Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 9 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 79


212 raspunsuri la acest subiect

#41
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 13:17

Salutareeee! noi, ca de fiecare data, luam mancarica gata facuta de la mama si de la soacra, sa le dea Dumnezeu sanatate  [8**] . 

 

pup gascaaa



#42
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 13:45

La mine e combinata treaba: o parte fac impreuna cu mama (drob, vopsit oua si cozo) si o parte eu, adica: ciorba, friptura,eventual tort.

 

Puuuuup!



#43
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 26 aprilie 2013 - 14:52

woww ce fete harnicute .... [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Eu nu prea fac nk .... pt ca nu vreau sa ma bag peste soacra mea, mama .. buni ....

nu prea ma loc .. si nu vreau sa deranjez pe nimeni ...

 

Probabil voi face un tiramisu .. pt ca-mi iese ff bun [soricel] ... ma pricep si eu la ceva [:)]  ...

Insa nu am voie sa mananc sarat pt ca am inceput sa iau 3 prednison pe zi ... si voi lua pana la Z1 (care nu stiu cand va fi) .... si probabil dupa .. poate creste doza ..

 

.. si nu pot manca nici dulce .. pt ca iau metformin-ul ....

 

Asa ca nu ma mai gandesc la mancare ..

 

...deci stau linistita si astept ca poate o veni si la noi   [barza1]

 

Va puuuuppp



#44
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 00:55

Buna fetelor !

Va mai aduceti aminte de mine?

Hm....o lunga pauza cu multe intamplari...dar am zis ca revin totusi imi este bine printre voi.

Despre mine, in mare de cand am absentat : in final 4 sarcini pierdute, azi dupa ce am facut chiuretaj endometrial ca doar asta nu am mai facut-o in loc la histeroscopie, aflu (prin telefon, programare am abia marti) ca as avea insuficineta de progeteron (chiuretajul a fost facut in z28 dupa avort, iar la laborator le iese ca ar arata ca si cum ar fi maxim in ziua 10 de ciclu) si de aici sa fi fost pierderile.

Sincera nu mai inteleg nimica, veci nu am avut probleme cu endometrul, imi era ok si in afara stimularii, luam utrogestan minim 600mg si maxim 800mg si 20 mg de duphaston.

Sau joaca feste si insulinorezistenta...dar si asta in ultimul timp imi era ok.

 

Oooo m-am intins !

In ideea ca nu v-am plictisit va pup pe toate [pup] si  [flo]  pt fiecare.



#45
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 07:18

neatza tuturor.

 

sunshine...bine ai revenit.

imi pare rau pentru experientele  tale neplacute.

prg ti l-ai dozat vreodata corect???adica sa urmaresti ovulatia si la fix 7 de la ovulatie sa recoltezi PRG.

in mod normal el se face in ziua 21 dar in unele cazuri poate fi neconcludent ca nu toate femeile ovuleaza in ziua 14 si au CM de 28 de zile asa ca valoarea reala este cea de la 7 zile de la ovulatie.

 

ma bucur ca esti bine cu insulinorezistenta.

si eu sunt...am aproape 4 luni de cand merg la sala zilnic si am redus muuuult de tot carbohidratii din alimentatie-doar Vinerea mai pap carbo cand tin post si atunci bag covrigi,cartofi,orez.

stii tu ca vorbeam noi in MP ca asta ar cam fi solutia in problema noastra cu insulinorezistenta.

 

un we minunat tuturor.

[flor]



#46
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 08:34

Sunshine, [flo2] !
Nu pot spune prea multe desppre genul asta de chiuretaj, dar ma intreb daca rezultatul este relevant, adica daca se poate decide ca e insuficienta de progesteron pe baza caracteristicilor endometrului din luna de dupa avort. Ma gandesc ca in zilele urmatoare, pana la prima menstruatie dupa avort, lucrurile sunt haotice din punct de vedere hormonal si asta afecteaza si endometrul.
Medicii (unii) spun ca dupa un avort spontan sau un chiuretaj, poti incerca iar dupa primul ciclu normal...cred ca ce e pana atunci, e dat peste cap.
Sunshine, noi am mai vorbit despre progesteron, dar nu imi amintesc cum il aveai si cum il dozai.

Un weekend frumos [pup] !!!


Editat de MeAlex, 27 aprilie 2013 - 12:40 .


#47
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 14:08

sunshile bine ai revenit, nu mai stiam nimic de tine de multa vreme, imi pare rau insa ca ai avut asemenea experiente triste intre timp. nu stiu ce sa zic de progesteron, nu l-am "explorat" indeajuns.
eu trandavesc, programul pe ziua de azi a fost cu totul altul decat aveam in plan - [curat] [buca] . Am fost dimineata ln Tineretului la ziua Mondiala a QiGong si Tai-Chi si am plecat ca un fluturas de acolo. La intoarcere am reusit sa prindem deschis la vulcanizarea care s-a deschis laga noi si am schimbat si eu in sfarsit cauciucurile de iarna. Niste [rufe] si cu ceva atentie acordata pasarimii - azi au avut zi de [inbaita] si a fost o veselie si o balacealaaa - uite ca s-a dus jumatate de zi. Sotul a fugit [bicic] la parada mopedelor si bicicletelor, eu stau la umbra pt ca m-a molesit soarele dimineata in parc, frigea ca in miezul verii. O sa murim de foame in ritmul asta, nu am gatit de o saptamana si atunci nu am facut decat un bors de dovlecei. Si ma mai asteapta si o prietena sa iesim la [shopi] Bad nevasta ce sunt [mai]
Week-end minunat tuturor [soricel]


Editat de QiaoBing, 27 aprilie 2013 - 14:10 .


#48
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 19:39

Multumesc de reprimire.

Bine v-am regasit!

 

Samira, progesteronul la fiecare sarcina in afara de asta (vazand ca mi-a mers bine la celelalte in ceea ce priveste valaore de prg) am dozat-o la 7 zile de la inseminare/ovulatie si de cate ori faceam beta. Cand dozam la 7 zile de la ovulatie confirmata, aveam doar o singura data valoare de 132 (la lab synevo) in rest era >190, deci nici nu mai putea detecta aparatul de laborator valaorea.

Deci nu am avut niciodata probleme

Legat de insulinorezistenta, vreo doi ani de zile am inghitit pastile de metformin si imi era viata un calvar, din stare de rau nu ieseam orisice faceam. La un moment dat am zis gata, nici asa nu se mai poate continua...am dat pe net la cautari si am descoperit Cinnamon si Gymnema Sylvestre, med naturiste, plus zumba de 3 ori pe saptamana, si insulina mea la 120 de minute (testul TTGO) era 32, dupa nici o luna, si valoare care cu med sintetic nu imi scadea sub nici o forma sub valoare de 100.

Asa am tinut-o pana in februarie, dar din pacate din alte motive nu m-am mai putut merge la sala, plus am ramas si gravida, si uite ca de atunci am pus inapoivreo 3 kg, si logic ca totul se pune pe abdomen.

 

Azi nopate ma delectam pe net si am dat ca totusi insulinorezistenta, insuficienta de progesteron, estrogenii si altele pe sistem hormonal au mare legatura si is in lant si de aici poate sa fie si insuf de prg ca de ex al meu pe endometru.

 

Mealex, nu stiu ce sa zic, am facut chiuretajul endometrial in ideea ca priam data sa vedem daca nu dam de ceva prin aceasta metoda si apoi sa ajung la histeroscopie.

Iar ziua de 28 a ciclului de avort a ales-o dr-ta, nu prea am avut de comentat (sincera m-amperindat in astia 8 ani cred ca la toti de la mine din oras, si nu stiu daca ar mai fi ceva la care sa merg), nici nu as vrea sa ma plimb pe la altii, ca macar asta isi da interesul si vrea cu tot inadinsul sa fie o data un final fericit.

Sincera deja ma depaseste.

La urmatoarea sarcina mi-a zis ca imi da si prednison. Desi ea pledeaza pe dexametazona dupa test pozitiv, in ideea sa nu fie asa de agresiv ca prednisonul , eu si de data asta am luat de la mine putere si nu cred ca m-as baga pe dexametazona care trece de bariera placentara.

 

Qiao un mare pupic si pt tine.

 

Fetelor ce mai este cu viata voastra, daca aveti chef poate mai imi povestiti, poate mai am de invatat din experientele voastre.

 

Va doresc un weekend placut



#49
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 06:23

neatza.

LA MULTI ANI TUTUROR FLORILOR!!!!!!!!!

[flor]

 

sunshine...eu am facut in toamna FIV in Turcia unde am obtinut o sarcina care s-a oprit din evolutie la 7 sapt si 2 zile.

desi la Acibadem a fost singura clinica unde am obtinut o sarcina ever nu ma mai duc la ei pentru o loua incercare.

am experimentat niste stari foarte nasoale dupa FIV-ul respectiv,sanatatea mea s-a deteriorat semnificativ din cauza terapiilor experimentale pe care le foloseste Tayfun-terapii cu care am fost de acord ,sa nu se inteleaga altceva....dar acum mi-a trecut cheful de a experimenta chestii nedemonstrate stiintific.

si pentru ca rezultatul investigatiilor pe care mi le-a propus m-ar duce tot pe taramul solutiilor experimentale-adica Intralipid,Imunoglobulina etc  si pentru ca toata comunicarea de la Acibadem este un dezastru am decis sa inchei colaborarea mea cu ei.

 

altfel...ma pregatesc sa botez o fetita a unei prietene dragi de pe forum si apoi o sa ma gandesc unde fac urmatorul FIV.

 

cam astea ar fi evenimentele importante din viata mea.

 

la Metformin am renuntat si eu ca imi spunea Tayfun-medicul turc si ulterior am citit si eu ca reduce numarul de ovocite iar cele ramase nu-s neaparat mai bune-stii ca se prescrie si fetelor cu PCOS.

am decis ca alimentatia si sportul de 6 ori pe saptamana-3 zile Zumba si 3 Pilates imi sunt sufiiciente cat sa pot controla problema si chiar asa este.

 

hai ca m-am intins cat o zi de Post-sunt nevorbita...vorba Samiroiului. [afro]

 

eu mi-am terminat toate pregatirile pentru botez si sunt incantata maxim...astept cu atata nerabdare evenimentul asta  [:p]

de acum incepem-eu si cumatra [:-)))]  sa ne cautam toaletele.

 

 

va pup.

ma duc la cumparaturi si la biserica.

[flor]

 



#50
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 28 aprilie 2013 - 06:25

qiao [flor]

alex [flor]

Doamne,ce-mi place emoticonu asta care are flori ascunse la spate!!!!! [:-)))]


Editat de samira33, 28 aprilie 2013 - 06:33 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -