Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un sfat va rog!


35 raspunsuri la acest subiect

#1
ana_maria86

ana_maria86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 00:36

Buna seara tuturor,

 

Am si eu o problema cu baietelul meu, are 3 ani si nu vorbeste corect. Nu este atent atunci cand vorbesc cu el, se enerveaza foarte repede si nu are rabdare. Am fost in toamna cu el la psihiatru si mi-a zis sa stau linistita pt ca e putin mai puturos si are o intarziere de vorbire.. In rest este fffff sociabil, cand merg cu el pe strada daca vede pe cineva ca se uita la el, zice "Buna, ce faci? " isi ia la revedere, multumeste cand primeste ceva, in schimb a invatat alfabetul in engleza de la un cantec.. Si ce ma ingrijoreaza cel mai tare e ca de cele mai multe ori cand vb cu el si nu stie sa-mi raspunda, repeta cea ce ii zic eu si nu pare sa puna mintea la contributie si repeta acelasi cuvant de mai multe ori.. Nu stiu ce sa mai fac, dar sunt foarte ingrijorata.



#2
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 07:39

Care e faza cu psihiatrul nu pot intelege..pe copil il duci la psihiatru pt nimic, tie iti vine greu sa ii explici copilului ce-i cu tatal lui si amintesti iar de psihiatru ( la: In unul sau doi..mergem mai departe.. Acum bebe a crescut mare, are 3 ani, sanatos, frumos.. Dar simt ca greul de acum incepe. De cateva zile a incepu sa ma intrebe unde e tatii? cand vine tatii? vreau la tatii? mi se rupe sufletul cand ies cu el in parc si il vad cum se uita la alti copii cum se joaca cu tatii lor, simt ca inebunesc.. Cred ca am nevoie de un psihiatru)..nu inteleg si pace


Editat de larasarit, 26 aprilie 2013 - 07:47 .


#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 07:51

1. Cam ce gen de intrebari ii pui (exemplifica te rog) la care nu stie sa raspunda?

2. Faptul ca se enerveaza foarte repede cum anume o descrii? Exemplifica.

 

... ce sa faci? Sa te calmezi si sa ai rabdare mi-e teama ca nu ai rabdare nici tu. Poate ma insel.

 

Hai sa vedem.

 

 

 

larasarit - am senzatia ca ai raspuns total paralel la ce s-a intrebat mai sus. 



#4
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 09:34

Si nepotelul meu spunea doar cateva cuvinte la varsta de 3 ani, baietelul unei prietene la fel. Cred ca are nevoie de timp. Nepotelul insa a tb sa mearga la logoped, pt ca incepuse sa se balbaie. Dar acum este totul ok (si are 7 ani).



#5
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 09:55

In cel mai rau caz du-l la un logoped. Comunica cu el, propozitii simple, ai tu rabdare, el este prea mic... incet , incet va vorbi foarte bine si poate o sa-ti doresti sa mai si taca [:-)))] . Cine il supravegheaza trebuie sa comunice permanent. Invata-l poezii simple, citeste-i povesti scurte, da-i reviste cu poze si sa vorbeasca despre ce vede.


Editat de luisa1983, 26 aprilie 2013 - 09:58 .


#6
ana_maria86

ana_maria86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 10:28

L-am dus la un control la psihiatru pt ca eram ingrijorata, vad copii la 2 ani care vorbesc si e normal sa-mi fac griji, nu? Si da stiu ca sunt copii care vorbesc mai tarziu dar vroiam sa fiu sigura ca e ok.

Nevoia mea de a merge la psiholog e simpla, este ingrozitor de greu sa cresti un copil singura, mai ales prin ce am trecut cu tatal lui si imi fac griji dublu..

Cu Luca, la intrebari gen "ce faci?" el raspunde "nu stiu" sau ma intreaba si el "ce faci?" sau il intreb "papam lapte cu cereale sau unt cu gem?" el raspunde "papam" de cele mai multe ori raspunde cu ultimul cuvant din propozitia mea. Daca ii zic "Luca, mami e frumoasa sau urata" zice "urata" si daca il intreb "Luca mami e urata sau frumoasa" raspunde "frumoasa". Cand vb cu el sau ii explic ceva de cele mai multe ori nu face contact cu privirea, tot ii zic ca atunci cand vorbeste cu cineva sa se uite la persoana cu care vb, ii zic sa se uite la mine, se uita putin si dupa se uita in alta parte.. Intr-o zi eram cu el afara si il certam ca a fugit de langa mine si pe langa noi a trecut un bebe mic.. eu vb cu el si el "uite mami, bebe".. Nu poate sa stea concentrat la un lucru.

Cand se enerveaza sau ii zice ceva ce nu-i convine, tipa, ma da afara din camera, imi zice sa tac, sa plec..



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 12:00

De aia nu se dau copiii mici chiar daca au intelectul dezvoltat la grupa amre direct....nu au rabdare.E sufiient un logoped..desi crfed ca abia acum problemele tale incep sa-l afecteze pe micutz.



#8
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 12:19

eu, in locul tau as merge la un logoped si as mai cere o opinie la alt psihiatru, poate chiar doi, de preferat la centre specializate, aici te pot indruma fetele de la copii cu nevoi speciale



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 12:31

Ehhh comportament tipic pt varsta lui. 

Problema nu este la el. Ai pretentii prea mari. Comunicarea ar trebui facuta prin propozitii simple formate din 3 - 4 cuvinte de tip afirmativ sau negativ cu accentuarea si vocalizarea cuvintelor cheie. Repetitia cuvintelor continand vocale este binevenita. 

Nu mai pune intrebari comparative pentru ca este inca departe de acest capitol. El nu face conexiuni decat simple, punctuale. Nu il mai pune sa faca analize ca are doar trei ani. Scoate cuvintele de lagatura din propozitiile adresate lui de tip "sau' "si' "ori" "daca"  si asa mai departe.

Dezvolta-i treptat abilitatile fizice, indemanarea si in paralel discret cele lingvistice fara sa ai asteptari de tipul: "in 7 zile am...." . Vorbeste rar, raspicat, simplu, pe silabe. Nu forta nimic. Transforma in joaca cat mai mult cu putinta orice activitate.

Mare atentie: Fii pozitiva! Zambeste! Atentie la fata ta sa nu fie incruntata, atentie la tonul vocii.

Nervi=Esec

Joaca=Succes

 

Alege!



#10
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 13:01

Intre copii de varsta lui cum se comporta? Daca asculta ce-i spun copiii,se implica in joc, rade, imita , eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare. Fiul meu de exemplu (la 3 ani) vorbea  cu  cei de-ai casei, cu persoane necunoscute chiar de era insotit de noi nu scotea niciun cuvant, daca erau cunoscuti de el mai lega o conversatie dar dupa chef ,in schimb vorbea incontinuu cu jucariile de plus, cu pasarile din cotet, cu cainele si mai ales cu cei de varsta lui . Sa nu crezi ca avea un vocabular foarte bogat dar incepuse sa vorbeasca corect pentru ca noi il corectam : ligura - corect se spune lin-gu-ra , topanel - corect se spune copanel - co-pa-nel. Sa nu mai spun ca inventa cuvinte , denumiri ciudate date de el , care nu aveau nicio legatura cu obiectul (noi , cei de-ai casei ii invatasem ,,limba" ). Si da, si fiul meu raspundea numai cu ultimul cuvant pe care-l auzea cateodata, atunci cand era atent la cu totul altceva, cand era obosit sau abia trezit din somn.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -