Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

drepturile sotiei asupra copilul sotului din alta casatorie

sotiemama copil minor drepturi

60 raspunsuri la acest subiect

#51
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 21:41

Marius, ok cu punctul tau de vedere.

 

totusi cate declaratii de acest gen ai facut tu pana acum de ai o atitudine asa relaxata, ca eu cred ca am facut pe putin 20-30. (nu numai pentru tatal copilului, si pentru bunica lui, dar ma rog).

 

Plimbatul asta la notariat (si banii aferenti) ar fi ok cata vreme s-ar accepta ca nu e nevoie sa plimbi asa parintele de fiecare data, la fiecare deplasare a copilului.

 

O singura declaratie ar trebui sa fie suficienta, pe 1 an de zile, fara sa mai specifici si tarile, nu ai de unde sa stii in acest interval de un an care ar putea fi acestea.

 

Eu, evident ca o sa-mi continui drumurile la notariat... [:)]

Asa cum spuneam am facut o singura imputernicire  eu pt Angela si ea pentru mine cu valabilitate 1 an de zile pentru toate tarile UE.

Mai merg sa fac alta hartie identica peste 1 an. Nu vad nimic complicat.



#52
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 09:56

Eu stiu ca trebuie sa aiba certificatul de deces ,probabil originalul si copie dupa,exact ca la hotarirea de divortz.

Intr-adevar, pentru a iesi din tara avem nevoie de certificatul de deces in original dar nu ne-a fost cerut niciodata la iesirea din tara. Nu ne-a intrebat niciodata niciun politist de frontiera daca eu sunt mama (dar pana acum am calatorit si impreuna cu tatal), nu au verificat ca nu am acelasi prenume cu mama (vorbesc doar de cazul nostru nu spun ca asa se procedeaza intotdeauna)

Asa cum foarte bine a sesizat A_Iulia, eu intrebam (si mi s-a raspuns de catre Maria si A_Iulia) daca se poate opune curatorul in vreun fel deciziei tatalui de a ma lasa sa calatoresc cu copilul in afara tarii si de asemenea de a ma implica in educatia micutului nostru.



#53
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 10:03

La modul practic, in ce masura poate fi acuzat un tata ca vrea sa treaca fraudulos copilul peste granita, cata vreme mama naturala a murit...eu nu prind ideea aici.

A_Iulia eu as mai adauga: in ce masura poate fi acuzat un tata ca permite actualei sotii sa calatoareasca peste granita cu copilul, cata vreme aceasta are rolul de mama asumat cu toata dragostea impartasita si de cel mic.



#54
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 11:18

Pai, cum legea nu face discriminare intre mama si tata, sa ne gandim pentru o clipa la cazul (nu neaparat improbabil) in care sotul mamei (care in teorie si-a asumat rolul de tata cu toata dragostea) pleaca cu fiica sotiei pentru trafic de carne vie. 

Pleaca si isi asuma ca, daca e prins, sa aibe dosar penal. 

Daca a reusit sa plece din tara, cine il mai gaseste? Unde il mai cauta? Cine il cauta? 

Nu ca suntem mult mai safe in tara, dar e o zona mai accesibila. 

 

Eu zic ca e bine asa cum este. 



#55
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 11:58

A_Iulia eu as mai adauga: in ce masura poate fi acuzat un tata ca permite actualei sotii sa calatoareasca peste granita cu copilul, cata vreme aceasta are rolul de mama asumat cu toata dragostea impartasita si de cel mic.


In toate masurile legale prin care o persoana incearca sau traverseaza frontera unui stat un minor fata de care nu are nici un atribut legal. Adica easte o persoana total straina fara drepturi si/sau obligatii in raport cu acel minor. Oricare persoana de pe strada luat la intamplare are exact acelasi statut. Zero.



#56
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 12:06

Ei, oricum declaratia din partea tatalui i-ar fi trebuit si mamei naturale, deci nu e nici o mare diferenta aici.



#57
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 12:07

A, ba e o diferenta, si inca una mare; in cazul de mai sus sotia tatalui trebuie sa prezinte si cazierul [:)]

 

Oricum Anca, daca temerile tale erau legate de curator, pentru astfel de probleme nu trebuie sa-ti faci griji. Singurul care hotaraste este tatal.


Editat de A_Iulia, 07 mai 2013 - 12:09 .


#58
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 13:24

Eu zic ca e bine asa cum este. 

Si eu cred la fel Maria. Sunt niste masuri de siguranta necesare. Sunt perfect de acord



#59
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 13:29


In toate masurile legale prin care o persoana incearca sau traverseaza frontera unui stat un minor fata de care nu are nici un atribut legal. Adica easte o persoana total straina fara drepturi si/sau obligatii in raport cu acel minor.Zero.

Marius, am inteles din prima ca din punct de vedere legal nu am nici un drept insa daca tatal este de acord nu vad care este problema si de ce ar putea fi acuzat tatal. Ca incearca sa-i creeze copilului un mediu familial normal ( cu mama si tata )? Sau ca-i permite copilului sa aproprie de femeia pe care a deschis ochii ca fiind mama lui??



#60
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 13:36

Oricum Anca, daca temerile tale erau legate de curator, pentru astfel de probleme nu trebuie sa-ti faci griji. Singurul care hotaraste este tatal.

Da Iulia, intre timp ne-am mai documentat si noi si am aflat ca, intr-adevar, nu avem de ce sa ne facem griji in privinta curatorului nici macar in cazul adoptiei ( vom face si pasul acesta si stim ca nu este nevoie decat de acordul tatalui si al minorului care a implinit varsta de 10 ani ).

Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri, chiar mi-au fost de ajutor!





Etichetat si cu sotiemama, copil, minor, drepturi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -