Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mentalitati...


66 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 18:33

Poate acum e momentul sa ti pese de tine, de Draia si de sot mai mult decat de oricine altcineva. Si gata.

Tot nu inteleg problema care e. In loc sa te bucuri, sa ovationezi, sa fii bucuroasa ... esti la polul opus cu nshpe mii de ganduri si probleme care privesc alte persoane, chiar daca e vb de soacra.



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Olivia[flo] Ionela[floare3] Rares[flo2]







[iepu] [iepu] [iepu]

Participa si TU la actiunea de Paste

[paste] [paste] [paste]

#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 22:55

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Off topic: Da, nu-mi place orasul. Chestie de gust. Nu-i o surpriza pt nimeni, nici macar pt socrela. Tu ai stat in Braila sau vb vorbe?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Aici nu-i vorba de a-tzi place sau a nu-tzi place orasul!

TU ai spus:
"Banuiesc ca a fost ea mai destupata la minte si si-a dat seama ca in Braila nu ai cum sa-ti faci un viitor cu adevarat (ma refer la educatie, sanatate). "

Potzi sa-mi explici ce inseamna asta?
Cum adica educatzia si sanatatea(le aduc in discutzie doar pe cele enumerate de tine)sunt altfel decit in restul tzarii?

Sanatatea e extrem de eficienta in alte orase,invatzamintul performant...doar in Braila ,e un capat de lume si sistem?

Bineintzeles ca-s mentalitazi(as face o paralela cu un alt subiect si o remarca a giuliei 71)si bineintzeles ca-s jignitoare afirmatziile tale.

La fel cum a si o colega d eforum spunea"Doamne-ajuta"([alcool])ca scapa Selene de acolo "din ghearele Gheonoaiei"probabil![:D]

Un pic de consideratzie si respect pentru cei ce stau acolo,n-ar strica!

In rest nu va incurcatzi de postul meu referitor la mentalitazi...!

Dana

#23
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 00:38

andacos, cred ca se referea ca in Braila nu ai aceeasi perspective ca intr-un oras mai mare...nu cred ca s-a referit ca in Braila e capat de lume...

__________________________
Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)

#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:17

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

andacos, cred ca se referea ca in Braila nu ai aceeasi perspective ca intr-un oras mai mare...nu cred ca s-a referit ca in Braila e capat de lume...

__________________________
Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


giulia,care este diferentza dintre sistemul de educatzie din Braila si cel din ...Cluj,de exemplu?(asta ca s aiau mot a mot si sa cred ca e vorba de sistemul de educatzie scolar/invatzamintul adica)

Sau care este diferentza dintre sistemul de sanatate dintre Braila si Arad?

Crezi cumva ca cei ce traiesc in Braila sunt cumva analfabetzi,ascociali ...niste ratazi d efapt,cum am mai scris?

Dana

#25
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:28

andacos, haidi bre, si-a exprimat omul o opinie personala, n-a pus anatema pe braila. mie, de ex, mi s-a parut buzaul cel mai urat si trist oras ever. mi-e clar ca opinia mea e absolut subiectiva si probabil eram cam prost dispusa cand am vizitat buzaul. dar na, asta-i opinia mea, pana-l vizitez data viitoare (probabil never).

#26
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:31

andacos, cred ca blackgirl vorbea de atmosfera de aici. O atmosfera depresiva, cum ii spune ea. Nu stiu daca e adevarat sau nu, pe mine, din 50 de braileni, 49 m-au sfatuit sa plec inapoi in Ardeal. Ca nu sunt perspective aici, ca e mizerie, saracie si mancatorie.











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#27
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:34

selene, n-am raspunsuri la dilema ta (cred ca as merge pe santajul sentimental, cum a sugerat anya), dar mi se pare admirabil faptul ca ai o relatie asa de apropiata cu soacra ta si ca vorbesti atat de frumos despre ea. chapeau!

#28
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:40

portocalia, m-a tinut "pe palme" de cand am intrat in viatza fiului sau. Are ea tarele ei, insa nu tin de relatia cu mine, ci de educatia primita si de alegerile facute. Chiar mi-a tolerat niste iesiri urate care numai cinste nu-mi fac. Am ignorat eu diferenta de varsta si statutul ei, tocmai fiindca nu avem o relatie rece, distanta.



De asta mi-e greu s-o ignor, pentru ca sunt niste sentimente la mijloc. As vrea s-o vad multumita, macar, daca nu fericita.



I-am propus sa vina cu noi, sincer, dar nu vrea sa plece de aici.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:40

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

andacos, haidi bre, si-a exprimat omul o opinie personala, n-a pus anatema pe braila. mie, de ex, mi s-a parut buzaul cel mai urat si trist oras ever. mi-e clar ca opinia mea e absolut subiectiva si probabil eram cam prost dispusa cand am vizitat buzaul. dar na, asta-i opinia mea, pana-l vizitez data viitoare (probabil never).


hai mey...inseamna ca voi n-atzi vazut niciodata ce scrie selene pe forum despre Braila?

Iar acum i-a tzinut isonul si blackgirl(de la care ma asteptam la altceva,intr-adevar e vina mea aici ca am avut alte asteptari),cu generalizari si mai mari.

Si acolo traiesc oameni perfect normali,eu asta am vrut sa precizez inca odata!Nu doar ratazi,needucatzi,betzivi...ma rog pricepetzi voi.

In rest...doar mentalitazi!

Dana

#30
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:43

Si eu cred ca in Cluj ai alte perspective de job decat in Braila.
Desi fiecare oras cu atractiile lui...sunt convinsa ca si dupa Braila vei ramane nostalgica...

Oricum, e mare lucru ca e vorba de Cluj si nu de Bucuresti. Poate ca in Bucuresti oportunitatile ar fi fost chiar mai mari, dar si diferenta de abordare si acomodarea ar fi fost mult mai grea. Cei ce au venit din alte orase in Bucuresti inteleg exact ceea ce spun.

Si eu apreciez atitudinea pe care o ai fata de soacr[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -