Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sfat


24 raspunsuri la acest subiect

#1
gyongyi78

gyongyi78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 aprilie 2013 - 12:42

as dori sa cer sfatul intr-o problema destul de delicata pt mine. Nasii mei de cununie in special nasa ma acuza ca de ce nu stau pe net sa stau la discutii cu ea. Mentionez ca am un baiat de 2 ani si 4 luni, lucram atat eu cat si sotul meu. Cea care are grija de baiatul meu esta mama mea cat suntem la servici. Dupa servici normal este sa ma ocup de copil si de casa.Sotul meu lucreaza de cele mai multe ori peste program. Suntem bucurosi ca ne putem ocupa de educatia copilului nostru si sa nu stam pe internet. Mentionez ca nasa are si ea un baiat de 1 an si 2 luni dar are si alte 2 fete de 22 ani si 21 ani care se ocupa de copil si normal ca ea are timp de internet. Urmeaza sarbatorile de Pasti mergem la soacra mea si vin nasii la ea.Din surse sigure am aflat ca are de gand sa imi tina predica ca o ignor complet citez "atunci cand o sa fie ea singura cu copilul in camera sa ii explic cum e in viata si care este datoria fiecaruia". Noi locuim in Ardeal si ei sunt la Bucuresti, nu avem posibilitate de plimbare lunar asa cum vor ei.Nici datoria de nasa nu si-a facut-o fata de copilul meu de cand l-a botezat, doar cand i-a luat motul atunci i-a luat niste haine.De ziua lui anul trecut nici n-a sunat sa ii zica la multi ani. Si mai are ea pretentii de la noi.
Zice-ti ce as putea sa fac sa ma lase in pace si sa isi vada ea de viata ei sa nu ma mai deranjeze.Eu sunt o persoana care daca are dreptate ma duc pana in panzele albe si nu ma las. Dar am o problema plang foarte repede daca sunt luata la rost fara motiv.
Dati-mi un sfat cum sa rezolv aceasta situatie.

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 18 aprilie 2013 - 23:25

vgxdgxfgxfgxfg



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 02:54

dar de unde si pana unde asa o mare suparare ca un om nu sta prea mult pe net? Treaba fiecaruia cat sta. Toti suntem obositi, in viteza, casa, copii, serviciu s.a... deci timpul tuturor este cam limitat. Deci spui clar ca n-ai timp sa stai cat ai vrea, ura si la gara.



Si eu uneori vorbesc rar cu prieteni de pe fb sau mess, dar nu e nici o suparare. Uneori suntem in contratimp... asta e... dar nu ne suparam unii pe altii, ar fi culmea.



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)





Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#4
Dariucha

Dariucha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 08:53

Îmi cer scuze ca ma bag in discutii , dar , am aceeasi problema cu nasa fetei mele mici !:( Nici eu nu mi-am dorit in mod deosebit sa fie nasa fetei , a insistat atit de mult ca , sincer , mi-a fost frica sa o mai refuz ( superstitii, no ;( ) Am acceptat tot asa , fara obligatii , de ambele parti . Toate bune pina am realizat ca eu trei sferturi de timp stau pe telefon , ma suna toata ziua , vb banalitati , de la amintiri din copilarie la politica si cind nu aveam subiecte disecam starea vremii ... Obosisem , plus ca este o persoana posesiva , numai ea are dreptate , din experienta ei de viata trebuie sa învete toata lumea ( e mai mare ca mine cu trei ani ....) Frustrant , enervant .... Daca nu-i raspund la tel se supara , îmi reproseaza .., of ! Si eu ca si initiatoarea subiectului consider ca sunt destul de capabila sa-mi întretin familia , daca am facut pasul asta nu l-am facut din necunostinta de cauza si multumesc Domnului ca suntem bine , plus ca mie îmi place sa fac treburile in felul meu , cum cred eu de cuviinta si in afara de sotul meu nu cinta nimeni la mine in casa , ea stie toate astea ,si totusi insista....
In urma cu trei ani ne-am certat urit pt ca am uitat pur si simplu de ziua ei ... Am uitat ... Mi-a facut un scandal monstru , m-a amenintat ca ii spune sotului ce hram port eu , ca defapt nu's cum par si ca nu-s instare sa-mi tin prietenii si cite si mai cite ... Am ramas masca de cit de absurda poate fi ... m-am rezumat la ai spune ca este un om fara continut daca se preteaza la asa mirsavii ...
Nu am mai vb pina la cutremurul mare din jp de acum 2 ani ...Rau am facut ca am sunat-o , îmi faceam griji ... O perioada a fost ok .. Acum , de vre-o juma' de an iar a început ... Telefoane zilnice fara continut , tinut evidenta , sfaturi necerute .... De vre-o saptamina nu mai ma suna ca mi-a reprosat ca eu îmi petrec mai mult timp cu alte prietene decit cu ea si ca nu fac destule matanii ca mi-a crestinat fata ... Doare al naibii , mai mai ales ca eu ma stiu pe mine si si alte fete care mi-au calcat pragul, întotdeauna le-am tratat cum am stiut eu mai bine ... numai ei nu i-a ajuns ... Ce sa fac ? Ce sa fac ? Vreau sa pastrez o oarecare relatie de complezenta , e nasa fetei , nu e femeie rea , dar eu una nu mai suport posesivitatea ei , nu pot nici sa joc teatru , nu's genu' ce sa fac ...,
Îmi cer scuze din nou , m-am lungit , nu vreau sa fac din frustrarea mea un subiect , m-am descarcat si multumesc celor care si-au rapit din timp pt a scrie un sfat ! Daca aveti o solutie , ceva , orice ...

#5
gyongyi78

gyongyi78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 12:46

Pe mine asa m-au invata ca cei care iti cer copilul sa-l boteze nu este deloc indicat sa ii refuz de aceea am acceptat. Si colac peste pupaza nu a fost de acord ca nasa mea de botez sa fie nasii nostrii de cununie s-a bagat ca musca in lapte si ne-a stricat si nunta. a fost instare sa mearga la parinte in ziua nuntii si sa bv cu el ca nu fratele meu sa ma duca la altar cum am hotarat(eu nu am tata a murit in 89 si am vrut sa ma duca fratele meu)si sa ma duca nasul. Si a iesit si cu scandal ziua in care trebuia sa fiu eu fericita cu sotul meu atat pt mine cat si pt copilul meu.

#6
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 13:25

Superstitia cu logica nu fac casa buna impreuna....nu fac casa de regula. Cine te-a invatat, te-a invatat prost si acum suporti consecintele....timpul nu ai cum sa il dai inapoi, poti doar sa rezolvi cumva situatia actuala, nu viitoare. Ori te ghidezi in continuare pe superstitii ori apelezi la logica...trebuie sa alegi.
In general nu trebuie sa lasi treaba sa se acutizeze, spui la momentul respectiv ce te deranjeaza, frumos, fara repros...nu ai facut-o atunci, o faci cand constientizezi, nu mai lasa sa treaca timp pt ca devine si mai greu....la un mom dat iti va fi ïmposibil si dupa ori te coplaci in situatie ori rupi total. Acum trebuie sa cauti o cale astfel incat sa lasi loc de buna ziua. E psibil ca in viziunea ei daca ripostezi cumva sa nu-ti lase loc de buna ziua si s-o ia personal, dar atata timp cat tu ai sa fii impacata cu tine si cu modul in care ai actionat, nu e problema ta.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#7
gyongyi78

gyongyi78
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 14:40

eu in totdeauna am facut in asa fel incat sa impac si varza si capra dar aceasta femeie nu intelege ca familia este pe primul loc si ceea ce o deranjeaza ca nu fecem nici eu si nici sotul meu cum zice ea ca asa e cel mai bine. Mi-a zis atunci la botez ca mama mea nu stie sa creasca copii si nu ne-a crescut cum trebuie. Mama mea a ramas vaduva la 36 ani cu 3copii, s-a sacrificat pt noi. Toti 3 am terminat scoala(2 din noi am terminat si facultate)si suntem momentan fiecare la casa noastra. Practic noi trebuie sa stam la dispozitia ei si sa ii dam raportul zilnic despre noi. Asa ceva este de neconceput in ideea mea. Am stat si m-am gandit ca timpul le rezolva pe toate si eu am constiinta impacata ca fac ceea ce este bine pentru familia mea, daca gresesc invat din acea greseala, dar pana acum nu am avut cu ce sa ma simt vinovata deloc. Pana si sotul meu mi-a zis zilele trecute ca s-a inselat in privinta acestor nasi foarte foarte mult si ii pare rau acum.Dar asta e suportam acum consecintele. Noroc ca mai are copilul meu o pereche de nasi care isi fac cu adevarat datoria.

#8
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:01

Nu iti mai motiva, si noua totodata, revolta fata de ea....tu stii cel mai bine ce si cum, iar daca nu te simti confortabil cu ea, asta e....in viata nu ne simtim confortabil cu toata lumea, avem simpatii, antipatii. Actioneaza cum crezi astfel incat sa scapi de frustrarile astea.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#9
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:03

daca treaba sta asa cum o descrii tu, de ce nu tai raul de la radacina. ii spui frumos tot ce ne-ai spus noua si intrerupeti relatiile. si iesiti mai castigati. end of story.

__________________________
Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)

#10
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 17:05

Am inteles totul si iti dau dreptate, mai putin faza cu "ea sta in Bucurestisi noi in Ardeal". Asa, si[:-@]?

Am trait in Ardeal si fara sa vreau am aflat ca mai toti din Sud suntem Mitici, asa tam nesam. Este foarte neplacut, crede-ma sa fi catalogat asa

Nu contest ca nasha ta e bagacioasa, si daca e asa, da-i Ignor si atat. Eventual Delete[flo].


Sa-ti feresti capul de frig si de prostie-parintele Arsenie Boca


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -