Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi fericiti de sept-oct 2011 **13**


212 raspunsuri la acest subiect

#21
andreea_t

andreea_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 662 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 09:29

Neatza strugurime!

Michella78, delicioasa cafelutza, acum o savurez.

Este putin cam ciudata platforma noua, ca orice nou sistem utilizat. Sunt sigura ca ne vom obisnui si poate aveam ceva features [:)]

Fetele care au fost la munte, una dintre voi a uitat o cutie de lapte praf aproape plina, m-am gandit s-o iau, dar am lasat-o acolo pentru next trip.

Nanna, multumim pentru aprecieri, foarte frumos ai scris! Andrei este chiar asa cum l-ai descris tu [pup] , pana si noua ni se pare la fel de ireal

Sitam ca mai vreau sa scriu ceva....Sei, iti raspund mai tarziu cum a fost la noi cu intarcatul.

O zi frumoasa va doresc!


Editat de andreea_t, 24 aprilie 2013 - 09:30 .


#22
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 10:43

Buna fetele !!!!!!!

Da e cma ciudata noua platforma dar o scoatem noi la capat.Ideea e ca pe langa faptul ca am ramas putin o sa fim si mai putine [smulgpar] .

 

Andreea sa stii ca Andrei e idolul meu [flo2] , e cel mai vorbaret copil pe care il stiu, oricum de la faza cu masina de gunoi am devenit cel mai mare fan [pk] .



#23
andreea_t

andreea_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 662 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 11:34

Anca, multumim! Toti strugurasii sunt speciali, frumosi, inteligenti si cei mai faini copii! [pup]

 

Ma simt tare mandra, acum cand imi spuneti si voi, parca realizez si eu ca este chiar deosebit Andrei [il]

Care este faza cu masina de gunoi?

 

Fetelor ce stiti de programul: FasTracKids?

 

Sei, am ramas datoare cu experienta noastra legata de intarcat. [:D]  La noi a fost destul de simplu, parca a venit asa de la sine, asa cum imi amintesc eu acum (atunci mai aveam momente de nervozitate, dar imi treceau repede). Asta imi si doream pentru ca imi era tare teama sa nu-l traumatizez si ma mai speria gandul ca as putea face mastita.

In primul rand, eu nu prea m-am mai ocupa de mine ca sa am laptic si asta a dus la a avea mai putin si incepusem sa fumez (1-2/ zi). Asa a venit si decizia de a-l intarca pe Andrei.

Intr-o seara m-am gandit ca ce-ar fi sa incerc sa-i dau lp. Asa ca am cerut de la o prietena din complex, am facut parca 30 ml, i l-am dat cu biberonul. Spre surprinderea noastra a baut tot, fara ezitare (cred ca ii era si foame). Dupa lp, in mod evident a vrut san si i-am dat. Asa am procedat cam 2-3 saptamani, seara, crescand doza de lapte praf cam la 2-3 zile. Dupa aceasta perioada, cand am ajuns la doza maxima, treptat, el sugea mult mai putin, doar ca sa adoarma. Acum foloseste biberonul cu lapte si dupa suzi pentru somn (cand deja e cu ochii inchisi).

Dupa inca vreo 2-3 saptamani, a renuntat de tot la san. Dar, mai avea o zi pe saptamana cand isi amintea de san, il scotea din bluza, il lua asa in gura pentru 2 secunde si il punea la loc, spunand:, nani tzitzi. Pentru ca noi ii tot spuneam dupa ce el bea biberonul si cerea sanul ca tzitzi face nani.

Inca ceva, incercam sa stau cat mai imbracata, ca sa nu fie vizibili sanii sau usor de abordat.

Dimineata i-am dat la fel, pana am ajuns la 210 ml, ca nu se satura, iar eu dispaream subit si ramanea tati cu el.

A contribuit foatre mult sotul meu in actiunea asta, incercam sa fie mai mult el prezent seara la culcare, daca ma striga si intelegea ca am treaba (faceam dus sau alte alea ce gaseam eu ca pretext) era ok, daca incepea sa maraie, chiar sa planga veneam langa el.

Cel mai usor a fost dimineatza, seara a durat mai mult ca era sanul drogul pentru nani.

A fost putin dificil, dar nu foarte greu. Iti trebuie multa rabdare, inventivitate de moment, tati alaturi si intelegator sa se implice in actiune.

Eu nu am fost deloc de acord cu intarcatul brusc, trimis cateva zile la bunici sau in alte parti. In plus, Andrei daca statea la mamaie 1-2 zile, avea laptic de la san pentru biberon, dar cand venea acasa tot tzitzi era baza, asa ca nu stiu daca ar fi functionat altfel.

Eu una sunt foarte happy ca am reusit in modul acesta.

Cred ca depinde mult si de copil, acum ce sa-ti spun: iti urez succes!

 

 

 

 

#24
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 13:42

Buna fetelor. Uffff dar greu v-am gasit pe noua platforma, insa asta e , ne obisnuim noi....



#25
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 15:36

Sei: Nu vreau sa te sperii dar... Dani bea cu canita 210ml de lapte si tot cere sa mai suga. Dar nu pot zice ca pare flamand la final de canita cu lapte. Daca bea si alt lapte nu inseamna ca se intarca musai.



#26
andreea_t

andreea_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 662 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 16:10

Mihaela_i, eu am expus experienta noastra, nu cred ca am spus ca la noi intarcatul a insemnat sa bea alt lapte fata de cel de san.

 

Daca s-a inteles asa, rectific aici ca sa fie clar.



#27
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 16:19

Hello

Anca, imi pare rau...

ne-am vedea alta data.

Ooka, ok, no worries.

 

Andreea, Michella si Hayat, o sa va dau mesaj pe FB cu nr meu de telefon si detalii, ca pe platforma asta noua nu stiu daca inca s-au rezolvat problemele.

Daca mai vrea cineva sa vina la intalnire luni dimineata, sa spuna.

 

Michella, cum dau de tine pe FB?

 

eu numar zilele pana la concediu. nu mai pot. n-am chef deloc de munca....



#28
andreea_t

andreea_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 662 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 16:22

May, 99 % vin. Vreau sa fiu prezenta si cu Andrei [:)]

te pupicesc!



#29
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 16:30

Super! :)
Si Hayat o sa vina cu Razvan. Cred.
Michella cred ca vine singura ca vine de la servici.

Editat de May3, 24 aprilie 2013 - 16:35 .


#30
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 18:34

Pe mine m-a luat pe nepregatite valul asta de caldura. Nu am decat un rand de hainute de vara care ii vin lui Dani. Ati patit si voi asta sau nu?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -