Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra


357 raspunsuri la acest subiect

#11
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 14 mai 2006 - 11:32

Felicitari ionella pentru subiect. Eu as propune un sistem mai detaliat, pentru ca fiecare sa isi poata face o parere mai clara despre calitatile gradinitei (de ex pentru o mamica pot fi foarte importante mesele, pentru alta activitatile, iar locul in care sa gasim totul exact asa cum ne dorim... din pacate nu exista).





Numele gradinitei:

Grupa la care am copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita:



•Personal 1-5 puncte

•Dotari 1-5 puncte

•Curatenie 1-5 puncte

•Mese 1-5 puncte

•Activitati in gradinita 1-5 puncte

•Activitati extracuriculare 1-5 puncte



Total:



Alte comentarii:





As propune sistemul de notare de la 1 la 5 astfel:

1 – foarte slab

2 – se poate si mai bine

3 – satisfacator

4 – foarte bine

5 – excelent





cele mai frumoase

#12
cgaby

cgaby

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 11:48

vrabiuta, mi se pare corect cum spui tu...asa e mai aproape de relitate!
asa ca...incep eu!
stef e la grupa mica, a inceput in octombrie.
personal-4pct
dotari-4pct
curatenie-5pct
mese-5pct
activ gradi-5pct
activ extra-2pct
total = 25 pct
cam asta ar fi...evident, e loc si de mai bine![:D] dar eu sunt multumita pentru ca al meu copil se simte bine!
pupici.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

#13
Gogolic

Gogolic
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 17:03

Vreau sa scriu despre gradinita particulara Ursuletul de plus din sectorul 4. Este bine sa va feriti de aceasta gradinita, afara este vopsit gardul inauntru este leopardul.

simona

#14
cgaby

cgaby

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 18:27

simona - fii mai explicita, daca se poate!
multumesc.

cgaby (mama lui stefan nazdravan)

#15
Gaby

Gaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 18:51

buna,

noi mergem la gradinita smiley kindergarden din str. transilvaniei 55, sector 1 ,particulara.Eu personal sunt multumita, extrem pentru ca oamenii de acolo fac tot ce este omeneste pentru copiiiiii
deci:
Personal 5 puncte
•Dotari 5 puncte
•Curatenie 5 puncte
•Mese 5 puncte
•Activitati in gradinita 4 puncte
•Activitati extracuriculare 3puncte

total - 27
singurul impedimenteste reprezentat de numarul copiilor - putin si astfel crearea grupelor de lucru este mai dificila...

www.bankingnews.ro
www.cafeneauabancara.ro

#16
vrabiuta

vrabiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 15:53



Numele gradinitei ACORNS BRITISH STYLE NURSERY

Grupa la care am copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita:

Baby Acorns, din ianuarie 2006



•Personal 1 punct (schimbari frecvente de personal, cu pregatire slaba sau chiar inexistenta)

•Dotari 5 puncte (jucarii, carticele, plastelina, culori)

•Curatenie 2 puncte (sosetele negre ale copilului imi spun asta)

•Mese 5 puncte (copilul mananca bine la gradinita, au fructe si legume proaspete, bucatarie proprie)

•Activitati in gradinita 3 puncte (au activitati potrivite varstei)

•Activitati extracuriculare 1 punct (nu au activitati extracuriculare)



Total: 17 puncte





cele mai frumoase

#17
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 18:26

Revin cu punctajul pentru Pisici:
•Personal 5 puncte
•Dotari 5 puncte
•Curatenie 5 puncte
•Mese 5 puncte
•Activitati in gradinita 4 puncte
•Activitati extracuriculare 5 puncte

Total:29


#18
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 11:04

Mihai merge la gradinita 207,"Floare Albastra" din sector 4.
Punctul meu de vedere:
•Personal: 5 puncte
- personal cu foarte buna pregatire si experienta; stiu cum sa lucreze cu fiecare in parte, sa semnaleze eventualele probleme ale copilului;
- exista permanenta supraveghere medicala cu triajul zilnic al copiilor; au doua asistente permanent in gradinita, si medic o zi pe saptamana, care face controlale copiilor, semnalind parintilor eventualele probleme depistate.
- personalul auxiliar acorda o buna ingrijire copiilor; se vede ca o fac cu multa dragoste.
•Dotari: 4 puncte
-jucarii, crearea de centre tematice in clase , gen biblioteca cu carticele de citit, colorat, centru de arte plastice, constructii, bucatarie etc . Directoarea cauta permanent fonduri, sponsorizari pentru a procura jucarii, planse didactice etc.
•Curatenie: 5 puncte
•Mese: 5 puncte
-copilul mananca bine la gradinita, au fructe si legume proaspete, bucatarie proprie, meniu foarte variat. Pina si pe cei mai mofturosi i-au facut sa maninca.
•Activitati in gradinita: 5 puncte
- au activitati potrivite varstei, se tin de programa , si permanent tin legatura cu parintii, punindu-ne la curent cu evolutia copiilor; zilnic expuse la panou lucrarile lor, fie ca este vorba de educatie plastica sau matematica, afisate textele poeziilor invatate , a cintecelor etc. Au tinut lectii deschise, unde parintii au fost invitati sa asiste. Ne este ceruta permanent implicarea in activitatile copiilor, dupa principiul: educatorul initiaza, parintii consolideaza.
•Activitati extracuriculare: 5 puncte
- vizionari teatru de papusi ( de doua ori pe luna), spectacole de circ, concursuri pe diverse teme( de ex. " sa ajutam pasarele primavara"), sarbari, excursie; gradinita are trupa de dansuri populare si cor cu multe premii la activ.
- la capitolul activitati optionale: profesori stiu sa lucreze cu piticii.
Cred, in toate astea, ca directoarea este un bun manager.
Eu sunt foarte multumita de aceasta gradinita.
Parere personala ![flo]


Petruta & bb Mihai [bonjovi]



http://community.web...user/gabrielmil


#19
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 12:12

[flo]Multumim frumos, Petruta, pentru descrierea atat de amanuntita si, de asemenea, multumim tuturor care ne-au ajutat pana acum cu informatii[flo][flo]!



Ionela [9cer] si Alex[copil] (DN 21.09.2004)

Cu drag, MAMA

#20
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 13:37

quote:
Initial creeata de ionella3003
Legenda:albastru = gradinita de statrosu = particularaNumele gradinitei;Grupa la care am copilul si cand a inceput sa frecventeze gradinita: Total maxim puncte = 30•Personal 1-5 puncte•Dotari 1-5 puncte•Curatenie 1-5 puncte•Mese 1-5 puncte•Activitati in gradinita 1-5 puncte•Activitati extracuriculare 1-5 puncteTotal:Sistem de notare:1 – foarte slab2 – se poate si mai bine3 – satisfacator4 – foarte bine5 – excelent Cu drag, MAMA
Poate echilibram putin lista cu inca o parere despre Acorns. Asa ca raspund si eu, dupa o saptamana de ezitari.Acorns British Style NurseryData inscriere: 01.11.2004Grupe frecventate:01.11.2004-01.02.2006 Baby Acorns (bebelusi pana in 2.5 ani)01.02.2006 - in prezent si in continuare Jungle Room (copii de la 2.5 ani > 4 ani)Personal: 4.5 puncte (pot cu jumatatea?). Aici fac o medie intre cele 5 puncte pe care le-as fi dat anul trecut, si situatia de anul asta, unde dintre cele 2 educatoare pe care le are fata mea acum, as da 4.5 uneia si cam 3.5 celeilalte, care este cam prea tanara si cam neatenta. Fiind impreuna, situatia se echilibreaza, dar e drept, mai gasesc copila cu burta goala pe afara sau imbracata cam aiurea.Dotari: 5 puncte fara ezitare. Foarte multe jucarii care nu stau tot timpul la dispozitia copiilor, ci pe rand, in functie de tema saptamanii. Astfel copiii nu se plictisesc de ele.Curatenie: 3.5 puncte - intre satisfacator si foarte bine, as spune bine. E drept, cand avem sedinte / adunari lunare, nu ne pune nimeni sa ne descaltam. Dar intram mai mult la parter, unde sunt copii mari, au toti papuci, si nu umbla de-a busilea ca un bebelus. Sunt convinsa ca se face apoi curatenie, dar cred ca s-ar putea mai bine. La baie mereu am gasit foarte curat. La bucatarie la fel. Curtea asemenea. Probabil ca ar servi niste sosoni din aia care se trag peste incaltari, cum am vazut in alte parti.Mese: 5 puncte. Meniu foarte variat, cu legume si fructe multe, nu cred ca li s-a dat vreodata eugenii sau magiun, cum am auzit in alte parti. Li se dau iaurturi, cereale, se tine cont de obiceiurile alimentare ale copiilor.Activitati in gradinita: 5 puncteActivitati extracurriculare: 3.5 puncte. Aici vorbesc de activitati care nu sunt in programa, dar se desfasoara in gradinita, da? Se face balet (cu o balerina), se face miscare scenica si actorie sau asa ceva (fata mea nu face, deci nu stiu exact cum se numeste). Anul trecut s-a facut pian (nu au fost insa prea multi parinti interesati). E drept, nu se face sport (s-a incercat inot, nu s-a gasit o locatie potrivita iar apoi a venit sezonul rece), nu se merge la teatru de papusi (lucru care mie personal imi convine, altfel noi ce-am mai face sambata cu copilul?), nu se merge la circ (deasemeni, nu ma deranjteaza deloc, mergem noi cu copilul). La grupa de bebelusi nu sunt incluse astfel de activitati, pentru ca ei sunt prea mici, fireste. Anul trecut, cand s-a inceput baletul si fata mea avea un an si vreo 8 luni, profesoara a luat-o la o lectie, pentru ca Eliza vroia tare mult. Insa era prea mica pentru a pricepe ceva fara sa ii incurce pe cei mai amricei, asa ca am amanat. Atunci imi spusese ca pe la 3 ani ar lua-o. A luat-o de la 2 ani si 6 luni.Total de 26.5 puncte, care reflecta parerea mea dupa aproape 2 ani de gradinita.In afara de cele spuse mai sus, mai dau un plus pentru:- serbari originale, fara poezii recitate papagaliceste;- includerea in taxa a tuturor celor necesare (nu am dus de acasa niciodata pampersi sau prosop sau pasta de dinti, hartie igienica sau periuta, sapun sau altele. Duc numai copilul si hainute de schimb+incaltari)- nu ni s-au solicitat niciodata bani pentru cadouri, costume sau altele (doar de Craciun am contribuit toti cu 200 de mii pentru sala care s-a inchiriat pentru serbare, suma care a fost mai degraba modica, ea neacoperind de fapt chiria salii)- activitati realmente variante, chiar si pentru bebelusi (fata mea la 1 an si 6 luni numara in engleza pana la 10 si cunostea 2 cantecele - Twinkle Star si Hockey Pockey) > nu neg faptul ca e vorbareata in general; o activitate care nu se face in alte locuri - joaca cu apa (care stiintific este hidroterapie), se invata care e treaba cu turnatul, cu plutitul, cu imbibatul unui burete, cu scufundatul, etc si toate astea in engleza;- engleza care se foloseste cu adevarat.Si un minus:- taxa destul de mare comparativ cu alte gradinite. O situeaza intre gradinitele scumpe (pentru o gradinita privata eu consider ieftin sa platesti 150-180 eur lunar, relativ scump 280-300 eur lunar, scump peste 300 de eur, mergand la 500 care e cea mai scumpa pe care o stiu eu, poate sunt si mai scumpe)Asta e parerea mea.Anca si papusica Eliza (26.august.03)Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -