Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mentalitati gresite despre animalele de companie!!


33 raspunsuri la acest subiect

#21
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:37

Link-ul nu era pentru toata lumea[alcool][:D]
Si nu te obliga nimeni sa te holbezi la semnatura mea cum o fi ea. Daca nu iti place, nu mai intra pe subiect[recevere]

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:41

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Link-ul nu era pentru toata lumea[alcool][:D]
Si nu te obliga nimeni sa te holbezi la semnatura mea cum o fi ea. Daca nu iti place, nu mai intra pe subiect[recevere]

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]


Maaai, asta-i forum public. [:D]
Ia fa-ti tu un blog si pune-ti semanatura asta sadica, sa vezi ce de comentarii "favorabile" primesti. [:-)))]



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#23
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:51

Nu-mi trebuie comentarii favorabile din partea unor straini, multumesc![bibe]
Daca tot intri, vorbeste despre subiectele discutate, nu off-topic. Daca nu poti, abtine-te. Si va mai mirati cand generalizez toata Romania: pai daca as avea (si o am) semnatura asta pe un forum englez, lumea (englezii)ar ramane la subiect, nu ar insista atata pe ceva irelevant.[alcool]


Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#24
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:56

Da-da, zici tu. [:D] Ca englezii or fi extraterestri, nu tot oameni, sensibili la imagini agresive aiurea. [alcool]
Adevarul e ca noi, romanii, suntem niste ingrati [:D] si nu te apreciem pt subiectul tau plin de sensibilitate fata de animale, si nici pt sentimentele de killer, fata de oameni. [alcool]






Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#25
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 15:08

Da, sentimente de killer fata de cei care merita! Ori numai animalele merita si pot fi omorate dupa bunul nostru plac pentru ca noi suntem asa-zisa specie superioara? Ce atata reactionati fata de asa zisa violenta fata de oameni, pe un subiect de animale? Ba pun pariu ca nu ati reactiona la fel de tare cand e vorba de violenta fata de animale! Am dat eu in cap cuiva? Si nu eu am inventat acel emoticon[bibe] Deci daca va displace vorbiti cu creatorii acestui forum sau cu cine a creat emoticonul. A fost creat de altii, eu il folosesc in voie, ce mare lucru?[bibe] Reactionati sau reactionezi de parca as fi omorat pe cineva[alcool]
Si nu trebuie sa ma crezi tu sau altcineva ce este pe alte forumuri in alte tari.
Repet, nu iti convine semnatura, emoticonul atunci plange-te la cei care l-au creat si gata. Eu nu imi schimb semnatura pentru tine sau altcineva ca esti tu sensibila la imagini. Bine ca esti sensibila la niste simple imagini ca probabil nu esti la fel de sensibila la agresivitatea reala fata de animale. Ca te intereseaza doar oamenii evident.
Intotdeauna se gaseste cineva sa vorbeasca si sa insiste off topic[alcool]

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#26
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 15:12

Maaai, tu faci abuz de acel emoticon.
Si, chiar asa, ce cauta asemenea maimutoi pe un subiect atat de plin de sensibilitate ? [:D]



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#27
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 15:26

Bun, hai sa continuam off-topicul[alcool]
Eu nu cred ca fac abuz. Punct.
Si subiectul este plin de sensibilitate la adresa animalelor[:D]

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#28
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 15:35

E ok sau e gresit sa dam carne cruda (si maruntaie, rinichi de ex. stiu ca se zice ca ar fi bun) pisicilor si cainilor ?



'Cos what I feel is the only truth for me

#29
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 15:47

Foarte buna intrebarea. Eu sincer nu stiu ce sa cred. Parerile sunt foarte impartite aici, unii cred cu convingere ca este bine, altii cred cu convingere ca este rau.
Eu am obisnuit sa le dau pisicilor mele numai mancare comerciala super-premium si inca procedez asa. Dar cand am luat-o pe catelusa, crescatoarea ei a obisnuit-o numai cu o dieta cruda asa ca a trebuit sa mentin dieta cateva saptamani. In prezent, catelusa este pe 50% dieta comerciala super-premium si 50% dieta cruda de pui si curcan. Nu reusesc sa o scot complet de pe dieta cruda[bang]
Dieta cruda are niste riscuri in sensul in care daca nu cumperi carnea din surse foarte sigure, poate fi infectata cu tot felul de bacterii si mai stiu eu ce. Cand prepari carnea pentru animal, daca nu te speli bine pe maini dupa preparare, risti sa te infectezi cu tot felul de minunatii. Iar dupa ce animalul mananca acea carne cruda, daca te linge pe fata sau pe maini si iti duci mainele la fata, iar risti sa te infectezi. Cel putin asa am citit eu.
Acum sunt si unii care numai cu carne cruda isi hranesc animalele si niciodata nu s-au infectat cu nimic. Poate tine si de noroc, de igiena, de cat de sigura este sursa de cumparare, nu stiu.
Unii spun ca animalele de companie trebuie sa manance carne cruda ca asa mancau si stramosii lor, dar uita ca pisica si cainele au fost domesticiti cu mii de ani in urma si si-au pierdut multe din aspectele salbatice.
Altii spun ca ar trebui sa manance numai hrana comerciala pentru ca au fost domesticiti de mult timp si asa este bine.
Eu personal nu stiu ce sa cred 100% asa ca voi lasa pe altii, mai experimentati, sa argumenteze mai bine decat mine[asia]

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#30
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 18:50

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Da, sentimente de killer fata de cei care merita! Ori numai animalele merita si pot fi omorate dupa bunul nostru plac pentru ca noi suntem asa-zisa specie superioara? Ce atata reactionati fata de asa zisa violenta fata de oameni, pe un subiect de animale? Ba pun pariu ca nu ati reactiona la fel de tare cand e vorba de violenta fata de animale!

Dupa umila mea parerea nu merita omorati nici oamenii, nici animalele. De ce presupui ca toti suntem de parere ca cineva trebuie omorat? Daca nu ai avea tonul asta de atotstiutoare, poate ai fi o persoana placuta... Asa... se pare ca ori iti vei cam lua rosii, ori vei vorbi singura... Bafta!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -