleme cum se fac la noi in Ro...



#6
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 22:51

multumesc, mihaela  [flo2]

nu as fi crezut ca cea mica se va integra mai greu....spun asta pt ca prietenii pe care ii avem aici au copii la gradi si nu au avut probleme deosebite, chiar ii invidiam ca au avut sansa sa emigreze cat timp copiii sunt mici...

ma gandesc ca si aici in belgia o fi mai "aerisit" programa si programul scolar...directoarea scolii unde l-am inscris ne-a asigurat ca e pe "maini bune", sunt obisnuiti cu strainii, stiu sa lucreze cu ei...

in orice caz o sa incerc sa il ascult, sa il inteleg si sa ii fiu alaturi.... [:)]



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 08:11

Giulia, nu exista posibilitatea sa il inscri la o scoala de vara in Belgia? Asa ii va fi mult, mult mai usor in toamna.

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 10:20

Giulia,depinde foarte mult de copil!

 

Andrei avea aproape 9 ani cind  a venit in Germania,si desi nu a facut scoala de limba(avea doar o ora pe saptamina de germana,separat de cursurile scolare insa in cadrul scolii)dupa 3 luni ,directorul a anuntzat ca nu mai are nevoie,la 6 luni copilul vorbea cursiv,scria,era integrat in ce priveste limba!

 

Si el a facut germana in aprticular acasa in Romania cam vreun an de zile,insa crede-ma ca afost apa de ploaie,itzi spun asta sa nu-tzi faci prea mari sperantze cu pregatirea!Bineintzeles ca l-a ajutat,insa nu in masura in care m-am asteptat eu.Nu uita ca fiecare zona are dialectul ei,plus accentul ,care nu are nimic de-a face cu o limba invatzata la profesor.

 

Prieteni si-a facut relativ repede,inca d ecind nu vorbea (La Andrei a fost asa o chestie ca el nu a vorbit decit cind s-a bazat pe el,adica a vorbit direct in propozitzii,a purtat dialog,pina atunci desi intzelegea...arata cu degetul [clo] sau facea semne cu capul),contactul cu copii este foarte,foarte important.

 

La scoala s-a descurcat foarte bine,neasteptat d ebine chiar si la germana(insa exersam foarte mult cu el acasa,chiar daca nici eu nu stiam foarte bine germana),la matematica era mult mai avansat decit restul deci n-au fost probleme.

 

Eu chiar voiam sa te intreb de baiat,insa nu mi-am permis,apoi dintr-o postare a ta am intzeles ca baiatul nu e cu voi inca!

 

Succes si adaptare usoara,eu l-am adus pe Andrei tot asa in vacantza d evara,a avut un pic timp sa se dezmeticeasca pina a inceput scoala.

 

PS.Voi suntetzi ambii romani,deic voi vorbitzi doar romaneste cu copilul,la scoala si in afara casei va vorbi in franceza.Noua ni s-a recomandat s anu-l lasam la TV la desene animate(se folosesc cuvinte de jargon si totdeauna un limbaj academic),doar la emisiuni cu un anumit nivel.

 

Dana



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 10:23

Tot eu! [:D]

 

Da,sa-i fii alaturi in permanentza,sa-l sustzii,sa stii ca le este foarte,foarte greu emotzional(desi unii nu o arata),universul lor se destrama dintr-odata si efectiv se trezsc intr-o lume noua,necunoscuta si mai ales pe care n-o intzeleg.

 

Sa-l incurajezi,sa-l faci sa stie cu indiferent ce se intimpla tu esti cu el si pentru el acolo!

 

Dana



#10
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 29 aprilie 2013 - 16:38

Giulia, nu exista posibilitatea sa il inscri la o scoala de vara in Belgia? Asa ii va fi mult, mult mai usor in toamna.

 ba da, am si scris asta in primul mesaj: sunt in cautare de scoala de vara... [:)]





Etichetat si cu strainatate, copil, adaptare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -