Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Faceti baita impreuna cu bebelusul?


116 raspunsuri la acest subiect

#101
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 17:32

in concluzie e ok sa faci baie cu bebe. binenteles, daca vrei si nu ai fobii legate de @microbi@

Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012

#102
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 17:47

Eu nu am vorbit de microbi. Daca e sa ne raportam la asta, singurele momente in care nu as fi facut baie cu el erau cele in care sa zicem ca eu soseam din orasul nostru prafuit intr-o zi torida. Atunci nu as dori sa fac baie cu nimeni [:D].

Am dat insa exemplul unui bebe vesel si cu mare chef de baie si mi se parea ca puteam mai bine sa ma descurc daca eram "pe margine" sa culeg tot ce arunca cu spor afara din cada, jucarii, sapun, burete. In plus atat parea de fericit sa pleoscaie cat vrea incat cred ca l-as fi incurcat ocupand o buna parte din locul unde el se distra [pk].

Daca ar fi avut vreo fobie de apa sau nu ar fi fost fericit in baie bineinteles ca eram in secunda doi cu el in cada.




#103
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 19:01

daca e vorba de microbi si/ sau alti daunatori, eu votez castigatoare piscina :D

cu toate astea, mi-am dus si imi duc copiii la piscina da' nu fac baie cu ei. daca a fost nevoie (frica, loc nou in concediu, cabina de dus whatnot ce-i facea sa tipe si sa protesteze) era de serviciu dl tata la intrat cu copiii la dus.

baie never, ca baie facem doar acasa si acolo vor sa se balaceasca in liniste si voie.

de cand sunt aici observ la noi o preocupare muuult mai mare si uneori (nu tot timpul, da?) exagerata pt microbi. la piscina e o tanti in luna 7-8 care face ture de zor, mie dr mi-a interzis sa mai merg la piscina pe parcursul sarcinii pe motiv de infectii. bebelusi de cateva saptamani, bang in piscina cu tot restul, daca indrazneam asa ceva acasa dna pediatru ne sapunea cu saptamanile.

ma uit si-i vad cum iau cate unii bebelusi cate o gura de apa din aia plina de clor... si mai doamne stie ce, iacs, mi-e sila de mor, da' si ai mei fac la fel si-s mari acum. incerc sa ma prefac ca nu vad :D asa ca nu conteaza varsta, tot la fel o comit copiii [:D]



_______________________

#104
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 20:52

Mai, io sa v-o zic pe a dreapta, baia mi se pare neigienica in general. Io nu am mai facut baie de cel putin 10 ani. Nu, nu put[:D]. Caci fac dush. Nu mai suport demult sa zac acolo-n cada, sa stau la "inm u i a t"(sau nu mai cenzureaza?:)), sa mi se zbarceasca pielea de prea cald sau sa se zbarleasca de prea frig. Mai ales de cand am auzit o replica in "Seinfeld", Kramer parca zicea:"cuuum? sa faci baie, sa stai in propria-ti mizerie?!" am zis bingo, asa e:)))

Acum cu bebelusii nu prea ai ce face, ca nu poti sa-i pui in picioare sa le faci dush:)) Eu la fiica-mea de pe la 16 luni doar dush ii fac si e foarte bine!



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#105
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 21:15

hai mai ilinco, nu are cum sa fie neigienica baia in ziua de azi in care oricum faci dus in fiecare zi cel putin.[:)]

in rest, te inteleg ca am trecut si eu prin perioada asta. dupa ce am imbatranit am inceput sa apeciez o baie fierbinte cand vin cu oasele inghetate de la sanius iarna sau pur si simplu sa stau sa zac in apa calda fara sa ma deranjeze nimeni. nu stiu din ce motiv, in mintea baietilor mei de toate varstele, in baie e acceptabil sa se stea mult, la dus nu.

asa ca daca bat la usa si spun "fac baie" cristalin, de indata dispare "factorul disturbator"

iar la copii - ai mei se balacesc cu mare drag in noroi, deci in baie e ideal[:D]. dupa noroi, ii bag sub dus si cand is curati pot sa puna docul la vana sa se balaceasca in voie.

_______________________

#106
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:03

Si eu, ca Ilinca, nu am mai facut baie de... multi ani. Nu ma mai incanta.



Copilul face baie ca sa se joace. Ca jegul il dam jos la dush.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#107
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:16

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pana acum am tot inteles de ce nu e bine sa faci baie cu un bebelus. Bebe, da, deci copil pana intr-un an.

Dar a scris cineva argumente de ce e bine ?


Pentru bebelusi e foarte important contactul skin-to-skin cu mama mai ales, iar daca cei doi au avut nesansa sa nu se bucure de alaptare, atunci timpul de la baita este unul bun pentru relatie. Si chiar daca bebe e alaptat, cu atat mai mult e fain sa faci baie cu mami.


Mi se pare putin nefireasca intrebarea, eu o percep puternic si m-am gandit mult la ea, desi nu am scris imediat. E ca si cand ai intreba de ce e bine sa te joci, de ce trebuie sa si mirosi florile, cand poti doar sa le privesti... Pentru mine, baia cu bebe e una din micile placeri si bucurii, are timpul ei si nu te mai intalnesti cu ocazia asta (deja nu mai am parte de ea, ca bebe vrea cu piratii mari in vana!).

Nu stiu cum sa spun, ca sa nu par melo-cutzu-dramatica, insa in ultima vreme sunt usor panicata de trecerea vremii, trecerea atat de rapida a vietii, copilaria pruncilor mei se scurge ca in vis, cea mare merge la scoala curand, iar bebele meu...are deja un an, de vreo doua luni! Imi imbogatesc sufletul cu momente mici, dar pretioase...iar baia cu bebe, alaptarea prelungita si alte cele sunt intre ele. Nu fac rau, ci mult bine pentru familie, pentru suflet, pentru relatii.






"You only live once, but if you live right, once is enough."

#108
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:44

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Nu stiu cum sa spun, ca sa nu par melo-cutzu-dramatica, insa in ultima vreme sunt usor panicata de trecerea vremii, trecerea atat de rapida a vietii, copilaria pruncilor mei se scurge ca in vis, cea mare merge la scoala curand, iar bebele meu...are deja un an, de vreo doua luni! Imi imbogatesc sufletul cu momente mici, dar pretioase...iar baia cu bebe, alaptarea prelungita si alte cele sunt intre ele. Nu fac rau, ci mult bine pentru familie, pentru suflet, pentru relatii.






"You only live once, but if you live right, once is enough."


Poate e timpul sa te gandesti la un bebe nou mic? [:)]

#109
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 23:54

Hahaha...al 5 lea? Hmm... [pup]





"You only live once, but if you live right, once is enough."

#110
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 00:01

Julia, eu te inteleg. si pe mine ma apuca panica din ce in ce mai des cand realizez cat au crescut si ca anumite momente si oportunitati sunt gone forever.

si cred ca simt si ei ceva ca de vreo saptamana iar noapte de noapte cat e unul aterizeaza la noi in pat, daca nu amandoi. ma doare spatele de cat de rau am dormit, dar zau ca ma ma bucur ca inca mai vor sa fie aproape de noi.

_______________________


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -