Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sfat


24 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:10

Citat:
citat din mesajul lui giulia71



Am trait in Ardeal si fara sa vreau am aflat ca mai toti din Sud suntem Mitici, asa tam nesam. Este foarte neplacut, crede-ma sa fi catalogat asa


Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Ai uitat de categorisirile celor din Moldova![:D][bang]

Dana

#12
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:17

Eu nu inteleggggg....fata a zis ca ea sta in Ardeal, nu nasa...a accentuat distanta. Am inteles eu aiurea???


Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#13
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:18

ntz, nu le-am uitat,numa' nu le-am mentionat

Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

#14
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:21

Eu nu stiu ce datorie ar trebui sa-si faca nasii.. eu nu am nicio pretentie de la nasii copilului meu. In fine.

Parerea mea este ca ti se pare un capat de tara o chestie ce nici macar nu ar trebui sa te afecteze.

Daca vrei si poti sa vorbesti la telefon, raspunzi. daca nu poti si nu vrei, nu raspunzi. O zi, doua, trei, cinci, noua. Nu te poate obliga nimeni sa vorbesti.

Dupa cum relatezi, parca ar fi vorba de un copil terorizat de invatatoare. Care nu poate sa-i spuna nimic de frica, care crede ca nu are incotro...ei bine, ai incotro. Daca vrei sa-i dai explicatii ii dai, daca nu vrei, nu ii dai si gata.

Probabil ca are un cu totul alt stil decat iti doresti si iti place tie. Mie nu mi se pare nimic aiurea sa vrea sa vorbeasca zilnic cu tine, probabil ca nici nu-si imagineaza ce drame trezeste cu dorinta ei. Dar nu te inteleg de ce crezi ca ar fi greu sa-i spui ca esti foarte ocupata in timpul zilei si nu ai timp de vorba desi poate ti-ai dori (sau poate ca nu ti-ai dori) si ca cel mai bine ar fi sa o suni tu cand ai timp si chef, intrucat esti mai ocupata.

#15
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:41

Hmmm , femeile astea doua parca-r fi surori ...
Iulia , sincer , nici eu nu inteleg de ce fac atita drama din toate astea , poate pentru tonul atotstiutor pe care-l foloseste sau poate pentru ca indiferent de ce as zice eu nu e bine ,sau nu indeajuns de bine , pentru ca daca ea ar fi in locul meu ar face asa si nu asa ...
Nu am raspuns o saptamina la telefon , nu intentionat ci pentru ca chiar am fost cu treaba si ce crezi ? s-a lasat cu reprosuri si mesaje chilometrice ca ce insensibila sunt eu , ca daca i se intimpla ceva grav sau ca daca chiar avea nevoie de un pahar de apa de la mine .....Sau suna ,iispun ca citesc o carte , dupa ce vorbim un pic despre carte si starea vremii la sugestia mea incheiem conversatia ,dupa 30 min ,pe ceas , suna telefonul si se introduce cu ceva de genul -ma gindeam ca poate vrei sa iei o pauza ca poate te-ai incins de la atita citit ...:| ii zic ca NU! nu m-am incins ,din contra acum sunt la partea cea mai interesanta si .....conversatia decurge ,aiurea ,cam un ceas S-a dus naibii si carte si ziua mea ....Bine , ce am relatat eu aici e mizilic ...sa vezi cind incepe cu sfaturi in educatia copiilor mei sau pentru relatia cu sotul meu ...Rrrrrr
Si eu am botezat si nu nu ma simt obligata in nici un fel , imi vad finul cind se poate daca se poate iar cu mama lui vb tot asa cind avem timp , nu ne sufocam si nici nu ne facem statuie in centru doar pentru ca ne-am cumetrit ...
Voi incerca sa-mi revizuiesc comportamentul sau voi termina aceasta relatie cu tot ce implica ea :(

#16
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 19:08

Dariaucha,sunteti pe lungimi de unda diferite, e chestie de perceptie. Ea poate te percepe ca pe o prietena, tu ca pe ceva agasant.

Am fost si eu candva, nu demult, in rolul nashei, sunam pe cineva care credeam ca imi este apropiat. Nu stiam ca de fapt da ochii peste cap de fiecare data cand sun.
M-am prins apoi si m-am potolit.Definitiv. Mi-era draga persoana respectiva si credeam ca este "my person". N-a fost. M-am prins la timp si m-am retras[:D].

Nu sunam de n ori pe zi, sunam cam o data pe saptamana, la doua saptamani. Din pacate, sunam numai eu.

Acum nu mai sun, oricat de chef de vorba as avea.


#17
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 00:33

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Am inteles totul si iti dau dreptate, mai putin faza cu "ea sta in Bucurestisi noi in Ardeal". Asa, si[:-@]?Am trait in Ardeal si fara sa vreau am aflat ca mai toti din Sud suntem Mitici, asa tam nesam. Este foarte neplacut, crede-ma sa fi catalogat asaNu contest ca nasha ta e bagacioasa, si daca e asa, da-i Ignor si atat. Eventual Delete[flo].Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca
Nu "mai toti din Sud suntem Mitici", ci exclusiv bucurestenii.Ardelenii au o anumita mandrie pe care nu le-o scoti din cap.Din putin se face mult - ajutor umanitar!Lucrusoare de vanzare...In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

#18
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 04:46

Da Giulia , ai dreptate ! Nu suntem pe aceea#537;i lungime de unda .Mi-am f#259;cut multe procese de constiinta si mi-a p#259;rut r#259;u de multe ori pentru ca si mie îmi place sa vorbesc ...si vorbesc nu gluma :)) Am r#259;mas in stadiu de ignor , nu o ignor pe ea , ma ignor pe mine pentru ca problema e la mine ... Sau cel pu#539;in a#537;a pare . Dup#259; cum am spus , nu e femeie rea , dar tonul face muzica ma gândesc ... :)

#19
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 20:10

Selene, iti dau dreptate.

Pentru mine a fost o mare surpriza ca parca traisem ca strutu' , adica eu nu faceam nici o deosebire ca-o oltean , ca-i ardelean, moldovean samd, cel putin in cercul meu de colegi/prieteni n-am auzit niciodata ca ala-i mai abitir ca asta.



Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca

#20
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 03:26

eu cred ca solutia ar fi sa ignori 'insistentele' nasei si sa te detasezi putin; raspunzi la telefon cand poti vorbi si suni deasemenea, cand poti, iar daca 'cere socoteala' spui scurt si la obiect cu o voce ferma,dar politicos,ce ai de spus. :-) la mine a mers asta in relatiile cu o prietena; si am ramas prietene, fara sa mai fie asa 'obositoare'.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -