Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mentalitati gresite despre animalele de companie!!


33 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 13:20

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy

Asta nu inseamna ca pisica ta este salbatica. Daca pui o pisica salbatica pe langa pisica ta domestica vei vedea diferentele enorme dintre ele.
Majoritatea pisicilor au instinctul de vanatoare foarte dezvoltat. Asta nu le face salbatice DELOC!



Pai am zis eu ca e salbatica pisica mea?! Nu am zis, dar instincte de vantor are in mod evident si ii si place afara, din moment ce vrea cu disperare sa iasa.



'Cos what I feel is the only truth for me

#12
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 13:39

O alta mentalitate gresita, foarte des intalnita si anume:
4. "Hai sa dam animalelor de companie mancare de casa/gatita. DOAR mancare de casa/gatita, nimic altceva."

Aceasta mentalitate este gresita nu pentru ca mancarea gatita ar fi otravitoare sau mai stiu eu ce. Ci pentru ca majoritatea, in special la tara, dar si la oras, dau animalelor mancare veche, expirata, aproape de data de expirare, urat mirositoare, intarita, invechita, inverzita, ingalbenita, si resturi de la masa care unele pot fi extrem de periculoase. Altii, mai putini la numar, dau mancare buna, gatita animalelor dar habar nu au de dieta acestor animale, habar nu au ca unele alimente le pot ucide. Ma refer desigur la cei care nu au pus mana niciodata pe o carte pentru diete speciale pentru animale. Multi au parerea gresita ca animalul poate manca orice mananca un om. Teoretic da, poate. Practic il poate omori. Nu stiu cati stiu ca daca vrei sa dai supa/ciorba la caine sau pisica nu ai voie sa pui DELOC sare, piper si condimente, vegeta, etc in toata oala cu supa, nu doar in portia animalului. Nu stiu cati stiu ca mancarea prajita nu este buna/indicata pentru nici un animal. Nu stiu cati stiu ca oasele de pui/pasare/peste fierte pot cauza ocluzie intestinala animalelor, asta daca nu le ineaca prima data. Nu stiu cati stiu ca ciocolata este otravitoare pentru caini si pisici. Nu stiu cati stiu inghetata de orice fel si tip nu este permisa animalelor de companie. Si lista poate continua. Exista liste intregi de alimente si ingrediente interzise animalelor. Din pacate putini stiu/citesc/se informeaza despre ele si prefera sa il asculte pe bunicu' din cucuietii din deal.
Acum poate apar unii si spun ca animalele lor numai asa au fost hranite si au trait 100 de ani. Pai poate au avut o imunitate si un metabolism extrem de bun si probabil si mult noroc. Dar riscul este acolo prezent. Doar pentru ca nu ti s-a intamplat niciodata pana acum, nu inseamna ca nu exista si nu se va intampla. Si mi se pare trist sa ne jucam cu vietile animalelor.
Pe de alta parte sunt si cei care gatesc pentru animalele lor si cunosc toate acele liste de alimente si ingrediente interzise si le respecta si au grija sa le evite. Bravo lor, tot respectul!
Un alt dezavantaj al mancarii gatite date animalelor este faptul ca este foarte greu sa le asiguram o dieta echilibrata din toate punctele de vedere, avand in vedere totodata ca ele nu pot manca tot ce mancam noi, deci daca dieta noastra este echilibrata si noi dam animalului tot ce mancam noi, asta nu inseamna ca si animalul va avea o dieta echilibrata.
Doar cei care citesc si se informeaza in domeniul alimentatiei animalelor in hrana gatita au informatiile necesare pentru a stii ce si cum si in ce cantitati sa combine pentru a asigura acest echilibru.
Pentru ceilalti care ori nu stiu ori nu doresc sa se informeze, mancarea comerciala super-premium este mult mai indicata.
Dar nici sa nu stii, nici sa nu vrei sa stii si nici sa cumperi mancare comerciala de calitate animalului tau, mi se pare foarte urat.
Sa nu uitam toate bolile care pot aparea din cauza alimentatiei proaste chiar si la animale. Este mult mai scump sa tratam acele boli odata aparute decat sa cumparam mancare de calitate pentru animalele noastre.

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#13
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 13:43

Daca ii place afara, nu inseamna ca este si bine pentru ea. Animalul nu isi poate da seama de riscuri, nu gandeste in viitor, nu se gandeste la alternative legate de viitor, nu se gandeste:"Vai daca ma calca masina?"
Animalul vede prezentul deci pasarea pe care vrea sa o vaneze si asta este totul. Aici intervenim noi stapanii responsabili, care ne iubim animalele si nu vrem sa le vedem omorate pe la vreun colt de strada, disparute, bolnave, etc.

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy
Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]


Ce semnatura ti-ai tras ! [alcool]
E diferenta ca de la cer la pamant intre mamica fericita si cealalta suparata ca sunt multi ce fac umbra pamantului degeaba ! [xx(]



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#15
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 13:59

Eu sunt pro sterilizare, la cat sunt de pline shelterele de pe la noi si strazile de animale abandonate ...



In rest, KittyMummy, scurteaza ti semnatura de killer :D



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Olivia[flo] Ionela[floare3] Rares[flo2]







[iepu] [iepu] [iepu]

Participa si TU la actiunea de Paste

[paste] [paste] [paste]

#16
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:05

Si eu sunt pro-sterilizare (am avut un motan castrat, urmeaza sa sterilizam si pisica in curand, apoi catelul, cand ne va recomanda veterinarul), dar cred ca sunt si situatii cand e ok sa iti doresti pui de la propriul animal, desigur cu conditia sa ai si grija de ei.



'Cos what I feel is the only truth for me

#17
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:07

In primul rand, ce ai scris tu nu are nimic de-a face cu subiectul despre animale[alcool]

Dar ca sa te lamuresc, nu sunt suparata chiar deloc. Acela este doar un proverb inventat de altcineva nu de mine care se potriveste multor oameni de peste tot din lume. Pentru mine este o simpla realitate. Si chiar daca as vrea sa fiu suparata non-stop (ceea ce nu vreau pentru ca acel tip de oameni nu merita atata atentie din partea nimanui)nu as putea, animalutele mele nu m-ar lasa, in special catelusa, ma face sa rad zilnic[olala][olala][olala]
Aaa, si nu fac umbra pamantului degeaba acei oameni, altii pot invata din faptele lor rele si pot deveni mai buni[flo] Deci pana la urma si aia isi au rostul lor.
Si cred ca semnatura surprinde/uimeste/socheaza/ridica semne de intrebare mai ales din cauza emoticonului (sau cum s-o numi) ales, ala cu drujba[:D] L-am ales pe ala pentru ca mi s-a parut cel mai potrivit sa urmeze dupa acel proverb, plus mi se pare amuzant[:-)))][:-)))][:-)))]
Sper ca am lamurit lumea si ca putem sa continuam discutia cu si despre animale[:)]

Daca mai stiti si voi idei/pareri/mentalitati invechite/gresite cu si despre animale, completati lista.

Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#18
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:14

Imi place teama de a face dush catelului, saptamanal daca e nevoie :D



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Olivia[flo] Ionela[floare3] Rares[flo2]







[iepu] [iepu] [iepu]

Participa si TU la actiunea de Paste

[paste] [paste] [paste]

#19
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:17

Si ca sa mai destindem putin atmosfera...Desi e putin cam [offt] dar tot cu si despre animalute[olala]

[olala][olala][olala][:-)))][:-)))][:-)))]

Catelusa mea Lacey ma face sa rad cu comportamente foarte asemanatoare cu acelea![:D]

Vizionare placuta![:)]


Mamica fericita [9cer][biz]de pisicute [pis]alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: [pis][fetita]Casey(8.09.2001.),[pis][fetita]Daisy(20.01.2012.),[pis][fetita]Gracie(31.03.2012.)si de catelusa[il]iubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, [il][fetita]Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them." [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta] [bruta]

#20
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 14:27

Numai cand iti vad semantura si imi trece orice chef de amuzament. :D



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -