Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #11#

69 raspunsuri la acest subiect

NovDec2012

NovDec2012

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 23:38

[floare3][floare3][floare3] ODISEEA NOIEMBRIE-DECEMBRIE 2012[floare3][floare3][floare3]

[colegi][colegi]

[harp][harp]MINUNILE NOASTRE S-AU IMPLINIT:[harp][harp]

[colegi][colegi]

Asa au inceput sa "rasara" minunile in odiseea noastra[:)]:

Capitolul 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52

Si aici continuam in aventura noastra de mamici fericite si implinite, unde ne bucuram de minunile noastre [:)]:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

RUGACIUNEA MAMEI DUPA NASTERE

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

RUGACIUNEA MAMEI PENTRU COPIL

Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin

[ruga][ruga][ruga]Dumnezeu sa ne ajute sa ne cres

mena1906

mena1906

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.994 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 23:43

Multumim de capitol nou!

[mamica] de [bonjovi] perfect - Gabriel

15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea

aschiutza

aschiutza

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 03:13

Cellena, zimbii si eu la articolul tau de eticheta. Aici in Germania am noroc pt ca nu se obisnuieste sa vii neanuntat si neprogramat la cineva si chiar la spital am intrebat si am fost intrebata inainte daca e ok sa primesc vizite. Din cauza de raceli am ajuns sa ne vedem o alta prietena care si ea are un bebe de abia dupa 3 luni de zile! Cind juniorul meu e bolnav eu nu merg cu el pe la nimeni care e gravid sau are copii fara sa cer parerea lor inainte. Cit despre cadouri, aici se intreaba fara nici o jena sau se fac cadou bonuri valorice pt drogherii si alte magazine cu articole pt copii.

A propos telefon: eu nu am nici o greata sa spun ca nu pot sa vorbesc pt ca bebe plinge. Fiti insa atente ca acei prieteni care nu au copii nu inteleg ca nu poti jongla cu un bebe ca si cu alte activitati din casa si ca cere toata atentia. S-ar putea sa ii indepartati daca nu va faceti un pic de timp din cind in cind si sa ii sunati voi cind va convine.

------------------
Still looking for pieces of heaven...

dana0000

dana0000

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 984 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 15:48

Pana la urma nu ne mai mutam in forumul nou?Intreb si eu...ar trebui inchis subiectul aici si mutat acolo dar daca unei mamici nu-i merge link-ul ce ne facem ca nu poate scrie...mai asteptam zic eu.
Angiuta pana cand functioneaza in paralel,ai idee?
Mami_de_2 am facut la steamer un super pate de casa,am pus acolo ficatelul si ceapa si in 15min s-au aburit de tot,le-am stors apa si le-am blenderuit cu unt,a iesit o minunatie.La fel o sa ii fac si supele,pun legume si cu apa care se strange o sa iasa un piure mai apos,ii pun apa plata la inceput pana trecem la piure ca sa fie o supa crema.In felul asta legumele sunt gustoase.
E asa frumos afara,am fost de 2ori pana acum dar mai avem de trebaluit prin bucatarie si ne-am intors.
Am dormit impreuna azi noapte,de data asta a dormit ca de obicei-la max 2ore mai suzeta un pic,e clar patutul de problema.Cu o noapte in urma se trezise de tot la 3dim si abia a mai dormit 2 reprize de 40min pana la pranz.Nu stiu cum sa mai procedez ca acum e 1iunie si ma duc la munca.Cum sa fiu apta si acolo si sa ma trezesc si de 15ori pe noapte sa il alaptez/legan/etc.De fapt eu n-am facut nici un efort sa-l dezvat,speram sa isi faca singur program si sa doarma toata noaptea..ah de unde...
Am facut curatenie la hainele de vara,nu mai am nimic sa imi vina bine din cauza sanilor,stau sa explodeze in zona aia (camasi,rochite)...plus kg care nu se mai duc.
Tre sa facem cumparaturi,reducerile sunt departe,nu? Pana la varaaaa...
Pup ca acum se trezeste si eu n-am terminat treaba

Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012

Cellena

Cellena

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 19:30

Dana, si pana la urma de ce nu dormi cu el daca va e mai usor si patutul lui are cuie intoarse si ace? Cred ca ai explicat la un moment dat, dar nu cred ca eram pe faza [:D] O s-o iei razna in stilul asta cand o sa te mai duci si la munca, unde nu cred eu sa freci menta sau sa dormi cu capul pe birou.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Creatiile mele [olala]

Ce mai scriu eu pe blog

DenyAnd

DenyAnd

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 20:57

Salutare mamici.

Intru sa raspund Danei despre platforma noua.

Exact asa am vrut sa fac si eu, cand fac capitol nou, sa directionez direct la noul DC.

Oficial, inca postam aici, pt ca noul DC inca nu este gata.

Abia dupa 1 mai vom putea posta acolo. Ne anunta moderatorii.

Va las linkul unde a postat ADMIN despre platforma noua, si unde se discuta despre asta Platforma noua - VERSIUNE BETA

edit: in legatura cu linkul problema pt resetare parola, cred ca s-a rezolvat, ca eu azi m-am "plimbat" pe acolo (pe DC-nou), mi-am resetat parola, si am putut accesa direct din mail linkul respectiv(facand doar clik pe el), fara sa fac copy-paste intr-o fereastra noua.

Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

[gravired]34+ cu [fetita] Naomi Cristina

Multumim lui Dumnezeu! [ruga] Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s [ruga]

Bubulina42

Bubulina42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 21:31

aaaa, bun, m-am mai linistit daca stam aici pana la 1mai +.., ca mi-am prins rau urechile cu forumul nou, nu pricep, am cerut si ajutor ca "am uitat parola", insa ce mi-au trimis eu nu m-a ajutat, asa ca Denyyyyyyy[pup][pup][pup][pup][flo]
Om vedea atunci

plecam la plimbare, toti trei[:)]
Sa aveti un weekend minunat! La noi e un vant de zici ca o sa zboare si masina prin aer, asa ca e plimbareala de magazine, nu de luat aer...hmmm

!Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)

Cellena

Cellena

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 03:06

Bubu, ti-am trimite noi niste caldura de la noi, dar cu vantul nu prea avem ce face, ca il avem si aici (in continuare [bang]). Oricum, sa zicem ca il accept si pe el, daca afara e cald si soare [pup]

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Creatiile mele [olala]

Ce mai scriu eu pe blog

Bubulina42

Bubulina42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 07:42

Cellena[pup], multumesc, primim orice intra la categoria primavara/soare/vara/cald.
La noi au fost 6 grade amarate dar s-a simtit ca sub zero:(, vantul s-a transformat in ploaie, apoi in lapovita, apoi un fel de ninsoare usoara, apoi iar ploaie, a fost ca la nebuni, o-ri-bil![q]

!Deja mamica de Nicholas!(14.11.2012)

bioana

bioana

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 13:50

buna dimineata. am reusit sa intru pe noua platforma si am scris acolo...........nu mai am timp sa o iau de la capat...[pup]
o duminica placuta!!

mamica de fetita-Irina Andreea 30.11.12

Panic Questions

• Lichid amniotic crescut

anays12
    - iul 12 2024 09:21

• Mici dureri

GaborPetronela
    - iul 05 2024 06:43

• Hemoroizi

Readiness
    - iul 04 2024 18:18