Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 19 voturi

FIV Turcia - 8


328 raspunsuri la acest subiect

#301
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 15:09

vreau_bebel sinechia nu se manifesta, nu se vede la eco. cel mai bine faci o histero inainte. e exploratorie si nu are ce rau sa iti faca, dar stai linistita

#302
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 15:41

Qiao multumesc mult! Citisem ca sunt totusi ceva modificari ale menstri: durata, culoare etc.

Hatice stiu ca nu ai fost pt procedura, Doamne ajuta sa iasa bn analizele si sa va apucati de treaba!

Ciuripica tie ti au dat raportul analizelor in engleza? Vom fi colege de procedura?

Pup toate cadanele!



#303
ciuripica

ciuripica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 454 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 21:31

Vreau_bebel inca nu am primit raportul analizelor in engleza.

Da, vom fi colege de procedura in a doua jumatate a lunii iulie.

 

[flo2]



#304
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 08:48

Buna dragelor,

 

Asa cum stiti luni mi-am luat zborul spre taramurile otomane.

La aeroport ma astepta un sofer, avea o pancarda mare pe care scria ACIBADEM si numele meu.Am plecat spre clinica, dupa vreo 5 min ma suna Semra sa imi ureze bun venit si sa ma intrebe daca m-am intalnit cu soferul Foarte frumos, ma simteam bine, in siguranta.

Drmul  a fost cam lung dar ma tot uitam pe geam fascinata: erau atat de multe lalele mari , frumoase peste tot asa cum la noi nu am vazut.M-a zapacit soferul cu aerul conditionat sau cu geamul deschis la maxim dar n-am avut chef sa ne intelegem prin semne (nu stia engleza).

Ajung la clinica, la receptie intreb si eu de tayfun Imi arata 4 degete.Etaj 4. Plec spre un lift , sotul zice hai la alt lift.Urcam la 4 nimerim la alt departament.II spun si receptionerei ca eu vreu la tayfun, aude cuvandul magic ma ia de mana ma duce pe niste scari, coboram iar urcam si ma duce exact unde trebuia.Dragut din partea ei.

Aici spun pentru ce am venit..eu in elgleza ele turuiau in turca.Aduc o asistenta, vorbea engleza ma intreleg cu ea dar ma intreba daca sunt in ziua 2, eu nu, am venit sa fac analize. O suna pe Daniela (acum am intrat prima data in contact cu dansa, o Salut ( ne citeste)) vorbeste cu mine, apoi cu ele (la tel) si imi spune ca intai ma vede medicul si apoi fac analize.

Bine, astept, am intrat mai devreme la intalnirea, si concluzia dlui doctor a fost ca nu ma vede ca o pacienta cu RIF, ca problema la mine , e defapt, una de laborator.

Ca laboratorul lor e multa mai performant si sa fac un fiv si daca nu reusesc , abia atunci sa fac analizele.Prin urmare imi propunea sa imi faca EI in acel moment.Eu..pai nu fac fiv luna viitoare.Atunci zice hai sa te consult si apoi faci testele.

M-a consultat ( eco) si apoi Daniela m-a condus undeva la parter, unde a completat un formular, mi-au luat sange ( nu mi-a fost rau desi aici lesin) si gata am plecat.Am platit mai mult decat stiam eu ca trebuie sa coste acele analize, de ce nu mai stiu.

 

Prin urmare astept 2 luni si sper sa nu ma lupt cu ei atat sa le obtin.

 

Ciuripica, de ce nu te duci la un birou de traduceri sau transmite-le pe el direct la Tayfun sa isi spuna parerea. [flo2]

 

Apoi ne-am plimbat prin oras, am bifat si eu supa de linte (nu ne-a placut ) si sucul de rodie (dar era sf de sezon pentru rodii si nu veau un gust asa bun, se simtea gust de fruct uscat).

 

Din ce am inteles eu, daca analizele nu vor fi bune, am o explicatie pentru nereusitele mele.SI daca nu ies bune, eu ma retrag din cursa.

 

Vom vedea!!

 

Va pup pe toate, va multumesc pentru incurajari si ganduri bune!

 

[flor]

ps: daca am greseli, ma scuzati, nu stiu cum sa editez inainte de postare.



#305
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 08:54

am comparat mailul initial cu analizele cu factura: mi-au facut o analiza in plus : "cariotip; postnaatal, peripheric blood"



#306
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 09:22

Hatice analizele o sa fie bune si tu o sa te retragi doar cu 1-2 bebelusi, daca tayfunelul a zis ca nu tu esti problema, ci laboratorul, eu zic ca asa e...nu stiu de ce, dar eu am mare incredere in el [pk]  



#307
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 09:50

Bine-ai revenit, Hatice! [flo2]  Din cate am vazut eu comunicarea e "pe butuci" [rip] [smulgpar] e vorba aceea "ne intelegem ca turcii"...avand in vedere ca le vin pacienti din toate colturile pamantului ar putea sa le trimita pe fatucile acelea de pe la receptii si pe asistente la niste cursuri elementare le limba engleza! [xx(]

V-au dus tot de la clinica la aeroport?

Doamne ajuta ca analizele sa fie in regula si sa incepi procedura in septembrie [flor]

 

Fetele ce program aveti astazi de 1 Mai "muncitoresc"? Eu termin cafeluta [cit]  si ma bag la o serie de [curat] [rufe]



#308
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 11:07

Ploaiedevara, da te duceau daca vroiai.M-au intrebat ce facem dupa analize si pentru ca avionul meu plecata la 22.55 , le-am spus ca vrem sa ne plimbam.I-am rugat sa ne duca la fery, ne-am cumparat akbil, am traversat bosfourul si ne-am plimbat pana ma dureau picioarele si nu ma mai incapeau pantofii,Am iesit desculta in otopeni.

 

Oricum, trebuie sa te aduni , ca ei te iau cam repede, sa fii pe faza si sa ii domolesti , sa intrebi, sa revii cu intrebarea cand simti nevoia. (Pe mine m-au luat asa de repede pe sus ca am uitat sa ma duc s eu la baie inainte sa plec.)



#309
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:23

Chiar asa Ciuripica, Hatice, d c tre sa asteptati saptamani in sir traducerea analizelor cand rezultatele ar tre vazute de Tayfun iar el sa se pronunte cu privire la ce urmeaza.

De 1 Mai noi am iesit la un gratar, avem un fin care-si serbeaza si ziua de nastere, deci tocmai bine.



#310
ploaiedevara

ploaiedevara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 12:41

Aha, deci v-ati familiarizat putin si cu 'Stanbulul [alcool] !

V-au luat banuti si pentru discutie+eco? Aveai la tine si alte analize si istoricul sau doar i-ai povestit despre incercarile de pana acum? Sunt tare curioasa cum va decurge discutia si la mine...credk o sa trag o dusca inainte [alcool]  [fri]  sa-mi fac curaj!

Mersi de pont, Hatice! [flor]

Bebel si Ciuripica, suntem toate colege de iulie [flor] [flor]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -