Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

drepturile sotiei asupra copilul sotului din alta casatorie

sotiemama copil minor drepturi

60 raspunsuri la acest subiect

#1
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 11:32

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce drepturi voi avea, dupa casatorie, asupra copilul minor al viitorului sot care provine din prima casatorie si a carui mama a decedat dar are si un curator pt bunurile mostenite.
Ma intereseaza daca am drepturi in educatia lui ( decizie de mutare la o alta scoala, de inscriere la diferite cursuri, de a calatori cu el in afara tarii etc). Ce probleme (restrictii) pot avea din partea curatorului?
Va multumesc!

 


#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 11:45

Nu aveti nici un drept in contextul mentionat. Exceptie daca adoptati copilul. Practic sunteti si ramaneti o persoana "in afara" cel putin din punct de vedere legal.



#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 13:02

Dar nici restrictii din partea curatorului nu cred ca ar putea fi.

In orice caz, tatal e singurul ce are drept de decizie legat de scoala, calatorie in afara tarii) - deci nu depinzi de curator, trebuie sa te intelegi cu tatal copilului si atat.

 

De curator depinzi daca vreti sa vindeti un bun ce apartine si copilului, ca mostenitor dupa mama.



#4
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 13:58

Dar nici restrictii din partea curatorului nu cred ca ar putea fi.

In orice caz, tatal e singurul ce are drept de decizie legat de scoala, calatorie in afara tarii) - deci nu depinzi de curator, trebuie sa te intelegi cu tatal copilului si atat.

 

De curator depinzi daca vreti sa vindeti un bun ce apartine si copilului, ca mostenitor dupa mama.

Multumesc frumos! Este o veste buna faptul ca tatal este singurul cu drept de decizie. Nu ma intereseaza vanzarea bunurilor copilului, imi era doar teama sa nu poata interveni si in deciziile legate de scoala, de vacante sau alte probleme ce tin de educatie si crestere ( credeam ca chiar si tatal are nevoie de acordul curatorului pentru aceste lucruri)

Va multumesc pentru raspuns!



#5
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 14:01

Nu aveti nici un drept in contextul mentionat. Exceptie daca adoptati copilul. Practic sunteti si ramaneti o persoana "in afara" cel putin din punct de vedere legal.

Pentru adoptie este necesar acordul curatorului sau al rudelor materne ale copilului? Daca tatal este de acord cu adoptia mai avem nevoie de alte "aprobari" ?

Multumesc frumos pentru raspuns!



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 14:03

Pai nu au ce restrictii sa existe daca nu exista nimic fata de sotia tatalui copilului. Este o terta persoana externa in raport cu copilul.



#7
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 14:34

Curatorul are responsabilitatea de a veghea asupra bunurilor mostenite pentru care a fost numit curator.
In ceea ce priveste educatia si cresterea copilului, responsabilitatile sunt ale tatalui copilului.
Legal, dvs (sotia tatalui) nu aveti dreptul sa mutati copilul de la o scoala la alta, neavand nici un rol in ceea ce priveste copilul. Ca sa ma exprim plastic: sunteti ca orice strain de pe strada.

Si mai am o rugaminte: nu mai folositi expresia "drepturi asupra copilului", caci e vorba despre un copil nu despre un bun.

Editat de MariaG, 26 aprilie 2013 - 14:34 .


#8
anca_popovici

anca_popovici
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 12:11

Si mai am o rugaminte: nu mai folositi expresia "drepturi asupra copilului", caci e vorba despre un copil nu despre un bun.

Draga Maria,vad ca ai inteles foarte bine intrebarea mea atata timp cat mi-ai raspuns exact mentionand faptul ca nu am dreptul sa mut copilul la alta scoala. De altfel am mentionat in intrebarea mea de drepturi in educatia lui si am dat exemple concrete. Singurul lucru pe care nu l-am spus este ca tatal este de acord cu implicarea mea in educatia copilului.

Iti multumesc pentru raspuns oricum.



#9
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 12:36

Draga Maria,vad ca ai inteles foarte bine intrebarea mea atata timp cat mi-ai raspuns exact mentionand faptul ca nu am dreptul sa mut copilul la alta scoala. De altfel am mentionat in intrebarea mea de drepturi in educatia lui si am dat exemple concrete. Singurul lucru pe care nu l-am spus este ca tatal este de acord cu implicarea mea in educatia copilului.

Iti multumesc pentru raspuns oricum.

 

Este vorba despre un principiu. Unul pentru care eu lupt: copilul este si el un om si ar trebui tratat ca atare. 

In rest, numai de bine.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 12:49

Draga Maria,vad ca ai inteles foarte bine intrebarea mea atata timp cat mi-ai raspuns exact mentionand faptul ca nu am dreptul sa mut copilul la alta scoala. De altfel am mentionat in intrebarea mea de drepturi in educatia lui si am dat exemple concrete. Singurul lucru pe care nu l-am spus este ca tatal este de acord cu implicarea mea in educatia copilului.

Iti multumesc pentru raspuns oricum.

Desigur una este legea si alta ce se intampla in general. Daca intrebi din punct de vedere  legal - ai primit raspunsurile corespunzatoare. Atata timp cat esti o terta persoana in raport cu copilul nu ai absolut nici un drept in legatura cu el. Nici obligatii desigur. Intre mine si tine de exemplu nu este absolut nici o deosebire in acest sens.

Daca in realitate ai sau nu un impact in viata altei persoane, este deja este o alta discutie care insa nu poate presupune nici un raspuns obiectiv.





Etichetat si cu sotiemama, copil, minor, drepturi

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -