Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Sa-l ajutam pe Seby sa mearga in picioare!


21 raspunsuri la acest subiect

#1
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 06:21

Am deschis acest subiect pentru a incerca sa-l ajutam pe Sebastian Remus Craciun, un baietel de 10 ani, care sufera de tetrapareza spastica.
El este foarte talentat si a scris o carte din vanzarea careia spera sa poata sa plateasca o operatie costisitoare, care l-ar ajuta sa isi indeplineasca visul de a merge in picioare!

 
Poze si mai multe date despre Seby (este o galerie foto creata de mama lui pe Picassa Google):
https://picasaweb.go...GAINPICIOARE05#
In carte sunt poezii, povesti si versuri atat pentru copii cat si pentru adulti. Cartea contine 62 de pagini cu ilustratii color si costa doar 10 lei. 

 
 
Am deschis eu subiectul pentru ca mama lui Seby, Anca, momentan nu are cont pe DC, dar o sa isi faca.
Intre timp,o  sa dau eu toate detaliile.
Scopul nostru este deocamdata sa-l ajutam sa vanda cartea si eventual sa gaseasca o tipografie dispusa sa-l sponsorizeze. Momentan nu a gasit, iar din pretul de 10 lei, doar 3 lei ii revin lui Seby.
 
El este un baietel deosebit, foarte talentat si merita incurajat cu atat mai mult cu cat incearca singurel sa faca rost de banii necesari pentru o noua  operatie ( a mai avut , vedeti in primul link povestea lui) si vanzarea cartilor lui ar fi o mare realizare pentru el. 
 
Pe 23 aprilie a avut loc si lansarea cartii lui, la Suceava , unde a avut un mare succes.
Poze vedeti tot aici :
 
Seby este deja programat pentru operatie in jur de 20 mai, dar orice ajutor este binevenit, pentru ca dupa operatie urmeaza un nou proces de recuperare
 
Si in plus, este printre cei mai tineri scriitori romani.. daca nu chiar CEL MAI TANAR! (din ce informatii am gasit cel mai tanar scriitor roman avea 11 ani cand a publicat ceva, SEBY ARE 10 ANI!) Si merita incurajat si aplaudat pentru efortul si talentul lui! 


#2
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 06:26

Nu am putut edita momentan, primele 2 linkuri vad ca nu mai sunt bune, doar al treilea este bun, contine si pozele de la primele 2.



#3
sebyta

sebyta
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 09:20

Am deschis acest subiect pentru a incerca sa-l ajutam pe Sebastian Remus Craciun, un baietel de 10 ani, care sufera de tetrapareza spastica.
El este foarte talentat si a scris o carte din vanzarea careia spera sa poata sa plateasca o operatie costisitoare, care l-ar ajuta sa isi indeplineasca visul de a merge in picioare!

 
Poze si mai multe date despre Seby (este o galerie foto creata de mama lui pe Picassa Google):
https://picasaweb.go...GAINPICIOARE05#
In carte sunt poezii, povesti si versuri atat pentru copii cat si pentru adulti. Cartea contine 62 de pagini cu ilustratii color si costa doar 10 lei. 

 
 
Am deschis eu subiectul pentru ca mama lui Seby, Anca, momentan nu are cont pe DC, dar o sa isi faca.
Intre timp,o  sa dau eu toate detaliile.
Scopul nostru este deocamdata sa-l ajutam sa vanda cartea si eventual sa gaseasca o tipografie dispusa sa-l sponsorizeze. Momentan nu a gasit, iar din pretul de 10 lei, doar 3 lei ii revin lui Seby.
 
El este un baietel deosebit, foarte talentat si merita incurajat cu atat mai mult cu cat incearca singurel sa faca rost de banii necesari pentru o noua  operatie ( a mai avut , vedeti in primul link povestea lui) si vanzarea cartilor lui ar fi o mare realizare pentru el. 
 
Pe 23 aprilie a avut loc si lansarea cartii lui, la Campulung Moldovenesc  , unde a avut un mare succes.
Poze vedeti tot aici :
 
Seby este deja programat pentru operatie in jur de 20 mai, dar orice ajutor este binevenit, pentru ca dupa operatie urmeaza un nou proces de recuperare
 
Si in plus, este printre cei mai tineri scriitori romani.. daca nu chiar CEL MAI TANAR! (din ce informatii am gasit cel mai tanar scriitor roman avea 11 ani cand a publicat ceva, SEBY ARE 10 ANI!) 


#4
sebyta

sebyta
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 09:25

Nu am putut edita momentan, primele 2 linkuri vad ca nu mai sunt bune, doar al treilea este bun, contine si pozele de la primele 2.

Consider ca e normal sa comentez eu prima si uite ca ,m am rupt de toate treburile ...avand 3 copilasi din care unul cu handicap locomotor grav dar care vrea si e integrat in societate ca un copil normal deci trebuie zilnic dus- adus de la scoala si la kinetoterapie dupa amiaza ...nu am prea mult timp ...dar in definitiv am reusit sa ma loghez .

Sunt Anca,mama lui Seby si vreau sa i multumesc lui PIF-pif  pentru initiativa care a luat o incercand sa-l ajute pe SEBY .o sa va raspund la orice intrebare legata de el ,de boala lui si de ce putem face pentru el si cartile le puteti achizitiona de la mine dandu mi mail cu adresa dv ,contra sumei de 13 ron in care sunt incluse cheltuielile de transport plata putand fi facuta in cont bancpost sau raiffaisen .VA MULTUMESC!



#5
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 09:26

Cateva linkuri cu ce a aparut in presa din judetul Suceava referitor la lansare cartii lui Seby:

http://www.radiotop....-clasa-a-iii-a/

 

http://www.monitorul...la-la-Campulung



#6
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 12:36

SEBY [flo2] ...un mic poet va dedica cateva versuri care au aparut in prima lui carte ce este  vanduta in scop umanitar in campania ,,SA L AJUTAM PE SEBY SA MEARGA IN PICIOARE ,,

CREDINTA IMI E DRUMUL PE CARE L AM ALES,
CREDINTA ESTE FLOAREA PE CARE AM CULES
DIN TOT CE MA INCONJOARA IN VIATA MEA ACUM,
CREDINTA ESTE CALEA CE O ALEG DREPT DRUM.

CREDINTA ESTE STEAUA CE A RASARIT MEREU,
CAND VIATA -MI ERA NEAGRA SI URCUSUL GREU,
CAND SOARTA CEA AMARA IN CIUDA IMI FACEA,
CREDINTA LA LUMINA MEREU MA DEZMIERDA .

CREDINTA ESTE POMUL CE -N NISIP A RODIT,
CREDINTA ESTE MARUL DE EVA MULT RAVNIT,
CREDINTA ESTE TOTUL IN TOT CE AM TRAIT,
CREDINTA E RASPLATA LA TOT CE MI AM DORIT!

ASA CA TU, IUBITE COPILE SAU ADULT
SA CREZI IN A TA VIATA NU ESTE CHIAR ABSURD,
SA CREZI IN DUMNEZEU, CA EL ASA TE A DAT
SA CREZI CA EL CU ROST PE TOATE LE A CREAT!


#7
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 12:37

SEBY [flo2]  ...un mic poet va dedica cateva versuri care vor aparea in prima lui carte ce v a fi vanduta in scop umanitar in campania ,,SA L AJUTAM PE SEBY SA MEARGA IN PICIOARE ,,

CREDINTA IMI E DRUMUL PE CARE L AM ALES,
CREDINTA ESTE FLOAREA PE CARE AM CULES
DIN TOT CE MA INCONJOARA IN VIATA MEA ACUM,
CREDINTA ESTE CALEA CE O ALEG DREPT DRUM.

CREDINTA ESTE STEAUA CE A RASARIT MEREU,
CAND VIATA -MI ERA NEAGRA SI URCUSUL GREU,
CAND SOARTA CEA AMARA IN CIUDA IMI FACEA,
CREDINTA LA LUMINA MEREU MA DEZMIERDA .

CREDINTA ESTE POMUL CE -N NISIP A RODIT,
CREDINTA ESTE MARUL DE EVA MULT RAVNIT,
CREDINTA ESTE TOTUL IN TOT CE AM TRAIT,
CREDINTA E RASPLATA LA TOT CE MI AM DORIT!

ASA CA TU, IUBITE COPILE SAU ADULT
SA CREZI IN A TA VIATA NU ESTE CHIAR ABSURD,
SA CREZI IN DUMNEZEU, CA EL ASA TE A DAT
SA CREZI CA EL CU ROST PE TOATE LE A CREAT!


#8
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 12:38

scuze, mi-a aparut un mesaj de 3 ori, nu am reusit sa-l sterg, doar sa editez unul din ele, asa ca ROG UN MODERATOR sa stearga ce e in plus, sa ramana doar unul cu poezia micului Seby.
Si rog sa stearga si acest mesaj al meu.
Multumesc!

Editat de PIF_pif, 25 aprilie 2013 - 12:43 .


#9
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 19:33

Inca un articol din presa cu titlul: Un elev in clasa a-III-a din Campulung Moldovenesc imobilizat intr-un scaun cu rotile si-a lansat primul volum de poezie


http://www.monitorul...volum-de-poezie

 

Sunt si multe poze acolo, il puteti vedea pe Seby si cum a fost la lansarea cartii lui.

 

http://www.monitorul...AZOyR/1#galerie


Editat de PIF_pif, 26 aprilie 2013 - 19:39 .


#10
PIF_pif

PIF_pif

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 21:06

DISCURSUL UNUI COPIL DE 10 ANI CARE ISI LANSEAZA PRIMA CARTE CU POEZII SI PROZA ,CREATII LITERARE CARE VOR FI VANDUTE IN SCOP CARITABIL PENTRU A PUTEA STRANGE BANII NECESARI OPERATIILOR IN STRAINATATE DE CARE ARE NEVOIE INSUSI AUTORUL CARTII PENTRU A SE PUTEA BUCURA DE COPILARIE SI A MERGE IN PICIOARE!

http://www.facebook....635226333157972




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -