Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botez fara certificat de nastere romanesc?


13 raspunsuri la acest subiect

#11
ionela roxana

ionela roxana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 23:02

draga mea lorena, eu am 2 cucuiete nebotezate inca, una 4ani jumate si una 1an jumate, si cine stie cand vor fi botezate, aici nu am nasi, iar in tara.....; de altfel nici nu ma grabesc, ptr. ca sotul nu-i prea de acord, asa ca nu pot decide de la mine putere, dar stai linistita ca de-acum sunt mari si nu-i mai baga in cazan taica popa, ca n-are cum[alcool], cred ca la cat is cucuietele mele de cucuiete, cred ca il baga ele pe taica popa in cazan[alcool][baie]; il va stropi un picut pe tample, pe dupa urechiuse etc; asa se procedeaza si la oameni mari; apropo, sotul meu ca sa se poata casatorii cu mine in tara, sa putem avea o cununie religioasa a trebuit sa fie botezat, asa detamai omul, dar nu l-a bagat in cazan[baie][;)], la stropit si i-a taiat parul(si-asa nu prea are[:D]), si l-au numit Andrei, si l-au botezat nasii de cununie, fiind frate-miu[:D]; ale mele cucuiete au si certificat romanesc[hot], asa ca numa` bune de botezat[bis]

mamica celor doua cucuiete.
http://photos.yahoo.com/nlroxana



#12
aiska

aiska

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 17:17

O exista vreo lege care sa prevada certificat de nastere romanesc la botez? Ceea ce stiu sigur este ca micutii nascuti in alte tari si nedeclarati la ambasade in termen de 1 an vor primi certificatul romanesc doar din Romania si am inteles ca nu e foarte usor.

#13
Cleomax

Cleomax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 07 iulie 2006 - 21:16

quote:
Originally posted by lorena_andreianu

Hristina, vorbeam de botez ortodox. (Scrisesem initial in titlul postului, dar era prea mare si nu intra...[xx(]). Nasi avem, da.

Si eu stiu ca e nevoie de certificat, ca si eu am botezat 2 copii in Ro si asa s-a cerut. Si au fost in localitati diferite. Stiu ca se da si certificat de botez.

Una peste alta... mai am o nelamurire si intreb aici, ca sa nu fac alt subiect... oare se poate botez (ortodox) fara "balaceala"? ca e deja mare si nu-l vad pe taica popa luptandu-se cu fiu-meu.


noi ne-am botezat baiatul in romania, la ortodocsi, avea zece ani. nu ne-a cerut certificat romanesc( nici pe ala american nu tin minte sa-l fi avut) si nu a fost cu balaceala, doar i-a aplecat capul in cada atat cat i-a udat parul pe crestet.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -