Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (51)


655 raspunsuri la acest subiect

#11
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:10

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

roxy cam asa se intampla cub copilasii cand sunt in gradinite
toti sunt la fel
doar ca unii parinti se ingrijoreaza mai mult altii mai putin
toti cu care am vorbit sunt la fel
mucii pana la calcaie permanent
si f greu trec
da totul e ok pana fac febra
cand e si cu febra e mai greu
si nu cred ca e vb doar de imunitate
din moment ce 95% sunt la fel din pacate

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami, eu zic ca e vorba de imunitate, pt ca pana in 6 ani, copii nu au asa ceva; abia dupa 5-6 ani si-o formeaza/dobandesc..

ca si tine, eu cred ca e un cerc vicios in gradinite, streptococii astia si virusurile se transmit prin stranut/secretii si cum ei stau nas in nas acolo, prin rotatie nu scapam niciodata..decat sa mai creasca ei si sa-si faca rezistenta..

am sunat intre timp si la laborator si se pare ca la secretia de la oki, unde i-a luat proba efectiv direct multa multa infectie..a iesit haemophilus influenze..eu sunt convinsa ca e peste tot, dar daca nu ia proba cum trebuie direct din infectie, nu iese..si probabil asta e explicatia complicatiilor, ca nesuferitul de streptococ asta face, complica lucrurile in caz de raceala/gripa - adica conjunctivite, otite, pneumonii, laringite, faringite, tuse interminabila etc..
asa ca am antibiograma..dar nu-i dau inca antibiotic, episodul e pe terminate oricum..incerc tot cu naturiste si maine merg sa-i vada si doctorul..oricum ea la ochi nu mai are nimic, infectia ia trecut dupa 2-3 granule homeopate..
mi-a mai zis ceva dr de la laborator, ca m-am luat de ea ca nu a testat pneumococicul in nas/faringe ..si mi-a zis ca n-are relevanta in gat/nas pt ca 85-90 % din copii sunt purtatori activi..el da complicatii doar daca coboara la plamani, iar analiza ca sa confirme asa ceva se face doar din sputa de acolo din plamani..la copii aproape imposibil de recoltat zic eu..
asa ca acum vreo 3 luni eu am facut tratament cu antibiotic pt pneumococic iesit in nas la andra, dat de doctor[:-@][:-@] dupa antibiograma..DEGEABA !

si ca sa va mai impartasesc din cunostinte in caz ca va loviti ( eu sper ca nu[:D] ) va spun de un antibiotic natural f f bun - Biosept Forte sau Biosept Plus ulei( la copii cica se da doar Plus, insa eu le-am folosit pe amandoua, inclusiv la Andra)..plus ca exista si sirop Biosept pt copii- Sirop Biosept cu Miere si Propolis, care se poate da in cure pt cresterea imunitatii..




mami de 2 prichindei

#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 18:18

La multi ani pentru fetita! Te-am mai citit pe aici, din cand in cand, si pe la Arad.. Jos palaria [asia] ca te descurci cu 5 copii
Citat:
citat din mesajul lui Somleac
Multumesc de urari fetelor. Sarbatorita are ditamai buboiul in frunte de la cazatura de alaltaieri. Este foarte neastamparata , tot ce fac baietii vrea sa faca si ea. De multe ori le atrag lor atentia sa nu se catare pe te miri unde ca se ia si Ilinca dupa ei, dar pe de alta parte ma tem sa nu prinda pica pe ea.[alcool], asa ca.....Msbb Doamne ce sperietura ai tras. Si eu de asta ma tem cel mai tare mai ales ca Ilinca e crizata si odata se smulge din mana si fuge.Atata sunt de obosita, nici lumina de afara nu o suport.[q]Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011
Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) Povestea sarcinii si a nasterii Andreei Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#13
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 23:00

[hop si eu]
am dat sa scriu si azi un mesaj dar imi zicea ceva de copy si paste...si nu aveam timp.
off nici nu stiu cum trece timpul asta. azi dimi spalam niste vase si asa ma gandeam, oare e joi sau vineri....cand m-am prins ce zi este nu mi-a venit sa cred...am lecat val vartej in piata. am luat una alta. si acum am si facut mancarea.maine plecam la mamaie cu sora mea si sa nu-l lasam pe tati cu burta goala....sper sa fie vreme frumoasa sa mai scap si eu de zgatie....sa zburde pe acolo...ca asa obosita ma simt

Roxy ,ma bucur ca te-am citit..esti o norocoasa cu mami
Mada naspa cu picioarele..da cu lioton ai incercat..sau sa bei ceaiuri...mai sunt si dersurile acelea ,imi scapa acum...sunt speciale..exista si sosete....trebuiesc puse fix cum ai atins parchetul cu talpa, dimineata....sa nu apuci sa stai in picioare....mie imi vb despre ei...dr. aceea care mi-a facut dopplerul in sarcina....de fapt o intrebasem eu....ca ma dispera piciorul drept...se umfla , il simteam geu si abia il taram dupa mine....mai ales dupa un drum cu masina...

MsBB nu am apucat sa ti zic....Doamne bine ca nu a patit A ceva....off nici nu vreau sa ma gandesc,ca si A e asa smucita...nu vrea de mana....ce aio pus la calke de nu ai mai scris nimic

Yvy Poate ar fi mai bine sa o duca doar tati la gradi..poate tu esti motivul ei de plans..imi pare rau de voi....

Ally nu stiu daca ti-am mai urat..sa-ti traiasca nepotica-grasunik!!!!Sa-ti traiasca si sotul !!!!

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)


#14
Deea99

Deea99

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.721 mesaje

Postat 19 aprilie 2013 - 23:15

am avut ceva emotii...ca am scris din josul paginii...cica ''raspunde rapid''oare asta e noua fata?

eh, nu prea am timp eu sa ma lamuresc acum....

fimea e imbracata cu pulover +geaca de jeans+geaca de vant ciu gluga...cu caliula si ghete..si tot zice..e fig a cupil[:D]

Miki...parca parca se vede luminita ,nu?
intreaba dr. si de sinupert e tot din gama asta homeopata...noua dr. homeopata ni l-a dat....vad ca la A merge ff bine

Felicitas ce grasunica ai tu acolo...[olala][olala]
gata nu mai pot scrie e tambalau la mine...A a cazut si s-a dus cu capul in perte....sotul urla ca nu am grija de ea...el sta intins ca un motan pe divan soi se uita la romanii au talent....eu tip....ca nu intrelgde ce eu trebuia sa supraveghez copilul....[bang][bang][bang]
noapte buna ....si pe luni....sa aveti un w-e minunat

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)


#15
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 01:33

eu am trecut sa va mai salut odata
maine nu stiu daca am timp sa inrru ca am ore
recuperam zilele libere din sapt de vacanta
si apoi merg sa-mi fac parul ca nu am apucat
sper ca in tara e mai cald decat la noi unde dam drumul la centrala ca si iarna[bang]

miki pai stai ca nu inteleg
de ce zici ca i-ai dat antibiotic degeaba?
trecea fara el?
eu nu stiu cum sa procedez cu antonia ca uite desi au trecut inca 2 saptamani de cand am terminat tratamentul pt otita rea tot zice ca la apasare o mai doare urechea[bang]
tu ce zici sa fac?
sa mai consult si alt ORL-ist?

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)



#16
cami_antonia

cami_antonia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.788 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 01:38

aaaaaaaaaaa
miki si vroiam sa te mai intreb ceva
cum iau copii tai remediile homeopate?
dizolvate sau le tin sub limbuta?

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)



#17
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 02:19

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

eu am trecut sa va mai salut odata
maine nu stiu daca am timp sa inrru ca am ore
recuperam zilele libere din sapt de vacanta
si apoi merg sa-mi fac parul ca nu am apucat
sper ca in tara e mai cald decat la noi unde dam drumul la centrala ca si iarna[bang]

miki pai stai ca nu inteleg
de ce zici ca i-ai dat antibiotic degeaba?
trecea fara el?
eu nu stiu cum sa procedez cu antonia ca uite desi au trecut inca 2 saptamani de cand am terminat tratamentul pt otita rea tot zice ca la apasare o mai doare urechea[bang]
tu ce zici sa fac?
sa mai consult si alt ORL-ist?

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami,zic ca l-am dat degeaba ca desi a fost dat de doctor dupa antibiograma, el nu se trateaza, ca acolo isi face el traiul..nu da nimic in nas/farinnge, nu patesti nimic de la el daca il ai acolo..decat in plamani da pneumonii.
cum spuneam, majoritatea suntem purtatori in nas, in special copii..la fel cum si alte minuni colonizeaza nasul sau alta parte a corpului fara sa facem tratament cu antibiotic..

mami de 2 prichindei

#18
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 02:27

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

aaaaaaaaaaa
miki si vroiam sa te mai intreb ceva
cum iau copii tai remediile homeopate?
dizolvate sau le tin sub limbuta?

[mamica] de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




andra dizolvate, vlad si asa si sub limba..
mai m-a invatat dr asta sa le pun si in apa de baut, si sa o agit de 100 de ori, ca cica se dinamizeaza[:-@][:-@] nu stiu ce inseamna, dar a functionat in perioadele febrile, cand noaptea era apogeul si nu puteam sa le dau non stop ca ziua..

cu otita, ce sa zic..pt linistea ta, poti merge, macar afli ce-i acolo..eu nu intotdeauna pot sa pun baza pe ce spune vlad, de multe ori nu s-a verificat..acum nu stiu, poate antonia ta e mai constienta de ce simte..
durerea de ureche e crunta, nu prea poti sa stai asa cu ea, ar urla de durere daca ar fi otita congestiva..in schimb, poate a ramas cu secretii acolo si e doar otita seroasa, nu doare dar are un disconfort, am inteles ca simti ca si cum ai avea capul sub apa..practic ai putea sa-ti dai seama daca ti se pare ca nu mai aude bine, daca trebuie sa o strigi mai tare ca sa te auda..

pt ureche, ne-a dat tipa asta Mulein oil, sunt niste picaturi pt ureche, a zis sa le folosim si dupa baie, ca igiena a urechii..
si f f important, nasul f bine curatat si mentinut secretiile fluide...stii tu, sinupret, aerosoli cu fluimucil..sau aerosoli cu Apa de propolis+ser+1 picatura ulei de pin..sau de la Planextract o tinctura se numeste Polygemma Sinusuri, ii dai de 3 ori /zi..

multa sanatate[pup][pup]

mami de 2 prichindei

#19
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 02:46

La ceas tarziu vin si eu cu o veste.. de la Catank, azi a operat-o pe soacra ei, se simte bine, se pare ca era localizat si dr a zis ca pare beningn, asteapta rez de lab sapt. viitoare.Va multumeste pt sprijin si a zisca absenteaza un pic de pe dc.

Deea,f bine ca ai tipat la sot :), poti sa-l pui la punct mai des

miki, sanatate!

cami ce-ti faci la par? Fa-te blonda[olala]

mada, tot ma tin sa-ti spun cum o vizualizez pe Cata pe topogan, ai grija cu piciorul aa

yasmy, vb lui Strumph e in panetone acum.

Va pup ca am o sedinta cu mos Ene



mami de fete frumoase:



MARIA si ANDRA
si de ingeras [ruga]



Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

#20
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 10:43

Neatza si o cafea!



mami de fete frumoase:



MARIA si ANDRA
si de ingeras [ruga]



Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -