Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

drepturile sotiei asupra copilul sotului din alta casatorie

sotiemama copil minor drepturi

60 raspunsuri la acest subiect

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.102 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 10:33

Asa zici tu? 

In pasaportul minorilor nu este trecut numele parintilor.

la "Control pasapoarte" se verifica doar daca pasaportul este valabil si autentic, politia de frontiera nu are access si la alte date personale care nu sunt trecute in pasaport.

Si da, poti iesi din tara cu noua "sotie" si copilul, sau sora tatalui (cum zicea A-Iulia) sau alte combinatii atata timp cat "parintii" si copilul au acelasi nume de familie.

Asa zici tu? 

Eu sunt politistul PCTF.

Te cheama Popescu Ioana pe sot Popescu Dan si pe minor Popescu Cristian. Va cer pasapoartele. Intreb "de rutina" daca sunteti parintii minorului.

Tu nu esti dar raspunzi DA.

Eu solicit sa asteptati putin pana fac o verificare de rutina.

Verific in sistemul integrat fisa completa a numitului Popescu Cristian si mi se returneaza toate informatiile printre care prenumele mamei Minodora.

Revin la masina si va informez politicos atat pe Popescu Ioana sa coboare pentru formalitati suplimentare (pt mine este fals in declaratii si uzurpare de calitati oficiale si uz de fals) cat si pe Popescu Dan (pentru mine este tentativa de trecere frauduloasa a unui minor la frontiera de stat prin neprezentarea tuturor documentelor legale necesare in acest sens (imputernicire din partea mamei sau sentinta judecatoreasca definitiva sau certificat de deces dupa caz) precum si complicitate la uzurpare de calitati.

Daca nu esti de acord cu acest scenariu te-as ruga sa prezinti baza legala prin care sa sustii contrariul.

• 1

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.521 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:29

1. Nu te intreaba nimeni la frontiera daca tu esti mama sau tatal.

2. Dupa cum a confirmat si sunnyday, inclin sa cred ca nu se verifica prenumele mamei/tatalui., ci doar sa nu fii dat in consemn la frontiera. De multe ori politistii de frontiera doar se uita la document, nici nu-l mai scaneaza.

3. Partea a doua este cel putin SF sau demn de filmele comuniste, in care te arestau aia fara sa ai nicio vina: ce trecere frauduloasa minor cand el e tatal copilului?...pai asa ar trebui sa-i aresteze pe toti cei ce nu au declaratia mamei la ei (si sunt multi ce se trezesc la frontiera ca le lipseste declaratia, toti sunt acuzati de trecere frauduloasa minor?) In practica CEL MULT poate sa-i intoarca de la frontiera si sa le ceara sa se reintoarca cu actul respectiv.

4. In cazul din subiect, mama copilului a murit - deci nu e vorba de vreo declaratie din partea ei. Poate totusi stie cineva daca in acest caz tatal ar trebui sa aiba certificatul de deces al mamei copilului in original (si copie) la el, sau cum ar trebui procedat?

Editat de A_Iulia, 01 mai 2013 - 12:34 .

• 2

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.102 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:32

Desigur fiecare isi asuma exact decizile personale.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.340 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:35

Eu stiu ca trebuie sa aiba certificatul de deces ,probabil originalul si copie dupa,exact ca la hotarirea de divortz.

Mie scenariul lui Marius mi s epare perfect plauzibil,intotdeauna mi s-au parut lucratorii vamali extrem de meticulosi cind vine vorba de copii si trecerea lor peste frontiera,chiar si atunci cind nu este cazul.

Dana

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.521 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:38

Ca sa nu mai spun ca declaratia notariala in partea celuilalt parinte, de fiecare data cand copilul paraseste tara, mi se pare o tampenie fara margini.

De parca toti am fi infractori si nu avem altceva de facut decat sa ne rapim proprii copii.

Ar mai fi de inteles cand copilul pleaca insotit de altcineva decat unul dintre parinti. Dar asa, cata vreme e cu mama sau cu tatal lui, sa trebuiasca sa faci chestia asta de fiecare data...hmm. In alte tari oare cum o fi?

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.521 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:41

Dana, sigur ca se poate intampla ce spune Marius, insa acuzatiile respective ar face sens daca ar exista celalalt parinte si el ar face plangere la politie ca tatal a plecat cu minorul respectiv fara permisiune.

Altfel, nu vad pe ce baza ai putea sa fii acuzat la frontiera.

• 1

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.340 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:54

Pai de fals...si trecere frauduloasa peste granitza a minorului.(se pot autosesiza....nu trebuie sa faca cineva vreo reclamatzie anume)

Tu nu te potzi da mama copilului...daca nu esti.

Sau tatal...ma rog,dupa caz.

In ambele cazuri,ai nevoie d eprocura d ela celalat.Iar daca tu nu esti amma sau tatal...iaca infractziunea,ca n-ai voie fara acordul naturalului sa scotzi copilul peste granitza.

Ma rog,sunt scenarii,insa asa cum am mai spus,mie mi s epar foarte meticulosi vamesii in privintza copiilor!

Dana

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.102 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:57

Rolul politiei de frontiera este sa respecte legea.

Ca noi nu vrem sa credem - ca e asa prea comunist... sunt consideratii personale.

Ca daca esti retinut si ajungi cu dosar penal si injuri la inceput apoi iti pare rau si spui ca n-ai stiut ca nu ai crezut ca nu mai faci... este deja des intalnit.

Ca sunt si cazuri in care unii PCTF-isti sunt plictisiti de tura - si asta e posibil.

Cine doreste sa verifice vigilenta unui PCTFist contra dosar penal - iarasi este liber sa o faca.

• 0

A_Iulia

A_Iulia

Membru de baza

• Membri
  • 8.521 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 13:07

Pai sunt de accord ca rolul lor este sa respecte legea. Doar spuneam ca nu te aresteaza nimeni daca nu ai toate documentele necesare la trecerea frontierei, ci eventual iti refuza iesirea.

Mie mi se pare normal ca si in cazul improbabil in care politistul intreaba: Voi sunteti parintii? - tatal sa raspunda DA (ma refer la cazul descris in subiect)

Ulterior politistul verifica ce doreste el si cere (sau nu) actele suplimentare.

Cam asa se intampla in practica.

La modul practic, in ce masura poate fi acuzat un tata ca vrea sa treaca fraudulos copilul peste granita, cata vreme mama naturala a murit...eu nu prind ideea aici.

Editat de A_Iulia, 01 mai 2013 - 13:10 .

• 1

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.102 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 13:20

Nu ma refer la cazul decesului. Chiar si in acest ca trebuie sa aiba copie dupa certificatul de deces.

• 0

Etichetat si cu sotiemama, copil, minor, drepturi

Intrebari Panica

• Fructe

ingera60
    - Astăzi, 16:43

• Fructe

ingera60
    - Astăzi, 16:43

• anka192
    - Astăzi, 07:38

• La cate sapt s-a vizualizat embrionul la eco transvaginala?

IoanaaaD
    - Ieri, 22:38

• Primul vaccin

Panaite Andreea
    - Ieri, 19:55

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• About Cheap Runescape gold danger

bestrsgoldfast
    - Astăzi, 05:35

• Craciun

Dorinaionela
    - ian 17 2020 09:39