Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

drepturile sotiei asupra copilul sotului din alta casatorie

sotiemama copil minor drepturi

60 raspunsuri la acest subiect

ramiris

ramiris

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 17:17

Ba daca-si fac treaba cum se cuvine te intreaba. Exemplu concret: eram plecata din tara in delegatie, sotul urma sa vina cu copilul la sfaristul acesteia urmand sa plecam de-acolo in vacanta. I-am lasat procura notariala sau cum se cheama.

Ofiterul de la frontiera l-a intrebat pe sot unde e mama copilului, de ce, cand ne intoarcem iar apoi l-a intrebat pe fi-miu, care nu auzise discutia fix aceleasi lucruri, asa, ca intr-o discutie amicala. Si tot ca in gluma l-a intrebat "si domnul este tati?" (asta in conditiile in care copilul seamana bine de tot cu taica-su :)).

E drept ca sotul a mai iesit de inca 2 ori cu copilul din tara fara mine si nu i s-a mai intamplat la nivelul asta.

Mie experienta de care am povestit mi-a dat un sentiment de siguranta, ar fi bine sa-si faca toata lumea treaba cu constiinciozitate gandindu-se ca o intrebare in plus poate schimba o viata.

1. Nu te intreaba nimeni la frontiera daca tu esti mama sau tatal.

• 1

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 17:47

Totusi cand exista o procura (declaratia notariala din partea celuilalt parinte) nu prea exista situatia asta incerta.

Procura o elibereaza notarul pe baza certificatului de nastere al copilului (si nu dupa pasaportul acestuia). Deci notarul vede clar cine e mama, cine e tatal si legalizeaza un document in care se specifica clar lucrurile astea. Deci chiar si in cazul in care lucratorul nu vede in computer datele de la evidenta populatiei - numele mamei sau al tatalui copilului, daca ele exista in procura se poate presupune ca notarul le-a verificat.

Editat de A_Iulia, 03 mai 2013 - 17:58 .

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 17:52

Ramiris, din punctul meu de vedere (il mai spun o data) legislatia asta este extrem de ciudata. Cata vreme dovedesti ca esti parintele copilului, pai nu ar trebui sa-ti ceara atatea detalii sau documente (procura) la FIECARE deplasare. Ar trebui sa se multumeasca (asa cum au facut-o in trecut) cu o procura mai generala, valabila sa spunem 1 an de zile, si sa nu te trimita de fiecare data la notariat sa dai cu subsemnatul.

De parca fiecare parinte n-ar avea altceva de facut decat sa-si rapeasca copilul.

Eu nu zic ca nu exista si cazuri din astea, dar exista si legislatie si parintele respective suporta consecintele legii daca dispare cu copilul peste granita. Dar vezi, toti trebuie sa declaram inainte ca...sotul nu e un infractor.

• 0

portugal

portugal

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 18:09

A-Iulia ai intrebat daca e si in alte tari nevoie de procura de la uni din parinti nu .Cazul meu eu Romanca sotul Portughez copilul si el Portughez  eu cand am venit cu copilul in tara nu mi-a trebuit nimic de la sot ca eram cununati civil.

• 0

ramiris

ramiris

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 18:40

Ramiris, din punctul meu de vedere (il mai spun o data) legislatia asta este extrem de ciudata. Cata vreme dovedesti ca esti parintele copilului, pai nu ar trebui sa-ti ceara atatea detalii sau documente (procura) la FIECARE deplasare.

Ai dreptate, ce nu stim noi este ca se poate face o procura valabila pe intreaga perioada a valabilitatii pasaportului copilului (evident, daca documentul de identitate al parintelui nu expira inainte).

Am aflat la notar, chiar in momentul in care ridicam procura la care mi se ceruse express sa specific tara si durata deplasarii.

Surpriza, cand eu pregateam sa plec tocmai a venit un cunoscut al notaritei care facea acelasi lucru iar secretara notariatului l-a intrebat "va fac la fel ca la celalalt copil, da? pe toata durata valabilitatii pasaportului si in toate tarile UE sau mai vreti sa adaug si alta tara?"

Cand am intrebat de ce mie nu mi-a spus de varianta asta a raspuns foarte mirata "pai de unde sa stiu ca vreti asa?" Pai parca era oblgatoriu de mentionat tara de destinatie si perioada, daca se poate chiar ziua plecarii - ziua intoarcerii.

I-am spus ca inteleg exact motivatia iar urmatoarea data cand o sa am nevoie de notariat o sa am grija sa-l ocolesc pe al lor.

Deci daca stii ce sa ceri poti. Iar la frontiera poti prezenta originalul si o copie pe care s-o pastreze. Nu au de ce sa-ti retina originalul.

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.987 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 19:06

Ramiris, din punctul meu de vedere (il mai spun o data) legislatia asta este extrem de ciudata. Cata vreme dovedesti ca esti parintele copilului, pai nu ar trebui sa-ti ceara atatea detalii sau documente (procura) la FIECARE deplasare. Ar trebui sa se multumeasca (asa cum au facut-o in trecut) cu o procura mai generala, valabila sa spunem 1 an de zile, si sa nu te trimita de fiecare data la notariat sa dai cu subsemnatul.

De parca fiecare parinte n-ar avea altceva de facut decat sa-si rapeasca copilul.

Eu nu zic ca nu exista si cazuri din astea, dar exista si legislatie si parintele respective suporta consecintele legii daca dispare cu copilul peste granita. Dar vezi, toti trebuie sa declaram inainte ca...sotul nu e un infractor.

1. Se poate face legal o procura pe o perioada maxima de 1 an. 

2. Da, sunt cazuri de rapire internationala de minori intre parinti si copiii acestora. Ceea ce noua ni se pare ciudat, reminiscente comuniste samd in fapt sunt masuri de prevenire si combatere a traficului cu carne vie si a rapirilor. Nu exista nici o justificare morala, legala, admisibila de a a afirma (stam bine, nu am avut decat X cazuri). Personal prefer ca eu sau oricine altcineva sa se simta prost 5 minute decat sa admit ca s-a mai inregistrat un caz de traversare din culpa superficialitatii PCTF dar recunosc faptul ca sunt mai rigid la acest gen de capitol.

• 2

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 20:11

Ramiris, multumesc de info. In trecut am facut si eu niste declararatii mai largi, dar ultimii ani m-au restrictionat complet: sa declar perioada clara, in ce tara, etc...un cosmar. Daca spui ca sunt notari ce accepta asa, pe durata mai mare si mai multe tari, chiar am sa schimb notarul si am sa incerc asa cum ai spus.

desi e cam greu de acoperit totul (ultima data a fost in Kenia, sau au ami fost in SUA...stiu eu daca pot sa listez toate tarile de pe Glob, pe unde o sa se mai nimereasca sa plece?)

Dar si pe EU tot e ceva.

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 20:12

A-Iulia ai intrebat daca e si in alte tari nevoie de procura de la uni din parinti nu .Cazul meu eu Romanca sotul Portughez copilul si el Portughez  eu cand am venit cu copilul in tara nu mi-a trebuit nimic de la sot ca eram cununati civil.

Da, cam asa stiam si eu...

Dar totusi mai exista vreo tara in EU care sa solicite aceasta declaratie notariala a parintelui, in favoarea celuilalt parinte?

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 20:18

Marius, ok cu punctul tau de vedere.

totusi cate declaratii de acest gen ai facut tu pana acum de ai o atitudine asa relaxata, ca eu cred ca am facut pe putin 20-30. (nu numai pentru tatal copilului, si pentru bunica lui, dar ma rog).

Plimbatul asta la notariat (si banii aferenti) ar fi ok cata vreme s-ar accepta ca nu e nevoie sa plimbi asa parintele de fiecare data, la fiecare deplasare a copilului.

O singura declaratie ar trebui sa fie suficienta, pe 1 an de zile, fara sa mai specifici si tarile, nu ai de unde sa stii in acest interval de un an care ar putea fi acestea.

Eu, evident ca o sa-mi continui drumurile la notariat... [:)]

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.524 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 20:42

La fel de stupida mi se pare si cerinta ca insotitorul copilului, in cazul in care nu este unul din parinti, sa prezinte la frontiera cazierul.

Pai daca are declaratie din partea parintilor ca sunt amandoi de acord sa iasa cu minorul din tara, deci parintii i-au incredintat copilul, au fost la notariat sa declare asta, au deci incredere in persoana respectiva, la ce mai foloseste cazierul?

In declaratie (pentru cei ce nu stiu) este trecut exact gradul de rudenie (daca exista) al insotitorului cu copilul: deci declari ceva de genul: sunt de acord sa calatoreasca, insotit de bunica lui materna/paterna, in...(tara, perioada, etc).

dar bunica asta cine stie ce infractoare mai e si ea [:)]. nu conteaza ca scrie clar negru pe alb in declaratia notariala ca este bunica copilului, ea trebuie sa dovedeasca cu cazier proaspat ca meseria ei nu este cea de rapitor de copii.

Editat de A_Iulia, 03 mai 2013 - 20:45 .

• 1

Etichetat si cu sotiemama, copil, minor, drepturi

Intrebari Panica

• Lavy84
    - Astăzi, 15:15

• Implantare?

georguajam
    - Astăzi, 14:57

• Dinu iulia
    - Astăzi, 09:19

• Buna mamici

elis61994
    - Astăzi, 08:48

• Vergeturi dupa naștere

Darius Gabriel
    - nov 27 2021 22:41

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Zi frumoasa

Tenoaica Andreea
    - Astăzi, 18:51

• Am primit gentuta bebelusului

Cristalla
    - Astăzi, 13:59

• Am primit gentuta bebelusului

Cristalla
    - Astăzi, 13:59

• Constipatia

BCriss
    - Astăzi, 13:09

• Ep 1: Kilograme extra.. sa facem un test de sarcina?

BubbleGummy
    - Astăzi, 13:05

Retete

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37